Van Aert si zpestřil přípravu cyklokrosem a vyhrál v Dublinu. Mezi ženami slavila van Empelová

Premiérový závod Světového poháru cyklokrosařů v Dublinu vyhráli Belgičan Wout van Aert a Nizozemka Fem van Empelová. Čeští reprezentanti na bahně v Irsku v devátém dílu seriálu nestartovali.

Wout van Aert po cyklokrosovém vítězství
zdroj: ČTK/Panoramic autor: Nico Vereecken

Trojnásobný mistr světa z let 2016-18 van Aert, jenž je i elitním silničářem, zaznamenal vítězství ve svém druhém startu v sezoně SP. Před týdnem byl druhý v Antverpách za velkým rivalem Matheiuem van der Poelem z Nizozemska, jenž Dublinu chyběl kvůli přípravě na silniční sezonu.

Osmadvacetiletého van Aerta nepřipravily o výhru pád ani neobvyklý incident z depa, kde se mu do zadního kola zamotal ručník. Výměnou kola ztratil více než čtvrt minuty, ale vrátil se do vedoucí skupiny, od níž se odpoutal nástupem v předposledním kole.

Nejlepší sprinter letošní Tour de France si pro výhru dojel s náskokem 14 sekund před krajanem Laurensem Sweeckem, lídrem SP. Třetí byl letošní mistr světa Tom Pidcock z Británie.

V závodě žen potvrdila šestým vítězstvím v sezoně vedení v seriálu van Empelová, jež vyhrála před třemi krajankami. Nejtužší souboj svedla s Puck Pieterseovou, která na ni ztratila dvě sekundy.

Za týden přivítá elitní cyklokrosaře italské Val di Sole.

Světový pohár v cyklokrosu v Dublinu:

Muži: 1. Van Aert 59:36, 2. Sweeck (oba Belg.) -14, 3. Pidcock (Brit.) -17, 4. Van der Haar (Niz.) -19, 5. Vanthourenhout -22, 6. Adams (oba Belg.) -33.

Průběžné pořadí SP (po 9 ze 14 závodů): 1. Sweeck 266, 2. Iserbyt (Belg.) 249, 3. Vanthourenhout 225, ...14. Boroš 76, 43. Štybar 9, 52. Říman (všichni ČR) 4.

Ženy: 1. Van Empelová 47:13, 2. Pieterseová -2, 3. Betsemaová -1:37, 4. Van der Heijdenová (všechny Niz.) -2:26, 5. Schreiberová (Luc.) -2:27, 6. Bakkerová (Niz.) -3:39.

Průběžné pořadí SP (po 9 ze 14 závodů): 1. Van Empelová 330, 2. Pieterseová 225, 3. Betsemaová 181, ...28. Zemanová 25, 48. Kopecky 7, 58. Hladíková 3, 64. Jeřábková (všechny ČR) 1.