Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME Severní Makedonie

Davidová chce v Pokljuce navázat na medaile z Hochfilzenu, do SP poprvé zasáhne Roeiselandová

Po vánoční přestávce se opět roztáčí kola Světového poháru v biatlonu. Čtyřdenní porci závodů čtvrtého dílu elitního seriálu tentokrát obstará vysoko položený areál ve slovinské Pokljuce. A český tým se v něm představí pouze se sedmi závodníky. Jako první přichází na řadu sprint biatlonistek, v němž bude chtít Markéta Davidová navázat na sprinterské stříbro z Hochfilzenu. Přímý přenos sledujte od 14:05 na ČT sport a ČT sport Plus.

"Za úvod sezony jsem ráda. Závody mě baví a užívám si je. Vím, že to může znít jako klišé, ale je důležité, aby z toho měl člověk dobrý pocit," zářila rozesmátá česká jednička začátkem prosince po druhém místu v závodu na 7,5 kilometrů v areálu rakouské armády.

Letí to. Davidová v úterý oslavila šestadvacté narozeniny a od týmu dostala krásný dort. "Už jsem asi zvyklá je slavit ne doma. Připili jsme si, hezký to bylo," přiznala pro ČT sport.

Davidová v ročníku na položce zrychlila přibližně o osm sekund. A teď to může na tratích kousek od Bledu zase zužitkovat.

Je nám líto, video expirovalo.
Davidová oslavila narozeniny a v Pokljuce se jí daří

K desátým individuálním stupňům vítězů v kariéře a prvnímu od předloňského triumfu ve vytrvalostním závodě v Östersundu přidala záhy Davidová ještě bronz ve stíhačce a potvrdila se tak její slova, že tenhle vstup do ročníku SP vyšel náramně.

"Markéta se stává velkou biatlonovou závodnicí. Je tam více aspektů, ale jedním z těch hlavních bylo, že se v létě nastavila jinak mentálně. To je obrovský krok. Egil Gjelland (trenér biatlonistek, pozn. red.) říká, že Markéta ví, kam střílí, a je si vědoma, co udělá špatně," říká v Biatlon fokus podcastu redaktor ČT sport Jakub Ščurkevič.

Pozitivní slova chvály zní logicky i z vedení svazu.

"Markéta ukázala, že patří do světové špičky. Navíc se výrazně posunula ve střelbě, kde udělala ohromný kus práce. Cením si toho, že se nebála a přenesla do svěťáku to, co předváděla v testovacích závodech," uvedl sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Dny odpočinku ovšem nebyly příliš dlouhé, protože už minulou středu se s Michalem Krčmářem hlásila na tradiční exhibici v německém Gelsenkirchenu. Tam si oba odskočili z vysokonadmořského soustředění právě v Pokljuce, která se nachází ve 1345 metrech.

Třetí místo z roku 2021 nakonec neobhájili, byť měli závod rozjetý díky povedenému hromadnému startu slušně.

V následné stíhačce ale Davidová před padesáti tisíci fanoušky třikrát chybovala a česká dvojice se propadla z druhého na konečné sedmé místo. Na vítězné Francouze Fabiena Clauda a Julii Simonovou ztratili minutu a 58 vteřin.

"Spokojená rozhodně nejsem, protože jsem střílela špatně a ještě jsem se toho trošku bála, úplně zbytečně," mrzelo Davidovou.

"Když se chcete na Schalke držet vepředu, tak musí přijít i nějaká nula," dodal Krčmář, který se na závěr prvního trimestru blýskl šestým místem ve sprintu v Annecy.

"Myslím, že se máme na co těšit. Markéta ukazuje, že formu má stabilní, nemá tam nějaké excesy. Se zrychlenou střelbou přichází i větší chybovost třeba při stojkách. Někdy rána uletí, ale to se prostě stává. Je to ale základ toho, aby se v biatlonu dále posouvala," dodává Ščurkevič, který během SP reportuje ze střelnice.

Zatímco Davidová miluje vyjížďky na koních, Simonová si zase volné chvíle zpestřuje prací se dřevem.

A evidentně jí to v téhle sezoně, kterou zatím vynechala jedna z favoritek, Norka Marte Olsbuová Roeiselandová, svědčí nadmíru, neboť vede průběžně pořadí SP před druhou Švédkou Elvirou Öbergovou.

