Vadlejchův oštěp doletěl v Eugene pro bronz, Šorm a spol. jsou ve finále

Česko má první medaili z mistrovství světa v atletice. Během devátého dne šampionátu ji získal Jakub Vadlejch. Stříbrný muž z loňských olympijských her poslal oštěp do vzdálenosti 88,09 metru a v americkém Eugene skončil třetí. Dařilo se také štafetě na 4x400 metrů, která v čele s Patrikem Šormem postoupila do finále, a navíc vyrovnala národní rekord časem 3:02,42. Jiří Sýkora okupuje po 1. dnu desetiboje 19. pozici.

Vadlejch navázal na páteční kvalifikaci a nakonec ho dělily čtyři centimetry od olympijského vítěze Níradže Čopry z Indie, který obsadil druhé místo. Titul obhájil Anderson Peters, jenž třikrát překonal devadesátimetrovou hranici. Nejdelší byl jeho závěrečný pokus, kdy už jako jistý dvojnásobný šampion hodil 90,54 metru.

Pražský rodák stejně jako na olympijských hrách v Tokiu zachraňoval čest české atletiky, která zatím na letošním mistrovství světa marně čekala na cenný kov. Tentokrát na to byl sám, protože bronzový medailista z OH Vítězslav Veselý nemohl kvůli nemoci startovat. Finále zahájil solidním pokusem za 85 metrů, a když ve třetí sérii poslal oštěp za 88 metrů, dostal se na druhou pozici.

Z té ho ale svým čtvrtým hodem sesadil Čopra a český reprezentant se už nezlepšil. "Pořád jsem se na sebe snažil tlačit, lehce mi odešla technika a už jsem ji nenahodil. Atletika je hra centimetrů a setinek a tentokrát jsem ji prohrál," řekl Vadlejch.

Jeho bronz znamená, že na rozdíl od Dauhá 2019 Česko neskončí na mistrovství světa bez medaile. Stejně jako na OH se čekalo na oštěpaře, kteří závodí mezi posledními. "Nevím, jestli je to nějaká záchrana české atletiky, ale jsem rád, že já se držím na takové úrovni a že dokážu každý velký závod bojovat o medaile. V Dauhá jsem byl pátý, těsně pod stupni, a už je to pár let, co se držím na vrcholu, a za to jsem moc rád. Protože vydržet jednu dvě sezony je hezké, ale když člověk drží sedm a víc sezon, je to o to hezčí," uvedl jednatřicetiletý oštěpař, který od ME 2016 pravidelně postupuje do finále velkých akcí.

Závodu od začátku vládl Peters, který hned v první sérii poslal oštěp za devadesát metrů. To se mu podařilo ještě druhým a šestým pokusem. Čtyřiadvacetiletý reprezentant Grenady potvrdil pozici lídra světových tabulek a zopakoval titul z roku 2019. Spravil si tak chuť po loňské nevydařené olympiádě, kde nepostoupil z kvalifkace.

Patrik Šorm v rozběhu na 4x400 metrů v Eugene
zdroj: REUTERS

Kvarteto Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský a Šorm obsadilo v rozběhu druhé místo a zapsalo navlas stejný čas, jakého loni při první lize mistrovství Evropy družstev dosáhla čtveřice, v níž byli na prvním a třetím úseku Jan Tesař a Vít Müller.

Tentokrát se z loňské pozice náhradníka na Hrách v Tokiu prosadil do základní sestavy trojnásobný republikový šampion Krsek. "Nervózní jsem ani moc nebyl, na závod jsem se docela těšil," komentoval pro Českou televizi svůj debut.

Českým čtvrtkařům pomohl k postupu také karambol favorizované Botswany na první předávce, který z povzdálí sledoval Maslák. Desenský pak předával Šormovi na postupové druhé příčce za Belgií. "Kluci mi to rozběhli skvěle, takže jsem mě jednoduchou práci udržet druhé místo. Jsme ve finále, takže super," radoval se český finišman.

S časem ale navzdory vyrovnanému tuzemskému maximu Češi spokojení nebyli. "Chtěli jsme běžet pod 3:02," prozradil Šorm. "Máme velikánskou radost, že jsme postoupili, ale jsme trochu smutní z faktu, že to bylo tak pomalé," doplnil Maslák.

České kvarteto se v celkovém pořadí rozběhů zařadilo na páté místo. To je příčka, kterou v částečně jiném složení obsadilo na březnovém halovém mistrovství světa v Bělehradě.

Ve sprinterských štafetách došlo k překvapením

Nečekané vítěze měly v Eugene obě sprinterské štafety. Mezi ženami nasadily Jamajčanky do finále všechny medailistky ze stovky, ale zaváhaly na dvou předávkách a zaskočily je Američanky Melissa Jeffersonová, Abby Steinerová, Jenna Prandiniová a Twanisha Terryová. Jamajská finišmanka Shericka Jacksonová sice mohutně stahovala manko, ale přiblížila se domácím jen na čtyři setiny sekundy.

V mužském finále zase nepotvrdili svou suverenitu z individuálních disciplín Američané. Podobně jako Jamajčankám se jim nedařily předávky a skončili druzí sedm setin za Kanadou, za kterou po absenci na dvoustovce finišoval Andre de Grasse.

Kanaďan Andre De Grasse v cíli finále na 4x100 metrů

Druhý cenný kov na letošním MS získala Gudaf Tsegayová. Po stříbru z patnáctistovky triumfovala v běhu na 5000 metrů a přidala do sbírky první velké zlato pod širým nebem. Bronzová olympijská medailistka na 5000 metrů z loňských OH v Tokiu vybojovala totiž jediný předchozí titul v hale, když letos vyhrála patnáctistovku. Olympijská šampionka Sifan Hassanová, která se na tuto sezonu nepřipravovala tak intenzivně jako obvykle, skončila šestá a odjede z šampionátu bez medaile.

