Holmenkollen oslavuje domácího vítěze. Sprint zvládl nejrychleji Laegreid

Norský Holmenkollen hostí finále biatlonového Světovéhho poháru. Sprint ve slavné norské destinaci vyhrál domácí Sturla Holm Laegreid, který k bezchybné střelbě přidal i velice rychlý běh. Nejlepším z Čechů byl Jakub Štvrtecký, jemuž patřila 18. příčka.

Poslední sprint sezony SP ovládl domácí Laegreid

Norští fanoušci mohou slavit, dočkali se domácího vítěze na nejslavnějším lyžařském místě. Sturla Holm Laegreid byl v závodě suverénně nejsilnější a druhého Quentina Fillona Mailleta porazil o dvaadvacet vteřin. Na střelnici nechyboval, v běhu letěl – o vítězi bylo jasno velmi brzy.

Z českých závodníků se nejlépe dařilo Jakubu Štvrteckému, který ani jednou nestřílel vedle. "Vítr byl zrádný, točil se. Ale na střelnici se to dalo," mínil osmnáctý Štvrtecký. "Na lyžích to ale bylo těžké, vůbec se mi nejelo dobře. Mrzí mě to, když jsem dal ty dvě nuly. Hodnotím to ale kladně," dodal mladý český biatlonista.

V běžecké části byl ovšem z Čechů nejrychlejší Adam Václavík. "Nečekal jsem to, musím pochválit servis, lyže jely výborně. Vůbec to nebylo špatné. Musel jsem se kousnout a vydržet. Poslední závody už jsou pro každého hodně náročné," hodnotil v cíli jednadvacátý Václavík.

Ohlasy českých biatlonistů po sprintu v Oslo

Jak závod probíhal?

O nejvyšší příčky bojovali Seveřané s Quentinem Fillonem Mailletem. Švéd Sebastian Samuelsson střílel čistě, na Francouze to ale v cíli o několik vteřin nestačilo. Ještě lépe však jel Nor Sturla Holm Laegreid, který k bezchybné střelbě přidal i nejrychlejší běžeckou část. O vítězi bylo jasno, Holmenkollen mohl oslavovat domácího šampiona.

Nejzkušenější z české pětice Michal Krčmář se mohl mrzet za chybu vestoje, která jej připravila o lepší umístění. Podobné výčitky mohl mít také Adam Václavík, jehož zradila vůbec poslední rána. I se dvěma chybami však na trati předvedl skvělý výkon a ztratil jen deset vteřin na "čistého" Jakuba Štvrteckého.

Pro Krčmáře (33.) skončil závod se dvěma chybami. "Velká spokojenost panovat nebude. Trápil jsem se na trati, neměl jsem z čeho brát a nesedlo mi to. A na střelnici jsem to nepodpořil," hodnotil Krčmář jeden ze závěrečných podniků letošní sezony.

SP v biatlonu v Oslu:

Muži - sprint (10 km): 1. Laegreid (Nor.) 25:27,1 (0 tr. okruhů), 2. Fillon Maillet (Fr.) -22,4 (0), 3. Samuelsson (Švéd.) -26,5 (0), 4. Doll -39,5 (0), 5. Lesser -40,0 (1), 6. Nawrath (všichni Něm.) -40,5 (0), 7. Christiansen (Nor.) -54,3 (0), 8. Kühn (Něm.) -59,7 (1), 9. A. F. Andersen (Nor.) -59,8 (0), 10. Ponsiluoma (Švéd.) -1:08,8 (2), ...18. Štvrtecký -1:31,8 (0), 21. Václavík -1:41,8 (2), 33. Krčmář -2:14,8 (2), 39. Karlík -2:29,2 (3), 72. Mareček -3:42,6 (2).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Fillon Maillet 402, 2. Samuelsson 340, 3. Laegreid 284, 4. Jacquelin (Fr.) 283, 5. Christiansen 274, 6. Kühn 252, ...31. Krčmář 88, 37. Štrvrtecký 65, 62. Václavík 34, 93. Karlík 2.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 22 závodů): 1. Fillon Maillet 924, 2. Samuelsson 644, 3. Jacquelin 636, 4. Laegreid 634, 5. Christiansen 530, 6. T. Bö (Nor.) 573, ...29. Krčmář 282, 57. Štvrtecký 67, 58. Václavík 65, 102. Karlík 2.