Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sevilla FC - AS Řím

Po osmi letech spravedlnost. Štafeta biatlonistek dostane dodatečně bronz za OH v Soči

Musely si na to počkat dlouhých osm let, ale nakonec se dočkaly. Biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Veronika Vítková a Jitka Landová dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Definitivně to potvrdil Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

Gabriela Soukalová
zdroj: ČTK/AP autor: Lee Jin-man

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na Hrách v Soči," uvedl sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4x6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další mezitím obviněná členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

V rámci takzvaného realokačního procesu by se předávání medailí mělo uskutečnit do jednoho roku od oznámení změny v pořadí. O podobě aktu se však musí rozhodnout během následujícího měsíce.

"Zimní olympijské hry, kde by mohlo dojít k předání, se v nejbližší době nekonají. Ale jsem přesvědčený, že se sportovkyněmi i biatlonovým svazem najdeme adekvátní způsob, jak členkám bronzové štafety medaile předat opravdu důstojně," řekl Doktor. Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza dodal: "Je to pro nás i satisfakce za to, že jsme stáli v první linii boje proti ruskému dopingu v rámci Mezinárodní biatlonové unie IBU."

Všechny čtyři české reprezentantky se medaile dodatečně dočkají po skončení kariéry. Jako poslední z kvarteta se letos rozloučila s biatlonem Puskarčíková, pro niž stejně jako pro Landovou bude štafetový bronz jedinou olympijskou medailí ve sbírce.

Česká výprava oficiálně vylepší svou rekordní sbírku ze Soči na dvě zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. V žebříčku zemí zůstane patnáctá.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články