Finále na 800 metrů ovládl olympijský vítěz Emmanuel Korir. Keňský půlkař vstoupil do této sezony pomaleji a na červnových mítincích nezářil, ale na vrchol sezony se připravil a zvítězil ve svém sezonním maximu 1:43,71. Také v trojskoku triumfoval olympijský šampion, opět dominoval Portugalec Pedro Pablo Pichardo (17,95).

Vícebojařský šampion z Tokia Damian Warner naopak něco takového nedokáže, protože pro něj desetiboj předčasně skončil. Kanadský favorit, který letos vyhrál víceboje na HMS i v Götzisu, po čtyřech disciplínách jasně vedl, ale pak ho v cestě za premiérovým světovým titulem zastavily svalové problémy. Při běhu na 400 metrů, jenž uzavíral první den, se chytil za zadní stehenní sval na levé noze a závod nedokončil.

Do čela se tak překvapivě dostal dvaadvacetiletý Ayden Owens-Delerme z Portorika. Univerzitní šampion zámořské NCAA se vyšvihl zejména skvělou čtvrtkou, kterou prolétl za 45,07 sekundy. Za první den nasbíral 4606 bodů a vede o 121 bodů před Kanaďanem Piercem Lepagem.

Jediný český reprezentant Sýkora je v polovině desetiboje devatenáctý se ziskem 4054 bodů. "Není to vůbec žádná sláva. Zase jsem nechytil stovku ani dálku. Na velkých akcích je to vždycky nejhorší v sezoně, až pak se začnu trošku chytat," řekl České televizi juniorský mistr světa z roku 2014.

Felixová pomohla Američankám

Mezi čtvrtkařkami se v americké sestavě objevila v rozběhu i Allyson Felixová, ačkoliv měl být jejím posledním startem v kariéře závod ve smíšené štafetě. I díky ní domácí výběr postoupil v nejrychlejším čase 3:23,38. V boji o medaile naopak budou chybět Nizozemky, kterým při druhé předávce upadl kolík. Závod sice díky finišmance Femke Bolové dokončily na postupové pozici, ale poté byly diskvalifikovány.

Mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):

Finále:
Muži:
800 m: 1. Korir (Keňa) 1:43,71, 2. Sedžatí (Alž.) 1:44,14, 3. Arop (Kan.) 1:44,28, 4. Wanyonyi (Keňa) 1:44,54, 5. Moula (Alž.) 1:44,85, Tual (Fr.) 1:45,49, 7. Bol (Austr.) 1:45,51, 8. Kisasy (Keňa) 1:47,07.
Trojskok: 1. Pichardo (Portug.) 17,95, 2. Zango (Bur. Faso) 17,55, 3. Ču Ja-ming (Čína) 17,31, 4. Dallavalle 17,25, 5. Ihemeje (oba It.) 17,17, 6. Scott (USA) 17,14, 7. Dos Santos (Braz.) 16,87, 8. Pontvianne (Fr.) 16,86.
Oštěp: 1. Peters (Gren.) 90,54, 2. Čopra (Indie) 88,13, 3. Vadlejch (ČR) 88,09, 4. Weber (Něm.) 86,86, 5. Nadím (Pák.) 86,16, 6. Etelätalo (Fin.) 82,70, 7. Mardare (Mold.) 82,26, 8. Helander (Fin.) 82,24.
Desetiboj (po prvním dnu): 1. Owens-Delerme (Portor.) 4606 (100 m: 10,52 - dálka: 764 - koule: 14,97 - výška: 202 - 400 m: 45,07), 2. Lepage (Kan.) 4485 (10,39 - 7,54 - 14,83 - 199 - 46,84), 3. Ziemek 4469 (10,57 - 770 - 15,37 - 208 - 49,56), 4. Garland (oba USA) 4413, 5. Moloney (Austr.) 4378, 6. Mayer (Fr.) 4372, ...19. Sýkora (ČR) 4054 (11,11 - 714 - 14,89 - 193 - 49,29).
4x100 m: 1. Kanada (Brown, Blake, Rodney, De Grasse) 37,48, 2. USA (Coleman, Lyles, Hall, Bracy) 37,55, 3. Británie (Efoloko, Hughes, Mitchell-Blake, Prescod) 37,83, 4. Jamajka 38,06, 5. Ghana 38,07, 6. JAR 38,10, 7. Brazílie 38,25.

Ženy:
5000 m: 1. Tsegayová (Et.) 14:46,29, 2. Chebetová (Keňa) 14:46,75, 3. Seyaumová (Et.) 14:47,36, 4. Kipkemboiová (Keňa) 14:47,71, 5. Gideyová (Et.) 14:47,98, 6. Hassanová (Niz.) 14:48,12, 7. Kipkiruiová (Kaz.) 14:54,80, 8. Grövdalová (Nor.) 14:57,62.
4x100 m: 1. USA (Jeffersonová, Steinerová, Prandiniová, Terryová) 41,14, 2. Jamajka (Nelsonová, Thompsonová-Herahová, Fraserová-Pryceová, Jacksonová) 41,18, 3. Německo (Pintová, Burghartová, Lückenkemperová, Haaseová) 42,03, 4. Nigérie 42,22, 5. Španělsko 42,58, 6. Británie 42,75, 7. Švýcarsko 42,81, 8. Itálie 42,92.

Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
4x400 m: 1. USA 2:58,96, ...5. ČR (Krsek, Maslák, Desenský, Šorm) 3:02,42 - postoupili do finále.