Favorit, z něhož ukápla krev. "Nejslabší" výběr USA opět vidí zlatě, ale soupeři konečně cítí šanci
Dlouho se neřešilo jestli, ale spíše o kolik. Toto pravidlo platilo pro velké turnaje s účastí basketbalistů USA v posledních letech s železnou pravidelností, jelikož o jejich výhrách nikdo příliš nepochyboval. Ani neměl proč. Mistrovství světa v Číně by ale mohlo staré pořádky narušit. Američané se musí obejít bez enormního počtu hvězd a prohra s Austrálií v přípravě vnukla největším konkurentům ideu, že superfavorit by mohl mít konečně slabiny.
Cože? To nemůže být pravda? Šok. Senzace. Porážka Američanů s Austrálií v přípravě na mistrovství světa vyvolala řadu překvapených reakcí. Není se čemu divit. Na něco podobného basketbalový svět nebyl zvyklý. Tým USA, pokud měl v sestavě hráče z NBA, vyhrál neuvěřitelných 78 duelů v řadě. Najednou ale jistoty podobné těm, že ráno vyjde slunce, jsou pryč.
Dlouho to sice v Melbourne vypadalo, že Amerika na fotbalovém stánku před více než 50 tisíci fanoušky domácí podruhé v řadě porazí a vlastně se nic zásadního nestane, jenže Patty Mills v závěru rozjel vlastní show, které favorit nebyl schopný vzdorovat a padl 94:98. "Byla to pro nás lekce," uznal po utkání Kemba Walker.
Největší konkurenti v boji o titul světových šampionů, který Američané uzmuli na posledních dvou mistrovstvích, každopádně najednou zpozorněli. Ano, šlo sice jenom o přátelský duel, po náročném přeletu, ve specifických podmínkách a proti týmu, který je daleko lépe sehraný. I podobné zápasy ale "dream team", jak se od olympiády 1992 každému americkému výběru říká, dříve zvládal.
Kdo je favoritem MS a jak si povedou Češi? Poslechněte si Basketbal fokus podcast:
"Pro mě to ale nebylo překvapení. Američané mají spoustu absencí a esa se šetří na olympiádu. Jejich tým má navíc nového trenéra (legendární Gregg Popovich povede USA na první velké akci pozn. red.) a teprve se sehrávají. Jako favority na vítězství na MS je nevidím," prozradil situaci před turnajem bývalý hráč a nyní basketbalový expert Jakub Velenský.
Sehrávám se, rodí se mi dítě atd. Popovich sbíral omluvenku za omluvenkou
Právě omluvenky jsou velkým tématem amerického výběru. Jména jako LeBron James a Stephen Curry se s účastí v Číně ani pořádně neskloňovala. Další superhvězda James Harden už ale ano, ovšem jeho omluva kvůli nutnosti vyladit před sezonou NBA spolupráci s novou posilou Houstonu Russellem Westbrookem odstartovala pořádnou tsunami se zprávami "Sorry".
Najednou hráči museli doléčovat zranění, jiní se chtěli koncentrovat na přípravu na nový ročník a Bradley Beal si vzpomněl, že se mu v době turnaje narodí druhé dítě. Sečteno podtrženo, kouč Gregg Popovich nasbíral kolem 40 omluvenek, což nikdy v 69leté historii Američané nezažili.
"Na mistrovství se velká část hvězd prostě vyprdla, i když je to v zajímavé lokalitě," popsal Velenský.
Aby toho ale nebylo málo, na výběr USA se v tomto směru nalepila i smůla. Čerstvý vítěz NBA s Torontem Kyle Lowry do Číny chtěl, jenže musel nečekaně na operaci s rukou, a pár hodin před oznámením konečné nominace odletěl z Austrálie domů také Kyle Kuzma, jehož začal trápit kotník.
Statistiky mluví jasně: USA veze nejslabší tým z NBA
Greggu Popovichovi tak při sestavování týmu naskočila nejedna nová vráska, jelikož tato skládačka byla setsakra zapeklitá. Nakonec ale dvanáctku vyvolených vybral. Ta ale dle statistik příliš výrazná není. Spíše naopak. Pokud opomeneme mistrovství světa 1998, kterého se hráči z NBA nemohli účastnit, do Číny dorazí nejslabší Amerika od startu éry profesionálů ze zámoří.
