Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR na klasické trati

Kulhavý na silnici nepůjde, u horských kol zůstane až do Ria

Průhonice - Biker Jaroslav Kulhavý bude i v příštím roce závodit na horských kolech. Sedmadvacetiletý olympijský vítěz z Londýna podepsal novou dvouletou smlouvu se současným týmem Specialized Racing. Součástí kontraktu je i dvouletá opce.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: Sport Image

Kulhavý hodně zvažoval, zda nezamíří na silnici, která je dlouhodobě jeho snem, ale nakonec se i díky dobrým podmínkám nové smlouvy definitivně rozhodl pro pokračování na horském kole. "S podmínkami, které jsem dostal, jsem naprosto spokojený. Přišlo mi škoda opouštět biky poté, kam jsme je dostali, a po tom olympijském triumfu," prohlásil Kulhavý.

Od silnice odrazovala i dopingová aféra

Smlouvu podepsal až dnes, kdy byla následně odeslána vedení týmu do zámoří, konečný verdikt však přišel již v pátek a svoji roli v bikerově rozhodování prý sehrála i rozsáhlá dopingová kauza okolo velikána Lance Armstronga. Ten nedávno přišel o sedm vítězství na Tour de France a pověst silniční cyklistiky dostala v tu chvíli možná nejvýraznější trhlinu ve své historii.

"Myslím, že veřejnost už na silniční cyklisty trošku kouká skrz prsty a hodně ji to poškodilo. V bikách vím, jak to chodí; i tam se třeba někdo najde, ale jezdí tam jinak všichni 'čistí'. Na silnici naopak nevím, co se tam děje, a šel bych v tomto ohledu do neznámého prostředí, z čehož jsem měl trošku strach," připustil Kulhavý.

Čtyřleté období kontraktu by mělo vyvrcholit na příští olympiádě v Riu de Janeiru 2016, kde bude obhajovat zlato. "Cílem je vyhrát v Riu, ale i když teď budu jezdit biky, budu se snažit ty zkušenosti na silnici nasbírat a jednou si ten sen opravdu splnit, i když to v jednatřiceti asi nebude na nějaké velké prosazení se," nastínil své představy Kulhavý.

Je nám líto, video expirovalo.
Jaroslav Kulhavý bude dál pokračovat na horských kolech

"Osobně jsem rád, že to takhle dopadlo," pochvaloval si jeho dlouhodobě očekávané rozhodnutí trenér Viktor Zapletal. "Věděli jsme, že ať už se rozhodne pro jednu, či druhou variantu, tak obě jsou realizovatelné v tom stylu, že je schopný jezdit v absolutní světové špičce," prohlásil Zapletal, který se domnívá, že horským kolům jakožto disciplíně hodně pomohl olympijský závod. "Jsem rád, že ta situace se otočila. Nejlepší jezdci, kteří vyrostli na horských kolech, dnes zůstávají na bikách. Biky jsou na plnohodnotné úrovni," dodal Zapletal.

Rýsovala se spolupráce se stájí Omega Pharma-Quick Step

Šéf Specialized pro východní Evropu Zdeněk Löffelmann prozradil, že Kulhavý mu původní rozhodnutí řekl již koncem října, ale den poté se jim ozval jeden ze tří velkých silničních týmů (Saxo Bank-Tinkoff Bank, Astana a Omega Pharma-Quick Step), které Specialized sponzoruje. Stáj Omega Pharma-Quick Step se zdála být přitom nejpravděpodobnější variantou, i s ohledem na majitele, jímž je známý miliardář Zdeněk Bakala.

Začalo jednání, které ale trvalo přibližně měsíc, a pro Kulhavého se vše nepříjemně natahovalo. "Zájem z jejich strany byl, ale Jarda už nechtěl čekat dál a chtěl mít už začátkem prosince jasno, protože v sobotu odjíždí na první tréninkový kemp na Kanárské ostrovy. A začít trénovat a nevědět na co, to by asi nebylo ideální," poznamenal Löffelmann.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy