Svět motorů

Baník podruhé za sebou udeřil v závěru a porazil Samaru. Sparta nestačila na rumunského mistra

Tentokrát to byl Dame Diop, který vstřelil gól Baníku Ostrava v závěrečných minutách druhého utkání na soustředění v Rakousku a zařídil vítězství 1:0 proti Samaře. Teplice deklasovaly druholigový Sokolov 5:0 a zaznamenaly nejvyšší výhru v letošní letní přípravě. Bohemians si poradily s Rapidem Vídeň 3:2, další pražský celek Sparta naopak podlehl Kluži 0:1 a nenavázal na výhru v prvním přípravném duelu.

Ostravský záložník Martin Fillo
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Sparta měla více šancí než rumunský soupeř z Kluže, ale nedařilo se jí ve finální fázi. V 11. minutě skončil Plavšičův tečovaný centr na břevně a po změně stran se neprosadil ani střídající útočník Kozák, jedna z letních posil. Vedle něj z nových tváří nastoupili i Trávník s Lischkou, kteří odehráli první poločas.

V 88. minutě rozhodl střídající Tucudean, jenž si zaběhl za obranu a prostřelil sparťanského brankáře Heču. Kluž tak porazila Pražany stejným poměrem jako v pátek jiného účastníka české ligy Mladou Boleslav.

"Myslím, že jsme nehráli špatně, hráli jsme dobře. Škoda, že jsme dostali ten gól a že jsme žádný nedali. Trápí nás koncovka, chybí nám góly," řekl sparťanský záložník Martin Frýdek.

Ostravští ve čtvrtek zachránili remízu 1:1 s maďarským týmem MOL Vidi v 81. minutě a také nyní skórovali až v závěru. Triumf nad Samarou, která se v minulé sezoně až v baráži zachránila v nejvyšší ruské soutěži, Baníku zařídil Dame Diop sedm minut před koncem.

"Těžce odpracované vítězství. Především hráči, kteří odehráli celý zápas, si ve velkém vedru hrábli na dno. My jsme závěrečným prostřídáním chytili ještě jiskru a zápas jsme překlopili na svou stranu," uvedl ostravský trenér Bohumil Páník.

Sparta prohrála s Kluží

Pod výhru Bohemians 1905 nad Rapidem Vídeň se dvěma góly podepsala letní posila Petr Hronek. Pražané si proti osmému celku uplynulé sezony rakouské ligy připsali druhé vítězství v letní přípravě.

Dobrou formu si před blížícím se startem nové ligové sezony udržuje Slovácko. Celek z Uherského Hradiště zdolal na soustředění šťastným gólem Lukáše Sadílka ze 70. minuty slovinského mistra Maribor a v přípravě má zatím bilanci tří výher a jedné remízy.

Dva teplické góly dal Patrik Žitný, jednou se proti Sokolovu trefili Jakub Hora, Dominik Kostka a Admir Ljevakovič. Na dvou brankách se podílela ruská posila Igor Paradin, poprvé od letního návratu nastoupil za Severočechy i útočník Jakub Mareš.

"Nebyl to zápas na 5:0. Soupeř ukázal své kvality, my jsme byli celkem produktivní. Jsem s tím spokojený, protože jsme tam měli věci, které děláme na tréninku. Jsem spokojený i s tím, že jsme už dostali do hry hráče, které jsme přivedli," řekl teplický kouč Stanislav Hejkal.

Olomouc po obratu porazila druholigové Pardubice 2:1. Na Solilovu vedoucí trefu odpověděli po změně stran Venezuelan Fredy a Martin Hála, který se vrátil po dlouhém zranění kolena.

Odpoledne však Sigma v papírově silnější sestavě překvapivě prohrála s vítězem Slovenského poháru Trnavou, která za týden v Československém Superpoháru vyzve Slavii.

Na středeční nečekané vítězství nad červenobílými nenavázaly České Budějovice. Ligový nováček doma jen remizoval 2:2 s rakouským druholigovým Amstettenem, a to ještě musel dotahovat. Za Jihočechy nastoupil Zinedin Mustedanagič, který by měl v Dynamu hostovat ze Sparty.

Karviná porazila dalšího druholigového soupeře Vítkovice hladce 4:0. O branky týmu trenéra Františka Straky se postarali testovaný Roman Holiš, Martin Vlachovský, Matúš Mader a Martin Bukata. Odpoledne Karviná vyzvala ještě Poprad, s nímž padla 0:1 gólem Slebodnika.

"Utkání nebylo vůbec špatné, akorát jsme selhali v koncovce. Byli jsme naprosto neefektivní, zatímco soupeř snad z jedné nebo dvou příležitostí dal jednoho šmudlu," řekl Straka.

Dalšímu slezskému celku Opavě se naopak nepovedl závěr soustředění v Polsku, kde podlehl tamnímu prvoligovému nováčkovi Čenstochové 0:1.

Přípravné zápasy prvoligových klubů:

Baník Ostrava - Samara 1:0 (0:0)
Branka: 83. Diop.
Sestava Ostravy: Budínský (67. Číž) - Fillo (67. Pazdera), Pokorný, Stronati, Fleišman - Reiter, Jánoš (67. De Azevedo), Jirásek, Lalkovič (67. Granečný) - Kuzmanovič (67. Diop), Smola. Trenér: Páník.

