EP Benátky nad Jizerou

Sagan dominoval na společném mistrovství, titul MČR bere poprvé v kariéře Kukrle

V Bánovcích nad Bebravou skončilo společné mistrovství Česka a Slovenska v silniční cyklistice. Po sobotních závodech žen, juniorů a juniorek kraloval mezi muži fenomenální Peter Sagan. Druhé místo a titul českého šampiona si připsal Michael Kukrle, který v závěrečném spurtu přetlačil stájového kolegu Dominika Neumanna z Elkov-Kasper a Daniela Turka (Felbermayr-Simplon Wels).

Zcela mimo boje o domácí titul zůstali na 228 kilometrů dlouhé trati nejlepší čeští profesionálové.

Roman Kreuziger obsadil 31. místo, v loňském roce druhý Zdeněk Štybar 41. pozici a Petr Vakoč, jenž šel do závodu jako obhájce bronzu, byl ještě o dalších deset příček za ním. Loňský šampion z Mladé Boleslavi Adam Ťoupalík skončil osmadvacátý.

Mistrovský titul v silničním závodu cyklistů získal poprvé Kukrle

Trojnásobný mistr světa z let 2015 až 2017 Sagan si vyjel již sedmý slovenský titul.

Právě Sagan doplňoval trio českých medailistů, které zaútočilo z devítičlenné skupiny v posledním ze sedmi okruhů. Kukrle byl nejaktivnější a nakonec slavil s rukama nad hlavou. Trať zvládl v čase 4:49:04.

"Nějak to naplánované bylo. Chtěli jsme, aby ujela skupina a my v ní měli více lidí. Složení nám vyhovovalo a v posledním okruhu jsme ji dokázali zredukovat. V závěru jsem nastupoval a Dominik měl za úkol přespurtovat Dana Turka. Vyšlo to parádně," citoval svazový web Kukrleho.

"Je to určitě můj největší úspěch. Celý rok budu vozit dres mistra. Poslední dobou mám dost dobrou formu a ve druhé části sezony se zaměřím hlavně na Sazka Tour (dříve Czech Tour) a na mistrovství Evropy a světa," dodal šestadvacetiletý cyklista.

Spokojený byl i stříbrný Neuman. "Jsou to skvělé pocity. Vyhráli jsme týmově a splnili úkol, který jsme dostali před startem. Pohlídali jsme si únik, protože jsme tušili, že by tam mohla vzniknout velmi silná skupina, což se i stalo. Peter Sagan rozjížděl aktivně tempo, což nám hrálo do karet díky naší výkonnosti a ostatním soupeřům," popsal Neuman.

"Jsem rád, že jsme opět ukázali, že jsme schopní porazit jezdce velkých týmů," doplnil ředitel týmu Elkov-Kasper Vladimír Vávra.

Závod o domácí titul byl poslední možnou nápovědou před pondělním zveřejněním finální olympijské nominace do Tokia. Čeští silničáři mají v Japonsku možnost jet ve třech jezdcích hromadný závod, jedno místo jim patří v časovce. Triumfem ve čtvrtečním souboji s chronometrem si ho zajistil Josef Černý, jenž pojede i olympijský silniční závod.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice v Bánovcích nad Bebravou - závod s hromadným startem:

Muži elite (228 km): 1. Kukrle 4:49:04, 2. Neuman (oba Elkov-Kasper), 3. Turek (Felbermayr-Simplon Wels) oba -1, 4. Klabouch (Topforex-ATT Investments) -2:08, 5. M. Vacek (Gazprom-RusVelo), 6. Petruš (Alpecin-Fenix Development Team) oba -2:09, 7. Camrda (Topforex-ATT Investments) -2:12, 8. Kalojíros (Cycling Academy Trenčín) -10:03, 9. Babor (Tufo-Pardus Prostějov) -11:42, 10. Bittner (Development Team DSM) -11:43.