Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
J&T BANKA CSI3*-W Olomouc

Vymažme světové rekordy v atletice, navrhují Britové

Londýn - Britský atletický svaz přišel s hodně nečekaným návrhem. Navrhuje zmrazit všechny současné světové rekordy a začít vést nové. Po obřích dopingových skandálech z poslední doby v tom Britové vidí jednu z možností, jak královnu sportu očistit. V návrhu reforem nechybí ani zpřísnění trestů či zavedení veřejného registru testovaných atletů. "Větší transparentnost, tvrdší sankce, delší tresty a smazání světových rekordů. Měli bychom udělat vše, abychom vrátili našemu sportu důvěryhodnost," shrnul návrh reforem šéf britských atletů Ed Warner.

Doping
zdroj: ČTK/AP

S doporučením udělat tlustou čáru za aktuálními světovými rekordy přišli Britové v Manifestu za čistou atletiku, který čítá čtrnáct doporučení. Navrhují začít vést nová maxima v "čisté éře" atletiky. V takovém případě by zůstaly "zmraženy" i historicky nejlepší výkony oštěpařů Jana Železného (98,48) a Barbory Špotákové (72,28) a Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů (1:53,28), z halových pak čas Kratochvílové na 400 metrů (49,52) i výkon koulařky Heleny Fibingerové (22,50).

V minulosti už s podobným návrhem přišel například německý svaz, který chtěl nově počítat rekordy od roku 2000. Někdejší šéf IAAF Primo Nebiolo tehdy dokonce vytvořil pracovní skupinu, aby se myšlenkou zabývala. Do praxe však uvedena nebyla.

Britové také navrhují nejméně osmiletý trest a výjimečně i doživotní zastavení činnosti už v prvním případě závažného porušení dopingových pravidel. Součástí návrhu reforem je i požadavek na finanční kompenzace pro atlety, kteří po dopingu soupeřů přišli o prémie.

Další část zprávy WADA: Jak dopadne Diack?

Britský návrh je reakcí na události posledních měsíců, kdy pověst IAAF i atletiky zdecimovala především zpráva nezávislé komise Světové antidopingové agentury (WADA) o systematickém dopingu v ruské atletice. Ta byla odtajněna v listopadu po téměř ročním vyšetřování a vedla k tomu, že bylo Rusko na neurčito vyřazeno ze všech mezinárodních soutěží.

Druhá část zprávy bude zveřejněna ve čtvrtek a očekává se, že by se měla věnovat uplácení v nejvyšších patrech světové atletiky. Bývalého šéfa IAAF Lamina Diacka už kvůli podezření z korupce vyšetřují francouzské úřady.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články