Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Japonsko a Jižní Súdán se kvalifikovaly na olympiádu do Paříže

Další dvě místenky na olympijský turnaj zajištěny. Nejlepším africkým týmem na mistrovství světa v basketbale bude Jižní Súdán a nejlepším asijským týmem zase Japonsko. Obě země se tím kvalifikovaly na letní hry do Paříže v roce 2024. Africký zástupce si poradil s jedním z konkurentů a přehrál Angolu 101:78, přičemž v bojích o 17. až 32. místo vyhrál skupinu M. Vítězům pomohla i porážka Egypta s Novým Zélandem 86:88. Už po základní části měla místo jisté Austrálie jako nejlepší výběr z Oceánie.

Yuta Watanabe
zdroj: Reuters autor: Issei Kato

Strůjcem úspěchu Jižního Súdánu, který se stal teprve v roce 2013 členem světové federace FIBA a před šesti lety odehrál první oficiální mezinárodní zápas, byl opět americký rodák Carlik Jones. Ve čtvrtek mu chyběl jediný doskok, aby se stal autorem premiérového triple double v historii MS, tentokrát pětadvacetiletý rozehrávač působící v NBA zaznamenal 26 bodů, s 15 asistencemi vyrovnal rekord slavného Toniho Kukoče z MS 1994 a přidal sedm doskoků.

"Nemám slov. Tahle země je nezávislá teprve 12 let a tohle je neuvěřitelné. Smekám před hráči," rozplýval se trenér Royal Ivey.

Egypťanům nakonec nestačilo, že v poslední čtvrtině smazali dvanáctibodovou ztrátu. Po 27 bodech jim dali Izayah Le'afa a Finn Delany.

Japonští basketbalisté na Okinawě porazili Kapverdy 80:71 a ovládli skupinu O před Finskem. V posledním zápase domácího týmu obstaralo 65 bodů trio Josh Hawkinson (29), Keisei Tominaga (22), Juki Kawamura (14). Na OH se Japonci kvalifikovali poprvé od roku 1976, na minulých hrách měli účast jistou jako pořadatelé.

Také Finové se rozloučili výhrou, Venezuelu porazili 90:75 s přispěním 32 bodů a devíti doskoků pivota Lauriho Markkanena.

Francouzi na závěr nevydařeného šampionátu vydřeli výhru 87:77 nad Pobřežím slonoviny a ovládli skupinu P v Jakartě. Ještě tři minuty před koncem přitom obhájci stříbra o bod prohrávali, závěrečnou pasáž ale vyhráli 13:2. Střeleckým lídrem Francouzů byl s 19 body rozehrávač Isaia Cordinier. Jeden z favoritů turnaje obsadil konečné 18. místo hned za Jižním Súdánem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články