Davidová s Jislovou trefily ve sprintu všechny terče a dostaly se na pódium

České biatlonistky začaly norský díl Světového poháru v Holmenkollenu výborně. Ve sprintu na 7,5 km skončila Markéta Davidová na čtvrtém a Jessica Jislová na šestém místě a dostaly se na rozšířené stupně vítězek. Zvítězila Eckhoffová z Norska před Rakušankou Hauserovou a svojí krajankou Röeiselandovou, která ovládla hodnocení disciplíny v sezoně.

Do sobotního stíhacího závodu postoupily i jednatřicátá Tereza Voborníková a z 59. místa Lucie Charvátová. Eva Puskarčíková se rozloučila se Světovým pohárem 65. místem ve svém 225. závodu mezi elitou.

Davidová byla po střelbě vstoje třetí, ale nakonec o deset vteřin prohrála s Röiselandovou. Rychlejší byla i vítězná Eckhoffová a na druhém místě Rakušanka Lisa Theresa Hauserová. "Tři soupeřky byly lepší, ale já jsem s tím dnes spokojená," řekla Davidová v České televizi po svém nejlepším sprintu v sezoně, kterým vylepšila jedenáctou pozici z Oberhofu.

"Jsem hlavně ráda za dvě nuly," pochvalovala si Davidová, které se v sezoně povedlo trefit všechny terče v individuálním závodu jen na jejím začátku při triumfu ve vytrvalostním závodu v Östersundu. "Hodně dlouho jsem nastřelovala a byla z toho nervózní, ale na závod se vítr uklidnil, bylo to čitelnější a vestoje jsem měla i dost štěstí," uvedla Davidová.

Jislová potvrdla roli přesné střelkyně a zajela nejlepší sprint kariéry. Jejím maximem bylo patnácté místo z prosince v Annecy a z roku 2018 z Anterselvy. "Mám z toho radost," řekla Jislová a uvedla, že měla na střelnici štěstí. "Jedna rána byla určitě dost velký kalibr, takže jsem ráda. Myslím, že spadla až v době, kdy už jsem se zvedala," řekla biatlonistka.

Češky se v hodnocení národů Světového poháru dostaly před Italky na páté místo, což znamená, že v příští sezoně můžou nominovat na start až šest závodnic.

Dva závody před koncem sezony je už prakticky jisté, že se celkovou vítězkou stane Röiselandová. Před Švédkou Elvirou Öbergovou vede o 106 bodů.

SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 21:28,3 (1 tr. okruh), 2. Hauserová (Rak.) -7,0 (0), 3. Röiselandová (Nor.) -9,4 (1), 4. Davidová (ČR) -19,7 (0), 5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -40,3 (0), 6. Jislová (ČR) -54,2 (0), 7. Herrmannová (Něm.) -56,1 (1), 8. P. Fialková (SR) -1:02,4 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -1:08,3 (0), 10. Chevalierová (Fr.) -1:10,2 (1), ...31. Voborníková -2:15,1 (1), 59. Charvátová -3:34,5 (5), 65. Puskarčíková (všechny ČR) -3:58,1 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Röiselandová 412, 2. E. Öbergová 340, 3. H. Öbergová (obě Švéd.) 306, 4. Hauserová 300, 5. Chevalierová-Bouchetová 289, 6. Herrmannová 274, ...16. Jislová 182, 17. Davidová 176, 56. Puskarčíková 30, 63. Charvátová 25, 76. Vinklárková (ČR) 12, 78. Voborníková 10, 83. Teplá (ČR) 5.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 22 závodů): 1. Röiselandová 855, 2. E. Öbergová 749, 3. Hauserová 631, 4. H. Öbergová 620, 5. Alimbekavová (Běl.) 589, 6. Chevalierová-Bouchetová 585, ...11. Davidová 497, 16. Jislová 403, 72. Charvátová 33, 74. Puskarčíková 30, 81. Voborníková 22, 92. Vinklárková 12, 100. Teplá 5.