Následuje
Branky, body, vteřiny

Biatlonisté skončili ve štafetách třetí, vyhrálo Norsko před Německem

Östersund (Švédsko) - Štafeta českých biatlonistů ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec skončila na Světovém poháru v Östersundu třetí. Na vítězné Norsko ztratili úřadující mistři světa minutu a 11 sekund, na druhém místě dojelo Německo. V závodu smíšených skončilo české duo Puskarčíková-Krčmář na 13. místě. První díl SP pokračuje ve Švédsku středečním vytrvalostním závodem mužů. Přímé přenosy odvysílá ČT sport a náš web.

Gabriela Soukalová
zdroj: ČTK/ITAR-TASS/ autor: Krasilnikov Stanislav

"Česko patří v téhle disciplíně už delší dobu mezi favority a já jsem rád, že jsme to potvrdili. Bylo tam hodně dobíjení, ale zaplať pánbůh to dopadlo takhle," řekl šéftrenér Ondřej Rybář, jehož svěřenci využili 11 náhradních nábojů, ale na trestné kolo nemuseli.

Závod přitom pro českou čtveřici nezačal nejlépe: Vítková při první střelbě musela třikrát dobíjet a Soukalové předala až na sedmém místě. "Vítr se na střelnici hodně točil, Veronice to utíkalo nahoru, ale zvládla to dobít, a to bylo klíčové," poznamenal Rybář.

"Po prvních pěti ranách jsem měla úplně zatemněno. Naštěstí potom jsem už neminula a závod zachránila. Vlastně by se to dalo říci tak, že jsem zkoušela, co trenéři vydrží," uvedla Vítková. "Třetí místo je na začátku sezony krásné, povzbuzující. Vyšší příčky si můžeme klidně schovat na později," dodala. 

Soukalové naopak střelba pomohla do čela a na předávku pak přijela těsně druhá za Norkou Tiril Eckhoffovou. "Trať se mi moc nelíbila, stopa byla zledovatělá a málem jsem šla dvakrát na zem. Ze třetího místa mám radost za všechny, je to bezvadný start. Zvláště když je tu ten tlak, že každý už od nás to pódium očekává. Skončit třetí s jedenácti chybami, což je velká porce, považuju za obdivuhodný," řekla Soukalová. 

Šlesingr na třetím úseku neudržel kontakt s Johannesem Böem a posléze klesl i za Němce Benedikta Dolla. "První kolo bylo v pohodě. Držel jsem se v závěsu za Johannem a mohl jsem se soustředit na techniku. Bohužel pak jsem dobíjel. Toho je škoda. Nor mi ujel a s tím se vytratila i pohoda z mé jízdy. V závěru jsem si myslel, že ještě zkusím doskočit Dolla, ale dnes to bylo větší sousto, než jsem mohl ukousnout. Jel výborně," uznal Šlesingr. 

Na čtvrtém úseku se už pořadí nezměnilo, jen odstupy mezi nejlepší trojicí se zvětšily. Norskou štafetu přivezl s více než půlminutovým náskokem vítězně do cíle Tarjei Bö.

Chyb na střelnici se nevyvaroval ani Moravec. "Přitom tréninky jsem tu neměl vůbec špatné. Když to vezmu souhrnně, tak našich jedenáct dobíjení je opravdu hodně. Ale jednak se historie na to ptát nebude a jednak je třetí místo prostě dobrý začátek sezony. Nuly určitě přidáme v dalších závodech," prohlásil český finišman. 

Norové vyhráli i štafetu dvojic

Světový pohár předtím otevřela štafeta dvojic, v níž Eva Puskarčíková a Michal Krčmář obsadili 13. místo. Také tuto disciplínu vyhráli Norové, Lars Helge Birkeland a Kaia Woeien Nicolaisenová. Puskarčíková s Krčmářem obsadili stejné místo jako při premiéře závodu dvojic v únoru na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

Puskarčíková musela jednou na trestné kolo, celkem český pár dobíjel třináctkrát. "Byl to v našem podání podobný závod jako tehdy, trochu se nám to nepovedlo. Dobíjení bylo moc," řekl Rybář.

Největší zklamání si prožila favorizovaná Francie kvůli chybě Simona Fourcada. Nepoužil náhradní náboj a neabsolvoval trestné kolo, za což následovala penalizace čtyř minut. S Marií Dorinovou Habertovou skončili až jednadvacátí z 26 dvojic.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Smíšená štafeta dvojic: 1. Nicolaisenová, Birkeland (Nor.) 36:27,3 (1 trest. kolo+7 dobíjení), 2. Crawfordová, Smith (Kan.) -11,9 (0+9), 3. Hammerschmidtová, Böhm (Něm.) -13,2 (1+8), 4. Perssonová, Arwidsson (Švéd.) -24,4 (1+6), 5. Šumilovová, Šipulin (Rus.) -41,8 (1+10), 6. Mäkäräinenová, Hiidensalo (Fin.) -42,3 (0+9), ...13. Puskarčíková, Krčmář (ČR) -2:24,0 (1+13).

Smíšená štafeta: 1. Norsko (Birkelandová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) 1:11:42,6 (0+9), 2. Německo (Hildebrandová, Hinzová, Doll, Schempp) -33,6 (0+7), 3. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec) -1:11,5 (0+11), 4. Francie -1:48,2 (0+8), 5. Švédsko -1:48,5 (0+4), 6. Rusko -2:14,3 (2+10).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy