Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Dopingový skandál míří na další zemi. Vyloučení z olympiády hrozí i Keni

Nairobi – Nejenom Rusku hrozí kvůli dopingu vyloučení z olympiády. Do Ria de Janeiro by v příštím roce nemuseli odletět ani keňští atleti, pokud tato africká země urychleně nezmění svůj přístup k boji se zakázanými podpůrnými látkami. Prozradil to někdejší slavný běžec a současný předseda národního olympijského výboru Keni Kipchoge Keino.

Keňský fanoušek
zdroj: ČTK/AP autor: Lee Jin-man

V pondělí zveřejněná zpráva Světové antidopingové agentury o systematickém užívání zakázaných látek v ruské atletice obsahuje jen první část informací, které komise WADA ve svém vyšetřování shromáždila. Další hodlá zveřejnit do konce roku a šéf komise Kanaďan Dick Pound na pondělní tiskové konferenci v Ženevě naznačil, že další ostře sledovanou zemí je právě Keňa.

Keino, který byl v roce 1968 v Mexiku jedním z prvních keňských olympijských vítězů, to potvrdil. WADA podle něj skutečně zvažuje, že navrhne zákaz startu v Riu atletům z této východoafrické země. "Není to jen hrozba. Oni jsou opravdu přesvědčeni, že se u nás doping zametá pod koberec. Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně," řekl dvojnásobný olympijský vítěz.

Keňští atleti byli letos na mistrovství světa v Pekingu nejúspěšnější výpravou se šestnácti medailemi včetně sedmi zlatých. Sbírali je nejen tradičně v bězích, ale i v hodu oštěpem. Během posledních tří let však mělo 35 keňských atletů pozitivní dopingový nález a podle německé televize ARD, jejíž zjištění současný dopingový skandál letos v srpnu odstartovalo, to byla jen špička ledovce.

Z 800 atletů, kteří měli podle tohoto zdroje podezřelé výsledky krevních testů, bylo 77 Keňanů. Hůře na tom bylo právě jen Rusko. Osmnáct z 92 keňských medailí na vrcholných soutěžích v letech 2001 až 2012 tak mohlo být získáno s nedovolenou podporou. I v Keni se v souvislosti s utajovaným dopingem hovoří o korupci.

Keňský atletický svaz všechna podezření odmítá, tvrdí, že všechny případy prošetřuje a že například letos suspendoval dva zahraniční trenéry, jejichž svěřenci měli pozitivní test. Antidopingová agentura však považuje boj s dopingem v zemi za nedostatečný. Tamní agentura prý existuje jen na papíře a dvě atletky přistižené na MS v Pekingu dosud vůbec nebyly potrestány.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy