Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Putin: Za dopingovou aféru musí někdo nést zodpovědnost

Lausanne – O případných sankcích vůči ruské atletice v souvislosti s dopingovým skandálem bude rada mezinárodní atletické asociace IAAF jednat v pátek. Podle prezidenta Vladimira Putina je nutné, aby Rusko na vyšetření spolupracovalo. "Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost," uvedl. Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na olympijských hrách v Riu de Janeiru.

Thomas Bach a Vladimir Putin během závěrečného ceremoniálu v Soči
zdroj: ČTK/AP autor: Darron Cummings

"Těmto zprávám musíme věnovat maximální pozornost a proti dopingu bojovat. Bude nezbytné zahájit vlastní vyšetřování a zjistit, kdo nese za takové porušování antidopingových pravidel osobní zodpovědnost. Zároveň musíme zabezpečit profesionální a co nejotevřenější spolupráci s mezinárodními organizacemi," řekl Putin. "Sport je zajímavý jen tehdy, když je čestný," dodal po setkání s ministrem sportu Vitalijem Mutkem v Soči.

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.

Světová antidopingová agentura WADA už v úterý následovala jedno z doporučení nezávislé vyšetřovací komise a odebrala akreditaci moskevské antidopingové laboratoři. Není vyloučeno, že novým šéfem laboratoře se stane expert ze zahraničí.

Je nám líto, video expirovalo.
"Hraj jako Rus!" Slogan, který může zhořknout

Bach označil aféru za "selhání země", nesdělil však, zda požadavek na vyloučení ruských atletů z her podpoří i MOV. Jako první podle něho teď musí zareagovat mezinárodní atletická federace IAAF. "Jsme přesvědčeni, že nový prezident (IAAF) Sebastian Coe udělá vše, co je třeba, a mezinárodní federace přijme nezbytná opatření. A myslíme si rovněž, že Rusko bude spolupracovat, aby vyhovělo požadavkům WADA a jeho atleti mohli na olympijských hrách startovat," řekl Bach.

V úterý MOV vyzval mezinárodní atletickou federaci, aby zahájila disciplinární řízení s ruskými atlety obviněnými z dopingu. "Pokud budou usvědčeni, budou jim odebrány medaile a přiděleny dalším v pořadí. Funkcionáři a trenéři, kteří se na tom podíleli, se v budoucnu nebudou smět her zúčastnit," zdůraznil Bach.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko po jednání s představiteli WADA nevyloučil, že novým šéfem moskevské laboratoře se po reziganci ředitele Grigorije Rodčenkova stane expert ze zahraničí. K takovému kroku je prý "připraven, pokud to bude nutné". Rusko podle Mutka bude v této věci s WADA spolupracovat a ministr si už vyžádal pokyny k realizaci reformních kroků.

Vitalij Mutko
zdroj: ČTK/AP autor: Sergey Ponomarev

Mutko reagoval i na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile. "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš," prohlásil ruský ministr.

Diack už není čestným členem MOV

Funkci složil i bývalý předseda IAAF Lamine Diack, který skončil jako čestný člen Mezinárodního olympijského výboru. Dvaaosmdesátiletý Diack, který byl členem MOV 15 let a loni se stal čestným členem, je podezřelý, že přijal nejméně 200 000 eur (takřka 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů.

Bývalý šéf IAAF Lamine Diack
zdroj: ČTK/AP/ autor: Matt Dunham

Diackovi, proti němuž vedou vyšetřování francouzské úřady, už v úterý pozastavil čestné členství Mezinárodní olympijský výbor. Následně sám rezignoval na funkci předsedy nadace IAAF, která organizuje semináře, konference a výstavy a také galavečer s vyhlášením nejlepšího atleta roku, který byl letos právě kvůli vyšetřování Diacka zrušen.

V čele IAAF skončil Diack po téměř šestnácti letech v srpnu, kdy ho ve funkci předsedy nahradil Brit Sebastian Coe. Kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA v pondělí doporučila vyloučit ruskou federaci z IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy