Touchdown

Neffová triumfovala stylem start-cíl, Schurter si zajistil titul šampiona

Švýcarský biker Nino Schurter si díky sedmému místu na SP v Kanadě s předstihem zajistil pošesté v kariéře celkový triumf v seriálu. Závod vyhrál jiný Švýcar Matthias Flückiger. Vítězstvím vedoucí závodnice skončilo průběžného pořadí měření sil v závodě žen.  Jolanda Neffová vedla od úvodního kola a náskok udržela až do cíle. Český prapor statečně držela Kateřina Nash, která při svém návratu do SP skončila po defektu čtrnáctá. Ondřej Cink dojel šestnáctý.

Slavící Jolanda Neffová
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Dvaatřicetiletý olympijský vítěz a mistr světa Schurter chtěl oslavit celkové vítězství jubilejním 30. pohárovým triumfem, ale o vedoucí pozici ho připravil prasklý řetěz. Než se dostal do depa, ztratil favorizovaný Švýcar hodně času a čelo už nedohnal. I tak si ještě před finálovým závodem SP v La Bresse, jenž se jede za dva týdny, zajistil celkové prvenství.

Pro výhru si dojel poprvé v kariéře devětadvacetiletý Flückiger s náskokem 15 sekund před Italem Gerhardem Kerschbaumerem. Třetí byl Francouz Titouan Carod. Nejlepší z Čechů byl stejně jako v úterním závodě mistrovství Evropy v Glasgow Cink, jenž obsadil s odstupem čtyř minut šestnáctou pozici. Závod skončil velmi záhy pro olympijského vítěze z Londýna Jaroslava Kulhavého, který odstoupil už v zaváděcím okruhu.

SP v Kanadě skončil pro Kulhavého v zaváděcím kole

Ženám kralovala Neffová

Neffová triumfovala stejně jako v úterý na evropském šampionátu v Glasgow suverénně. Hlavní soupeřku v boji o celkový triumf ve SP Anniku Langvadovou z Dánska porazila o 1:52 minuty a před závěrečným závodem seriálu v La Bresse zvýšila náskok v čele.

Úspěšná česká bikerka a cyklokrosařka Nash se ve SP představila poprvé od srpna roku 2016, kdy absolvovala generálku na OH v Riu právě v Mont-Sainte-Anne. Prachatická rodačka, která dlouhodobě žije v zámoří, se na místě svého jediného triumfu ve Světovém poháru (2013, pozn. autora) blýskla čtvrtým místem v pátečním short tracku.

V první polovině nedělního závodu se Nash držela v elitní desítce, poté ji však zbrzdil defekt a dojela čtrnáctá s odstupem téměř devíti minut za vítěznou Neffovou. Karla Štěpánová obsadila osmnácté místo a Jitka Škarnitzlová byla osmadvacátá.

SP v cross country horských kol v Mont-Sainte-Anne (Kanada):

Muži: 1. M. Flückiger (Švýc.) 1:27:26, 2. Kerschbaumer (It.) -15, 3. Carod -23, 4. Marotte (oba Fr.) -38, 5. L. Braidot (It.) -1:05, 6. Cooper (N. Zél.) -1:41, ...16. Cink -4:11, 45. Vastl -11:00, 49. Škarnitzl -2 kola, Kulhavý (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Schurter (Švýc.) 1546, 2. M. Van der Poel (Niz.) 1080, 3. Avancini (Braz.) 1061, 4. Marotte 1022, 5. Kerschbaumer 933, 6. M. Flückiger 863, ...31. Cink 324, 32. Škarnitzl 323, 41. Kulhavý 242, 70. Vastl 64.

Ženy: 1. Neffová (Švýc.) 1:29:27, 2. Langvadová (Dán.) -1:52, 3. Battyová (Kan.) -2:06, 4. Bělomojná (Ukr.) -2:59, 5. Tauberová (Niz.) -4:00, 6. Courtneyová (USA) -4:01, ...14. Nash -8:54, 18. Štěpánová -11:39, 28. Škarnitzlová (všechny ČR) -2 kola.

Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Neffová 1660, 2. Langvadová 1458, 3. Wloszczowská (Pol.) 1077, 4. Battyová 1070, 5. Kellerová (Švýc.) 1060, 6. Tauberová 1050, ...19. Škarnitzlová 429, 25. Štěpánová 336, 44. Nash 153, 72. Ježková 56, 110. Pichlíková 11, 114. Veselá (všechny ČR) 8.

Muži do 23 let: 1. Hatherly (JAR) 1:17:44, 2. Blevins (USA) -28, 3. Ulloa (Mex.) -1:18, ...18. Průdek -6:34, 42. Skála (oba ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Dubau (Fr.) 310, 2. Fagerhaug (Nor.) 300, 3. Colombo (Švýc.) 274, ...19. Průdek 68.

Ženy do 23 let: 1. Freiová (Švýc.) 1:16:16, 2. Richardsová (Brit.) -1:13, 3. Degnová (Dán.) -3:13, ...13. Czeczinkarová (ČR) -10:06.

Průběžné pořadí SP (po 6 ze 7 závodů): 1. Freiová 520, 2. Degnová 400, 3. Richardsová 340, ...16. Czeczinkarová 73, 37. Průdková (ČR) 13.