Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český skokový pohár Velká cena Frenštátu

Novým šéfem UCI je David Lappartient. Dosavadní prezident Cookson končí

Světová cyklistika má nového prezidenta. Na kongresu Mezinárodní cyklistické unie (UCI) v norském Bergenu o tom rozhodlo hlasování delegátů. Se silnou převahou (37:8) zvítězil Francouz David Lappartient, který ve funkci po čtyřech letech nahradí Briana Cooksona.

David Lappartient
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/Pitch

Cookson byl zvolen na kongresu ve Florencii v roce 2013, kde porazil dosavadního prezidenta Pata McQuaida. Právě ten byl kritizován za korupci a zametání dopingových kauz, ke kterým mělo pod jeho vládou v UCI docházet. Jeho nástupce byl vnímán jako člověk, jenž poměry v organizaci změní a pročistí.

K některým krokům skutečně došlo a Cooksonova administrativa stála za publikací tzv. zprávy CIRC (2015), která kritizovala fungování UCI a ukázala na rozšířenost dopingu v profesionálním pelotonu. Dotazováni tehdy byli i přední závodníci jako Chris Froome či Alberto Contador. Cookson se ale ocitl také pod velkou palbou kritiky. Jako dlouholetému prezidentovi Britské federace (1997–2013), která stále je úzce propojena s Teamem Sky, mu jsou za vinu dávány některé problémy, jimiž si Sky v posledním roce prošlo.

Ještě za Cooksonovy vlády došlo např. k diskutabilnímu vítězství Bradleyho Wigginse na Tour de France (2012), při němž použil tzv. terapeutických výjimek – má se za to, že bez potřebného zdravotního důvodu. Ze stejné doby pochází i obvinění ze sexismu a šikany v dráhařském britském týmu. Kritizováno bylo i zaměstnání Cooksonova syna Olivera přímo ve Sky.

David Lappartient s Brianem Cooksonem
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/Pitch

Opozice vůči Cooksonovi stoupala, až z ní vzešel jeho protikandidát pro 186. kongres UCI, který se koná v dějišti MS v Bergenu. David Lappartient byl po osm let prezidentem Francouzské cyklistické federace (2009–2017) a dosud zůstával též prezidentem Evropské cyklistické unie (od roku 2013).

Jeho program stojí především na změně v rozdělování peněz z prodeje televizních práv, což je bod, na který tlačí i mnohé profesionální cyklistické týmy. V Lappartientových plánech figuruje dále např. zrušení týmových časovek na MS, uspořádání šampionátu v některé z afrických zemí nebo zrušení týmového rádia během závodů. Zvláštní důraz klade francouzský funkcionář na boj proti mechanickému dopingu, v čemž má UCI v současnosti vážné mezery.

I Lappartient má ale své odpůrce, kteří mu dávají za vinu například zánik několika ženských etapových závodů ve Francii, k nimž za jeho vlády došlo. Nejasný je také jeho vztah k mocné organizaci ASO, která stojí za pořádáním Tour de France, Vuelty, závodu Paříž–Roubaix či Paříž–Nice.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy