Putin: Za dopingovou aféru musí někdo nést zodpovědnost
Lausanne – O případných sankcích vůči ruské atletice v souvislosti s dopingovým skandálem bude rada mezinárodní atletické asociace IAAF jednat v pátek. Podle prezidenta Vladimira Putina je nutné, aby Rusko na vyšetření spolupracovalo. "Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost," uvedl. Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na olympijských hrách v Riu de Janeiru.
On-line textový přenos
Mezinárodní atletická federace kvůli dopingovému skandálu pozastavila členství ruskému svazu. Ruští atleti nesmí startovat v mezinárodních soutěžích.
Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem. O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.
Isinbajevová v otevřeném dopise požádala IAAF, ať pustí čisté ruské atlety do Ria. "Naléhavě vás prosím, neházejte všechny do jednoho pytle. Odejmout právo účasti na soutěžích IAAF a olympijských hrách 2016 v Riu těm, kteří za nic nemohou, by bylo nespravedlivé. Věřím, že viníci se budou zodpovídat, ale nevinným zůstane možnost reprezentovat. Já sama jsem si po celou kariéru počínala čestně, všechna moje vítězství byla čistá a zasloužená."
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "Pokud má v tomto ohledu otázky či připomínky WADA, IAAF nebo MOV, jsme připraveni udělat vše pro to, aby naše laboratoř získala znovu certifikaci. Nebo ji reformujeme nebo zřídíme novou antidopingovou agenturu."
Pátek 13.11.2015
Ruský olympijský výbor vyzval k odstoupení Valentina Balachničeva, bývalého prezidenta národní atletické federace. Pondělní zpráva nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA označila právě šestašedesátiletého Balachničeva za hlavní postavu ruského dopingového skandálu, na němž se údajně podílel i zatajováním pozitivních testů za úplatu.
Ruská atletická federace zaslala mezinárodní asociaci IAAF vyjádření k dopingové aféře svých reprezentantů. "Právě jsme poslali odpověď IAAF. Doufám, že vedení mezinárodní asociace naše vysvětlení přijme," řekl zastupující prezident ruské atletiky Vadim Zeličenok. "Vyjmenovali jsme kroky v boji s dopingem, které jsme už přijali v poslední době a které budou nyní následovat," uvedl generální sekretář ruského svazu Michail Butov.
Rusko požádalo IAAF o několikadenní odklad jednání kvůli dopingové kauze, řekl Radiožurnálu supervizor Evropské atletické federace Karel Pilný.
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko rovněž oznámil, že Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. "Rusko je proti bojkotu,proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," prohlásil.
Viceprezident světové atletické federace Sergej Bubka se vyslovil proti vyloučení ruského svazu z IAAF. Bývalý ukrajinský tyčkař nepovažuje za správné, aby byli plošným zákazem startů postiženi i čestní sportovci. "Jako svaz musíme jednat. Musíme projít případ od případu, osobu po osobě," uvedl.
Ruská banka VTB se rozhodla neprodloužit smlouvu s mezinárodní atletickou federací IAAF, jejíž platnost letos vyprší. Podle viceprezidenta polostátní společnosti Vitalije Titova však tento krok nesouvisí se současným dopingovým skandálem.
Dopingová aféra ovlivňuje i Evropské hry v roce 2019, o něž se ucházejí Kazaň a Soči. Volba hostitele se příští týden v Praze neuskuteční.
Čtvrtek 12.11.2015
Vladimir Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny a proti případnému vyloučení Ruska z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.
Podle prezidenta Putina je nutné, aby Rusko spolupracovalo na vyšetření dopingového skandálu atletů. Někdo za aféru musí nést osobní zodpovědnost.
Reakce ruského minsitra sportu Vitlajie Mutka na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile: "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš."
Ruských sportovců se zastala vytrvalkyně Lilija Šobuchovová, jež si za doping nyní odpykává trest. Protože při odkrývání zakázaných praktik spolupracovala, WADA jí distanc letos v létě zkrátila.
Podle vítězky slavných maratonů v Londýně a Chicagu by měli být potrestáni funkcionáři, doporučení WADA o vyloučení ruských atletů ze soutěží nechápe. "Jak můžou připravit mladého sportovce o olympiádu, o níž sní celý život a neudělal nic špatného? A když je diskvalifikován sportovec, přijde o všechno - medaile, odměny, mzdu. Ale funkcionář? Nic. Ty je potřeba potrestat, ne nás."
Otázku na systematické užívání dopingu v ruské atletice dostaly i ruské tenistky před finále Fed Cupu. "Nechceme o tom mluvit, nemá to nic společného s tenisem. Jsme tady kvůli zápasu," odpověděla ruská kapitánka Anastasia Myskinová - čtěte více.
Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach očekává, že Rusko přijme potřebná opatření, aby jeho atleti v příštím roce nechyběli na hrách v Riu de Janeiro.
O případných sankcích vůči ruské atletice bude rada IAAF jednat v pátek.
Ruský národní olympijský výbor vydal prohlášení, ve kterém souhlasí s tvrdým potrestáním dopingových hříšníků. "Současně ale nesmí být čestným sportovcům upíráno právo účastnit se závodů.
Dopingový skandál ruských atletů může mít pro mezinárodní federaci IAAF dalekosáhlé finanční důsledky. Sponzoři berou doping jako selhání systému, zvlášť pokud je do aféry zapleten kvůli údajným úplatkům nedávný předseda IAAF Lamine Diack. Případné prodloužení smluv zvažuje hned několik partnerů světové atletiky. - čtěte více.
Ruský sportovní ministr sportu Vitalij Mutko o britském antidopingovém systému: "Pokud sportovci na olympiádě v Londýně dopovali a nebyli chyceni, britský systém nestojí za nic a je horší než ten ruský."
Jan Chlumský, šéf Úseku dopingových kontrol a monitoringu při Českém antidopingovém výboru: Proti Rusku je potřeba tvrdě zasáhnout. Vyloučit ho z IAAF a olympiády by byl logický krok, jelikož toto je obří skandál." - čtěte více.
Ruský prezident Vladimír Putin zrušil plánovanou schůzku s vrcholnými ruskými sportovními představiteli kvůli dopingovému skandálu, který zmítá ruskou atletikou. Důvodem byla nepřízeň počasí a silný déšť, který neumožňuje leteckou dopravu do Soči, kde se mělo jednání uskutečnit. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Stříbrná půlkařka z olympijských her v Londýně Caster Semenyaová nestojí o zlato, o které může kvůli dopingu přijít ruská vítězka Maria Savinovová. Čtyřiadvacetiletá Jihoafričanka řekla, že by pro ni dodatečný titul nic neznamenal, protože závod prostě nevyhrála.
Bývalý předseda Mezinárodní atletické federace IAAF Senegalec Lamine Diack rezignoval v souvislosti s dopingovou aférou na funkci čestného člena MOV.
Vyloučení z účasti na olympijských hrách v Riu hrozí kvůli dopingu i keňských atletům, tvrdí šéf národního olympijského výboru Keni Kipchoge Keino. - čtěte více.
Středa 11.11.2015
Dvojnásobnou mistryni světa Zuzanu Hejnovou dopingová aféra příliš
nepřekvapila. "Jen se potvrdilo, co si celý svět myslí." - čtěte více.
Dopingový skandál v ruské atletice bude s jejími představiteli řešit prezident Vladimir Putin. Ve středu se setká mimo jiné s reprezentačním šéftrenérem Jurijem Borzakovským, olympijským vítězem v běhu na 800 metrů, který byl do funkce uveden letos v zimě poté, co po několika dopingových aférách ruských chodců rezignoval Valentin Maslakov. - čtěte více.
Ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov rezignoval. Podle ministra sportu Vitalije Mutka tak učinil proto, aby s ním zmizelo všechno negativní a laboratoř se mohla začít reformovat. - čtěte více.
Bývalý šéf českého Antidopingového výboru Jaroslav Nekola: "Poměry v ruském sportu už dříve naznačovaly, že se tam děje něco, co bylo známo v 80. letech. Současní trenéři a funkcionáři prošli v té době systémem, takže ví, jak s dopingem pracovat." - čtěte více.
Mezinárodní olympijský výbor vyzval IAAF, aby začala disciplinární řízení s ruskými atlety obviněnými z dopingu.
Šéf britské atletiky Ed Warner pro BBC: "Rusko není jedinou zemí se systematickým dopingem. Mám podezření na čtyři, pět až šest zemí, s kterými má atletika problém."
A tohle se ještě může? Ruský doping očima karikaturistů - čtěte více.
Obvinění z Ruskem podporovaného dopingového systému zhodnotil mluvčí prezidenta Vladimira Putina jako "neopodstatněné".
Vyjádření mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova: "Vždy, když se mají udát nějaké změny, musí být založeny na důkazu."
Zpravodaj ČT Miroslav Karas: "Ruští sportovci zatím mlčí, žádné přehnané reakce jsme nezaznamenali. Někteří bývalí, nejmenovaní sportovci, však uvedli, že v ruském sportu je to běžná záležitost, že se komisařům platilo, aby nebyly kontrolovány vzorky."
Zpravodaj ČT Miroslav Karas: "Šéf antidopingové kanceláře to má sečteno. Křeslo se kýve i pod Mutkem, který je velkým přítelem prezidenta Vladimira Putina. Ten prý tento týden žádnou schůzku s Mutkem neplánuje. Přitom se s ním setkával velmi často. Ač ministr sportu rétoriku zmírnil, má to sečteno nejspíš rovněž."
"Úpěnlivě jsem čekal na to, aby se změnilo vedení IAAF a aby byly nastartovány nové způsoby řízení, které světová atletika potřebuje," dodal Varhaník.
Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník: "Atletiku to ovlivňuje a její globální obraz bohužel poškozuje. Samozřejmě je doping téma nejen atletické, ale celosportovní. Jestliže se teď zkoumá problém laboratoře v Rusku, kde se mělo ztratit 1400 vzorků, tak to podle mě výrazně přesahuje rámec atletiky. Pochybuji, že by laboratoř zkoumala jen atletické vzorky."
Atletické skandály: Dopingu se nevyhnuly ani největší hvězdy - čtěte více
Ředitel národní antidopingové agentury RUSADA Nikita Kamajev: "Laboratoř je zavřená, ale RUSADA pracuje dál."
Mezinárodní antidopingová agentura odebrala kvůli podezření ze systematického dopingu ruských atletů akreditaci moskevské laboratoři.
Nebýt obviněných půlkařek Marie Savinovové a Jekatěriny Poistogovové, mohla mít Američanka Alysia Montaňová tři medaile z olympijských her či mistrovství světa. Na OH 2012 v Londýně skončila na osmistovce pátá, na MS 2011 v Tegu i 2013 v Moskvě čtvrtá - pokaždé za některou z obviněných Rusek.
Australský chodec Jared Tallent uvedl, že zlatá medaile z londýnského olympijského závodu na 50 kilometrů by měla patřit jemu. Vítězný Rus Sergej Kirďapkin si totiž podle něj měl už od roku 2011 odpykávat dopingový trest.
"Jsme si plně vědomi problémů v Ruské atletické federaci a ze své strany jsme udělali vše k nápravě situace. WADA by se měla držet reálných faktů a důkazů," prohlásilo dále ministerstvo.
Ruské ministerstvo sportu: "Obvinění ruské atletiky z rozsáhlého porušování antidopingového kodexu pečlivě prostudujeme a poté přijmeme odpovídající opatření."