Simonová se blýskla prvním místem ze stíhačky v Kontiolahti, když zaznamenala posun o patnáct míst. Totéž umístění zopakovala ve stejné disciplíně v Hochfilzenu, kam se posunula po bronzu ve sprintu. A loňský rok zakončila i třetím místem v domovském Annecy, kde navíc brala stříbro v masáku.

Perfektní práce.

Marte Olsbuová Röiselandová
zdroj: ČTK/AP

Dá se očekávat, že Francouzky, Švédky a Norky budou diktovat tempo i tentokrát. Roeiselandová, která minulý ročník SP ovládla, se navíc po pauze vrací a uvidíme, v jaké formě vystartuje s číslem 32 hned za Davidovou.

"Dlouho jsem na tuhle chvíli čekala a jsem ráda, že konečně mohu říci: Jsem zpět," oznámila trojnásobná olympijská vítězka z Pekingu, kterou po minulé sezoně trápila řada zdravotních komplikací včetně covidu-19 či pásového oparu.

V posledních měsících se připravovala individuálně. "Těšíme se, až uvidíme, čeho Marte může v Pokljuce dosáhnout," řekl sportovní ředitel norského týmu Per Arne Botnan.

Čtvrtá desítka pole je vůbec exkuzivní. Ze 33. místa vyjede Rakušanka Lisa Theresa Hauserová a z pětatřicátého místa Němka Denise Herrmannová-Wicková.

Češky v akci - sprint v Pokljuce:

Jessica Jislová (13), Markéta Davidová (31), Tereza Voborníková (60), Lucie Charvátová.

Češky v Pokljuce nastoupí ve čtveřici Davidová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková a Lucie Charvátová, která se před startem stihla dát zdravotně do pořádku. Naopak Eliška Václavíková hlásila zdravotní potíže a realizační tým nechtěl před únorovým mistrovstvím světa v německém Oberhofu zbytečně riskovat její zdraví. 

Marodící Češky nejsou samy, v Julských Alpách nebude startovat třeba nachlazená Hanna Öbergová.

"Nebylo moc času, abych se stačila alespoň částečně připravit," vysvětlila sedmadvacetiletá mistryně světa z roku 2019, která v sezoně ovládla úvodní vytrvalostní závod v Kontiolahti.

Ve švédské nominaci naopak nechybí Anna Magnussonová, která během vánoční přestávky prodělala covid-19.

Elvira Öbergová
zdroj: ČTK/AP

Voborníkovou před sprintem může hřát druhé místo ze zmíněné exhibice na fotbalovém stadionu Schalke, které v závodu talentů urvala společně s Jonášem Marečkem. Ani ten nechybí v nominaci pro páteční sprint. A k němu ještě trojice Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký a Adam Václavík.

Poslední velká akce se ve Slovinsku odehrála před dvěma lety, kdy Pokljuka hostila světový šampionát, v jehož sprintu se zaskvěla prvním místem Norka Tiril Eckhoffová.

Termín jejího návratu po prodělaném covidu-19 nyní prozatím stanoven nebyl. Davidová byla předloni jako nejlepší z Češek ve sprintu až čtyřiačtyřicátá.

Jinak se jí ale v areálu daří velice. V roce 2018 se v něm poprvé postavila na stupně vítězů v SP zásluhou třetího místa ve vytrvalostním závodu. Stejnou disciplínu pak o tři roky později zásluhou stoprocentní střelby ovládla na MS.

Markéta Davidová
zdroj: ČTK/imago.sportfotodienst autor: Christian Einecke

"Určitě na to vzpomínám rád. Na tréninku vypadá dobře, střelba se poměrně daří, takže si myslím, že by to nemuselo být špatné," tuší asistent trenéra Jiří Holubec.

V Pokljuce, kde má být první tři dny SP zhruba pět stupňů nad nulou a polojasno, se letos po sprintech pojedou v sobotu stíhačky a nedělní program uzavřou závody smíšených štafet.

Seriál pak v lednu zavítá ještě do tradiční německé zastávky v Ruhpoldingu a také do italské Anterselvy. Přímé přenosy a zpravodajství ze SP v biatlonu nabízí ČT sport.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články