Cyklotoulky

Lotyšsko zaskočilo na MS basketbalisty Španělska, Litva poslala domů Řeky

Lotyšští basketbalisté získali na mistrovství světa po Francii další cenný skalp, na úvod osmifinálové fáze porazili obhájce titulu Španěly 74:69. Nováčka šampionátu v Jakartě nezlomila ani dvanáctibodová ztráta ve třetí čtvrtině, připravil favorizovanému soupeři, který je rovněž mistrem Evropy, první porážku na turnaji a zdramatizoval ve skupině L boj o čtvrtfinále. Neporazitelnost ztratili také Srbové, naopak Američané, Litva a Němci zůstali stoprocentní a nakročili k postupu, byť své zápasy rozhodli až po zlepšeném výkonu po změně stran. Zato Řekové poté, co po půli s Litvou úplně odešli a prohráli 67:92, na šampionátu končí.

Basketbalista Itálie Nicolo Melli
zdroj: Reuters autor: Eloisa Lopez

Španělé se dlouho nemohli výrazněji prosadit, ale po čtrnáctibodové šňůře od stavu 40:42 ve druhém poločase se zdálo, že chytili vítr. Lotyši ale navázali na výkon proti francouzským stříbrným medailistům z olympiády a mistrovství Evropy. V poslední části je nakoply i dvě trojky Kristerse Zorikse za sebou, které znamenaly vyrovnání na 61:61, a koncovku zvládli lépe díky trestným hodům. Nejlepším střelcem zápasu byl s 16 body Davis Bertans, který jako jediný z lotyšského týmu působí v NBA.

Američané porazili Černou Horu 85:73, po pomalejším rozjezdu měli ale ještě v poločase jednobodovou ztrátu. Velké problémy jim dělal zejména pivot Chicaga Nikola Vučevič, který zaznamenal 19 bodů a 16 doskoků. Lídrem USA byl rozehrávač Minnesoty Anthony Edwards se 17 body.

Němci si poradili s Gruzií 100:73, ale v poločase měli jen dvoubodový náskok. Soupeř měl také nejlepšího střelce zápasu, Sandro Mamukelašvili dal 19 bodů, ale německý tým zářil z tříbodové vzdálenosti. Trefil 20 trojek, jejich bodový lídr Maodo Lo proměnil všech šest pokusů.

Narazili naopak Srbové, kteří podlehli Itálii 76:78. V utkání se dostali z dvouciferné ztráty a sami se ujali vedení až o 16 bodů (60:44) ve 27. minutě, ale k dalšímu obratu zavelel křídelník Utahu Simone Fontecchio. Ve zbytku utkání nastřílel 15 ze svých celkově 30 bodů a dovedl Italy k výhře.

Mistrovství světa basketbalistů na Filipínách, v Japonsku a Indonésii – osmifinále:

Skupina I (Manila):

Srbsko – Itálie 76:78 (42:40), Dominikánská republika – Portoriko 97:102 (45:45).