Bohemians Praha 1905 - Rapid Vídeň 3:2 (1:0)
Branky: 44. a 51. Hronek, 81. Nečas - 59. Schwab z pen., 88. Knasmüllner.
Sestava Bohemians: Valeš - Krch (46. Šmíd), Hůlka, Köstl (61. Bederka) - Bartek (61. Záviška), Jindřišek (46. Ljovin), Vacek (46. Rada), Schumacher (46. Vondra) - Hronek (61. Marhún), Kouba (61. Keita), Vodháněl (61. Nečas). Trenér: Hašek.

Čenstochová - SFC Opava 1:0 (0:0)
Branka: 72. Kun.
Sestava Opavy: Fendrich (46. Šrom) - Hrabina (55. Helebrand), Simerský (80. Koschatzký), Svozil, Žídek (55. Knejzlík) - Jurečka (55. Stáňa), Zavadil (80. Souček), Řezníček (65. Juřena), Schaffartzik (46. Jursa), Mondek (55. Matoušek) - Bernadina (46. Dedič). Trenér: Kopecký.

Dynamo České Budějovice - Amstetten (Rak.) 2:2 (1:1)
Branky: 23. Kladrubský, 77. Táborský - 45. Milloshaj, 51. Peham. Sestava Č. Budějovic: Křížek - Čolič, Talovierov (46. Sivok), Novák (46. Fišl), Kladrubský (60. Javorek) - Mustedanagič (60. Brandner), Kulhánek (60. Ledecký), Čavoš (46. Šplíchal), Provod (46. Mareček), Mršič (60. Řezáč) - Ayong (46. Táborský). Trenér: Horejš.

FK Teplice - Sokolov 5:0 (2:0)
Branky: 27. a 88. Žitný, 23. Hora, 68. Kostka, 81. Ljevakovič.
Sestava Teplic: Diviš - Vondrášek, Jeřábek (55. Čmovš), Shejbal (55. Hasil), Paradin - Žitný, Trubač, Kučera (55. Ljevakovič), Moulis (46. Kostka) - Mareš (55. Jindráček), Hora. Trenér: Hejkal.

MFK Karviná - Vítkovice 4:0 (2:0)
Branky: 17. Holiš, 26. Vlachovský, 61. Mader, 90. Bukata.
Sestava Karviné: Hrdlička (60. Ciupa) - Putyera (46. Ndefe), Stropek, Holiš, Tusjak - Dramé - Vlachovský (46. Wala), Bukata, Weber, Puchel (60. Mader) - Petráň (46. Fokaidis). Trenér: Straka.

MFK Karviná - Poprad 0:1 (0:0)
Branka: 68. Slebodnik.
Sestava Karviné: Pastornický (60. Ciupa) - Ndefe (46. Putyera), Smrž, Rundič, Čonka - Hanousek - Galuška, Lingr, Janečka (75. Mader), Guba (65. Vlachovský) - J. Šašinka (46. Petráň). Trenér: Straka.

Sigma Olomouc - FK Pardubice 2:1 (0:1)
Branky: 58. Fredy, 78. Hála - 4. Solil.
Sestava Olomouce: Mandous (46. Reichl) - Surzyn, Zima (53. Polom), Štěrba, Sláma (73. Hála) - Buchvaldek, Chytil (73. Radek Látal), Zmrzlý, Vichta (53. Fredy) - Zlatohlávek (73. Texl) - Nešpor (37. Zifčák). Trenér: Radoslav Látal.

Sparta Praha - Kluž 0:1 (0:0)
Branka: 88. Tucudean.
Sestava Sparty:
I. poločas: Nita - Zahustel, Kaya, Lischka, Hanousek - Trávník, M. Frýdek, Hašek - Karlsson, Tetteh, Plavšič.
II. poločas: Heča - Sáček, Plechatý, Štetina, Hanousek - Kanga, M. Frýdek, Hašek - Hložek, Kozák, Plavšič (76. Tetteh). Trenér: Jílek.

Branky: 23. Mršič, 77. Ledecký - 45. Milloshaj, 51. Peham.

1. FC Slovácko - Maribor 1:0 (0:0)
Branka: 70. Sadílek.
Sestava Slovácka: Trmal - Juroška, Franič (57. Šimko), Krejčí, Reinberk - Navrátil (46. Rezek), Daníček, Havlík (67. Sadílek), Kalabiška (75. Hellebrand) - Dvořák, Zajíc (57. Vasiljev). Trenér: Svědík.

FK Jablonec - Botosani (Rum.) 0:2 (0:1)
Branky: 27. a 55. Ofosu. Sestava Jablonce: Hanuš - Holík, Kubista (46. Hübschman), Břečka, Krob (71. Peřina) - Považanec (79. Černák) - Jovovič (25. Pilík), Kratochvíl (86. Breda), Fábry (46. Chramosta), Sýkora (46. Matoušek) - Doležal (71. Pleštil). Trenér: Rada.

Újezdec-Těšov - Fastav Zlín 1:8 (0:3)
Branky: 78. Kobzinek z pen. - 6. a 21. Nečas, 58. z pen. a 88. Džafič, 36. Hellebrand, 48. Matejov, 75. vlastní, 85. Šiška z pen.
Sestava Zlína: Dostál (31. Rakovan, 61. Šiška) - Matejov, Cedidla (46. Hlinka), Bačo (46. Buchta), Bartošák - Janetzký (64. Hubáček), Podio, Hnaníček, Hellebrand, Nečas - Vyhnal (36. Džafič). Trenér: Csaplár.

1. FK Příbram - Ferencváros Budapešť 0:3 (0:1)

Branky: 32. Heister, 53. Priskin, 78. Szereto. Sestava Příbrami: Boháč - Cmiljanovič, Kodr, Tregler, Kingue - Květ, Soldát - Diviš, Rezek, Polidar - Škoda. Trenér: Nádvorník.