Důvody proč? Celý současný 12členný kádr dá dohromady jen 5 účastí na All-Star Game, což je jasně nejméně ze všech "dream teamů". Jen dva hráči se navíc vešli do utkání hvězd v posledním ročníku elitní soutěže, což se stalo jen jednou, na olympiádě v Aténách 2004, kde Američané senzačně brali jen bronz.
Pokud bychom pak vytáhli číslo podílu na vítězstvích všech hráčů z poslední sezony, je to největší propad. U tohoto údaje svítí číslo 54. Porovnání? Žádný z předchozích výběrů USA se nedostal v tomto směru pod 80.
A v podobném stylu by se dalo argumentovat i dále. "Na můj vkus navíc dostávají hodně bodů. Takže pokud vypíchnul nějakou slabinu, je to obrana. Hráči na ni z NBA nejsou tolik zvyklí, jelikož základní část se teď zvrhla trochu v přestřelku. Navíc v zámoří jsou pro defenzivu trochu jiná pravidla. Dlouhodobě mají problém i s řešením pick and rollu. Tým není ani tak atletický, zejména u pivotů," zhodnotil Velenský.
Aby ale nezaznívala pouze negativní fakta. Amerika rozhodně neveze sestavu "tragédů". Kádr je pořád silný a je pravděpodobné, že nejeden hráč v blízkých letech bude patřit mezi nejblyštivější klenoty, které v zámoří hrají. Stačí se podívat, jak moc vylétli po MS 2014 hráči jako Steph Curry, James Harden, Klay Thompson či Kyrie Irving.
Největší hvězdu současného výběru je ale potřeba hledat jinde než přímo na hrací ploše. Bude sedět nebo stát těsně vedle ní. "Největší hvězdou je určitě kouč Popovich. Věřím, že si to ukočíruje," řekl Velenský.
Sedmdesátiletý Popovich je skutečným trenérským esem. Je nejdéle sloužícím koučem v NBA, když San Antonio vede už od roku 1996. V historii zámořské soutěže nemá nikdo z pozice kouče takový počet vítězství jako on. Navíc se může pyšnit pěti prsteny pro vítěze play-off.
"Co se hráčů týče, největší hvězdou je Kemba Walker. Ten to bude brát na sebe, na což je v klíčových momentech ze Charlotte zvyklý. Khris Middleton by měl hrát taky důležitou roli v koncovkách. Mentor bude Harrison Barnes, který to bude ukliďnovat. Získal už titul v NBA a byl u výhry na olympiádě 2016," vypíchl Velenský.
K tomuto seznamu jde určitě přidat i jméno teprve dvaadvacetiletého Donovana Mitchella, jenž měl v minulé sezoně NBA v dresu Denveru průměr 24 bodů na zápas. Třeba Walker měl bilanci o 2 body lepší, Middleton zase co zápas, to průměr 18 bodů.
Největší hvězdy je potřeba hledat jinde
Čísla jsou to pěkná, ale objektivně je potřeba přiznat, že největší hvězdy je nutno pro čínský turnaj hledat jinde. Ať už u Řecka a Janise Adetokunba nebo u Srbska, kde by měl zářit Nikola Jokič. Pole favoritů je ale v tomto roce větší.
"Je tam cca 5-6 týmů, které mohou vyhrát. Srbové, Řekové, ale také Španělé, Australani, Francouzi. Ani Argentinci nejsou špatní," vyjmenoval Velenský, který při pohledu na kádr USA vidí situaci jasně.
"Po delší době je ten tým porazitelný a dá se s ním hrát. Nebudou to dardy, jako když hrají ti nejlepší. Ostatní týmy se jim přibližují, hráči hrají také v NBA a už to není taková dominance. Kdyby měli Američané to nejsilnější, tak nebudou mít konkurenci. Teď? Ten výběr má na to být do 3. místa, na výhru by musel předvádět exkluzivní basketbal," dodal.
Sám Popovich jasně naznačil, že skutečná síla Ameriky bude znát až právě v play-off, jelikož jako součást přípravy bere i základní skupinu, kde hned na úvod USA vyzve český celek.
Jen aby ale další tři zápasy navíc stačily. Duel s Austrálií totiž naznačil jasně: jestli někdy porazit Ameriku, tak teď.