Trenér obviněné ruské běžkyně Marie Savinovové Vladimir Kazarin: "Chtěli bychom se zúčastnit olympiády v Riu."
Úterý 10.11.2015
Mutko pro Interfax: "Nechceme popírat, že máme problémy, ale ty existují po celém světě."
"WADA chce na ruský sport vrhnout stín," dodal Mutko.
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko: "S dopingem máme problém asi jako každý."
Předseda ČOV Jiří Kejval: "Odhalení WADA je paradoxně i dobrou zprávou. Ukazuje se, že kontrolní mechanismy dokáží odhalit i velmi dobře organizovaný dopingový podvod."
Odborník na Rusko a komentátor Libor Dvořák pro Radiožurnál: "Je to věc, která by tolik překvapovat neměla. S ruským sportem je to jako se sovětským, zejména teď v nových putinských časech. Jsou to důsledky pokusu dostat ruský sport na světovou úroveň za každou cenu. Pokud se potvrdí, že do dopingu zasahovala i tamní tajná služba, bude to pro Rusko nesmírně nepříjemné."
Odborník na doping Jaroslav Nekola pro ČT: "Právo vyloučit Rusko má Mezinárodní atletická federace, protože je signatářem Světového antidopingového kodexu. Domnívám se, že tak učiní."
Zpráva WADA uvádí, že zaměstnanci laboratoří měli být dotazováni ruskou tajnou službou po svých návratech ze seminářů WADA.
Bývalý ředitel Českého antidopingového výboru Jaroslav Nekola pro Radiožurnál: "Zjištění proti Rusku jsou závažná, dříve je kryl předseda IAAF."
Předseda ruské atletické federace Vadim Zeličenok: "Případné vyloučení z OH musí být prodiskutováno na listopadové schůzce IAAF. Mělo by být jasně prokázáno, zda šlo o chyby jednotlivců, nebo federace. Měli by nám dát šanci očistit naše jméno."
Reakce předsedy ČOV Jiřího Kejvala: "Zpráva WADA je velmi znepokojující. Může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit."
Reakce prezidenta IAAF Sebastiana Coea: "Informace uvedené ve zprávě WADA jsou alarmující. Potřebujeme čas k tomu, abychom jim zcela porozuměli. Začínáme zvažovat sankce proti Ruské atletické federaci. Slibuji atletům, partnerům i fanouškům, že všechny chyby v IAAF a antidopingových programech napravíme."
Pound: "Rusko není jedinou zemí, která má problém s dopingem. Stejně tak atletika není jediným sportem, který má tento problém."
Interpol oznámil, že bude koordinovat vyšetřování korupce v atletice. Vyšetřovatele zajímá případ jak na úrovni funkcionářů, tak i sportovců - všichni se měli podílet na zakrývání dopingových případů. Případ povede francouzská policie.
Pound: "Náš závěr je ten, že k tomu všemu nemohlo dojít bez vědomí či dokonce souhlasu představitelů státu. Jakkoliv systém přímo neřídili, rozhodně o něm nemohli nevědět."
Autor zprávy Dick Pound na otázku, zda je současný prezident IAAF Sebastian Coe tím pravým ve složité situaci: "Myslím si, že ano. Doufám v to, protože atletika je ve velkých problémech, pokud jím není."
WADA o absenci ruských atletů na OH: "Doufáme, že k suspendaci přistoupí dobrovolně a budou tak mít prostor ke kompletní přestavbě a změně současného systému. Doufáme, že si uvědomí, že je čas na změnu."
Zpráva WADA: "Rodčenko svou akcí navždy zamezil pokusům dobrat se pravdy o vzorcích v moskevských laboratořích."
Ve zprávě WADA se rovněž uvádí, že ředitel moskevských laboratoří Gregorij Rodčenko nařídil zničit více než 1400 vzorků s hodnotami sportovců. Rodčenko měl tuto likvidaci nařídit v prosinci 2014, několik dnů předtím, než do Ruska dorazil tým z WADA.
Mezinárodní dopingová agentura WADA navrhuje vyloučit ruské sportovce ze všech atletických soutěží. Dnes v 15:00 uvěřejnila detailní zprávu nezávislé vysetřovací komise.
"Těmto zprávám musíme věnovat maximální pozornost a proti dopingu bojovat. Bude nezbytné zahájit vlastní vyšetřování a zjistit, kdo nese za takové porušování antidopingových pravidel osobní zodpovědnost. Zároveň musíme zabezpečit profesionální a co nejotevřenější spolupráci s mezinárodními organizacemi," řekl Putin. "Sport je zajímavý jen tehdy, když je čestný," dodal po setkání s ministrem sportu Vitalijem Mutkem v Soči.
Světová antidopingová agentura WADA v pondělí doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF a ze všech soutěží včetně OH v Riu. Putin se však vyslovil proti uplatnění principu kolektivní viny. "Sportovci, kteří neměli s dopingem nikdy nic společného, nemohou doplácet na ty, kteří porušují pravidla," řekl.
Světová antidopingová agentura WADA už v úterý následovala jedno z doporučení nezávislé vyšetřovací komise a odebrala akreditaci moskevské antidopingové laboratoři. Není vyloučeno, že novým šéfem laboratoře se stane expert ze zahraničí.
Bach označil aféru za "selhání země", nesdělil však, zda požadavek na vyloučení ruských atletů z her podpoří i MOV. Jako první podle něho teď musí zareagovat mezinárodní atletická federace IAAF. "Jsme přesvědčeni, že nový prezident (IAAF) Sebastian Coe udělá vše, co je třeba, a mezinárodní federace přijme nezbytná opatření. A myslíme si rovněž, že Rusko bude spolupracovat, aby vyhovělo požadavkům WADA a jeho atleti mohli na olympijských hrách startovat," řekl Bach.
V úterý MOV vyzval mezinárodní atletickou federaci, aby zahájila disciplinární řízení s ruskými atlety obviněnými z dopingu. "Pokud budou usvědčeni, budou jim odebrány medaile a přiděleny dalším v pořadí. Funkcionáři a trenéři, kteří se na tom podíleli, se v budoucnu nebudou smět her zúčastnit," zdůraznil Bach.
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko po jednání s představiteli WADA nevyloučil, že novým šéfem moskevské laboratoře se po reziganci ředitele Grigorije Rodčenkova stane expert ze zahraničí. K takovému kroku je prý "připraven, pokud to bude nutné". Rusko podle Mutka bude v této věci s WADA spolupracovat a ministr si už vyžádal pokyny k realizaci reformních kroků.
Mutko reagoval i na připomínku, že někteří ruští atleti neměli kvůli zahlazeným pozitivním testům startovat na OH 2012 v Londýně, odkud si pak přivezli medaile. "Pokud dopovali a v Londýně je nechytili, pak jejich systém je nulový a ještě horší než ten náš," prohlásil ruský ministr.
Diack už není čestným členem MOV
Funkci složil i bývalý předseda IAAF Lamine Diack, který skončil jako čestný člen Mezinárodního olympijského výboru. Dvaaosmdesátiletý Diack, který byl členem MOV 15 let a loni se stal čestným členem, je podezřelý, že přijal nejméně 200 000 eur (takřka 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů.
Diackovi, proti němuž vedou vyšetřování francouzské úřady, už v úterý pozastavil čestné členství Mezinárodní olympijský výbor. Následně sám rezignoval na funkci předsedy nadace IAAF, která organizuje semináře, konference a výstavy a také galavečer s vyhlášením nejlepšího atleta roku, který byl letos právě kvůli vyšetřování Diacka zrušen.
V čele IAAF skončil Diack po téměř šestnácti letech v srpnu, kdy ho ve funkci předsedy nahradil Brit Sebastian Coe. Kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA v pondělí doporučila vyloučit ruskou federaci z IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her.