TCL V Repre

Ženám vládla v Lenzerheide Lecomteová. Braidot po vítězném spurtu vyhrál první závod v kariéře

Bikerský víkend v Lenzerheide vyvrcholil závody v cross country. Ze závěrečného spurtu mezi Lucou Braidotem a Alanem Hatherlym vyšel lépe Ital a získal své první vítězství v SP v kariéře.  Ženám znovu kralovala Francouzka Loana Lecomteová, která v předposledním okruhu setřásla Švédku Jenny Rissvedsovou a domácí Alessandru Kellerovou.

Lecomteová a Braidot si podmanili SP v Lenzerheide

Až do závěru posledního ze šesti okruhů se zdálo, že do boje o vítězství promluví hned čtyři závodníci, kromě Hatherlyho a Braidota i oba hvězdní Švýcaři Nino Schurter a Mathias Flückiger. Ti měli ale krátce před finišem kolizi.

Jihoafrický závodník Hatherly si na Braidota do spurtu věřil, ale nakonec těsně prohrál. Flückiger dojel třetí, těžce zklamaný Schurter čtvrtý. Devítinásobný mistr světa tak znovu nepřekonal rekord Juliena Absalona v počtu vítězství v SP.

Schurter v pozici lídra SP od dubnového triumfu v Petropolis marně usiluje o překonání francouzského rivala, oba mají na kontě 33 vítězství. Šestatřicetiletý olympijský šampion z Ria de Janeiro v dalších dvou závodech nestačil na Brita Thomase Pidcocka, přičemž v Novém Městě jej porazil ještě Rumun Vlad Dascalu, naposledy v Leogangu podlehl ve finiši právě Flückigerovi.

"V posledním lese se mi podařilo Matha předjet. On se se pak pokusil předjet mě tam, kde to prostě nejde. Zkrátka mě sestřelil," řekl stanici SRF frustrovaný Schurter. Flückiger konstatoval, že i Schurter před tím provedl předjížděcí manévr v nečekaném místě. "Naučil mě, jak se dá předjíždět a jezdit drze. Je to závod. Tentokrát to holt bouchlo," řekl obhájce celkového prvenství v SP.

Nejhorší výsledek v sezoně zaznamenala vedoucí žena SP Rebecca McConnellová z Austrálie, která dojela až na čtrnáctém místě. Lecomteová se držela ve vedoucí skupince tří závodnic a v předposledním kole se rozhodla zaútočit, což jí vyneslo další výhru. Radovala se také po posledním závodě v olympijském cross country v rakouském Leogangu.

"Jsem moc šťastná, nemyslela jsem si, že dnes vyhraju. Byla jsem trochu unavená, chtěla jsem jen zajet co nejlépe," smála se v cíli Lecomteová, kterou překvapilo, že se v příštím závodě obleče právě do bílého dresu pro vedoucí závodnici.

Nejlepší z pěti Češek Jitka Čábelická dokončila jako 38.

SP v cross country horských kol v Lenzerheide (Švýcarsko):

Ženy: 1. Lecomteová (Fr.) 1:17:31, 2. Rissvedsová (Švéd.) -8, 3. Kellerová (Švýc.) -24, 4. Ferrandová-Prévotová (Fr.), 5. Terpstraová (Niz.) obě -2:06, 6. Neffová (Švýc.) -2:23, ...38. Čábelická -8:11, 52. Czeczinkarová -10:08, 55. Tvarůžková -10:56, 64. Štěpánová -1 kolo, 70. Průdková -2 kola.
Průběžné pořadí SP: 1. Lecomteová 1204, 2. McConnellová (Austr.) 1203, 3. Rissvedsová 975, ...45. Tvarůžková 163, 46. Čábelická 163, 48. Czeczinkarová 139.

Muži: 1. Braidot (It.) 1:17:32, 2. Hatherly (JAR) stejný čas, 3. Flückiger -4, 4. Schurter -12, 5. Colombo (všichni Švýc.) -32, 6. Valero (Šp.) -32, ...58. Vastl -6:48, 60. Škarnitzl -6:54, 68. Kobes -8:19, 80. Průdek (všichni ČR) -10:00.
Průběžné pořadí: 1. Schurter (Švýc.) 1154, 2. 2. Hatherly 942, 3. Flückiger 936, ...19. Cink (ČR) 403, 88. Kobes 20.