Následuje
Panorama

Trénují chůzi, nakukují na dráhu. Van Niekerk a Baršim vyhlíží návrat

Už hodně dlouho neviděli atletičtí fanoušci závodit světové hvězdy Wayda van Niekerka a Mutaze Issu Baršima. Prvně jmenovaný čtvrtkař přišel kvůli poraněnému kolenu o celou sezonu: nyní má za sebou první lehká cvičení na dráze. Výškař Baršim zase léčí operovaný kotník a zatím může jen chodit. Oba by se rádi připravili na mistrovství světa v Dauhá a olympijské hry 2020 v Tokiu.

Wayde Van Niekerk
zdroj: Reuters autor: Lucy Nicholson

Olympijský vítěz z Ria Van Niekerk, který si koleno poranil v říjnu 2017 při exhibičním zápase v ragby, byl tento týden na dráze. "Ještě do toho nejde naplno, ale pracuje na dráze dvakrát týdně. Je to součást jeho rehabilitačního programu a snad se přes to dostane bez problémů," řekla jeho trenérka Ans Bothaová.

Příští týden Van Niekerk poletí na další vyšetření k Louisi Holtzhausenovi do Dauhá, který dlouhodobě dohlíží na jeho léčbu. "Pravděpodobně se koncem listopadu nebo začátkem prosince dozví, jak daleko je od úplného zotavení a jestli je připraven se posunout k dalšímu kroku rehabilitačního programu," doplnila trenérka.

Sedmadvacetiletý Baršim se zranil na mítinku v Maďarsku, kde se pokoušel o světový rekord 246 centimetrů. V červenci musel na operaci kotníku a o zbytek sezony přišel. Úřadující mistr světa kvůli tomu nemohl plnit roli favorita na Asijských hrách.

Závody mu chyběly. "Miluju svou práci. Před zraněním jsem neprohrál žádný závod, skákal jsem 240, měl dva nebo tři rekordy mítinků. Ta sezona šla až příliš dobře. Ale nechci říkat žádné kdyby, všechno se děje z nějakého důvodu," uvedl.

Na návrat netlačí. "Je to vážné zranění, takže potřebuje čas. Rekonvalescence jde dobře, ale nechci nic uspěchat a musím to brát krok za krokem. Pro mě jsou jediné cíle MS v Dauhá a hry v Tokiu," řekl. "Teď je mým jediným tréninkem chůze. Možná začnu příští měsíc s lehkým tréninkem. Ale musím naslouchat svému tělu, takže nemůžeme nic plánovat," doplnil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy