Lotyšsko slaví historický postup, Italové jsou po 25 letech ve čtvrtfinále, obhájci ze Španělska končí

Lotyšská pohádka pokračuje. Pobaltská země vystoupila ve své premiéře na basketbalovém mistrovství světa ze stínu sousední Litvy. Svěřenci italského trenéra Lucy Bianchiho, kteří už předtím porazili obhájce bronzu Francouze i úřadující mistry světa ze Španělska, přehráli v závěrečném utkání osmifinálové skupiny Brazílii 104:84 a zajistili si postup mezi osmičku nejlepších. Po 25 letech se dostali do čtvrtfinále Italové, když v přímém souboji o postup porazili v Manile Portoriko 73:57. Naopak končí španělští obhájci titulu, kteří v rozhodujícím zápase podlehli Kanadě 85:88, byť dlouho vedli.

V úterním čtvrtfinále se Američané utkají s Italy, kteří se dostali mezi nejlepší osmičku po 25 letech díky vítězství v přímém souboji o postup nad Portorikem 73:57. Další dvojice pro play-off tvoří Německo – Lotyšsko, Litva – Srbsko, Kanada – Slovinsko.

Španělé šli do poslední čtvrtiny s náskokem 12 bodů, ale minutu a 19 sekund před koncem Dillon Brooks trojkou vyrovnal na 80:80. Shai Gilgeous-Alexander pak poslal Kanaďany do vedení, které už nepustili. Rozehrávač Oklahomy Gilgeous-Alexander byl s 30 body nejlepším střelcem zápasu. Kanada je ve čtvrtfinále poprvé od roku 1994, kdy obsadila sedmé místo. Jejím maximem na MS je šestá příčka.

Lotyši se probojovali do čtvrtfinále hned při své premiéře mezi světovou elitou. Postup z osmifinálové skupiny L si zajistili vítězstvím 104:84 nad Brazílií, která také měla před zápasem naději na účast v play-off.

Srbsko prošlo do vyřazovací části po suverénní výhře nad Dominikánskou republikou 112:79. Stoprocentní bilanci na šampionátu si kromě Litvy udrželi už jen Němci, kteří v evropském šlágru deklasovali Slovince 100:71. Dennis Schröder je dovedl k výhře 24 body a 10 asistencemi, slovinská hvězda Luka Dončič dal 23 bodů.

Američané po čtyřech vítězstvích narazili. S Litvou prohrávali v prvním poločase až o 21 bodů, v závěru zápasu svěřenci kouče Stevea Kerra manko stáhli na čtyři body, ale porážku neodvrátili. Nepomohlo jim ani 35 bodů rozehrávače Minnesoty Anthonyho Edwardse.

Dnešní nezdar nezměnil nic na tom, že si olympijští šampioni z Tokia zajistili účast na hrách v Paříži, protože jsou spolu s Kanadou dvěma nejlepšími americkými týmy na MS.

Italové rozhodli o postupovém vítězství nad Portorikem až v poslední čtvrtině, kterou vyhráli 22:10. Na světovém šampionátu skončí nejlépe od roku 1998, kdy byli šestí.

Výsledky osmifinálových skupin MS basketbalistů:

Skupina I (Manila): Itálie – Portoriko 73:57 (39:36), Dominikánská republika – Srbsko 79:112 (35:56).

Skupina J (Manila): Řecko – Černá Hora 69:73 (30:36), USA – Litva 104:110 (37:54)

Skupina K (Okinawa): Austrálie – Gruzie 100:84 (54:37), Německo – Slovinsko 100:71 (38:36).

Skupina L (Jakarta): Brazílie – Lotyšsko 84:104 (42:45), Španělsko – Kanada 85:88 (48:38)