Urban Challenge Praha

McLaughlinová zbořila světový rekord, Ogrodníková skončila na MS v Eugene osmá

Nejrychlejší čtvrtka překážek v historii byla k vidění na mistrovství světa v americkém Eugene. Domácí favoritka Sydney McLaughlinová totiž zaběhla čas 50,68 sekundy a překonala vlastní světové maximum o 73 setin. V osmý den šampionátu usilovala o medaili také oštěpařka Nikola Ogrodníková, která obsadila výkonem 60,18 metru osmé místo, a postarala se o zatím nejlepší výsledek české výpravy.

Dvaadvacetiletá McLaughlinová získala po loňském olympijském vítězství v Tokiu další velký titul. Na stadionu Hayward Field se stejně jako koncem června očekával atak historického maxima, ale výsledný čas evidentně zaskočil i talentovanou Američanku. "Je to neskutečné," uvedla.

Po 150 metrech se dostala do vedení a v cílové rovince už bojovala jen s časomírou. "Upřímně, chtěla jsem jen běžet a jít si pro to. Poslední stovka opravdu bolela," poznamenala po výkonu, který by ji o půlhodinu dříve zařadil na sedmou příčku ve finále hladké čtvrtky.

Rodačka z New Jersey posunula počtvrté za sebou na velkém závodě světový rekord. V rámci loňské olympijské kvalifikace ho poprvé stáhla pod 52 vteřin (51,90), na Hrách v Tokiu šlo o čas 51,46, během amerického mistrovství z něj ubrala pět setin a tentokrát téměř tři čtvrtě sekundy.

Felixová pomůže ženské štafetě v rozběhu

Americká atletka Allyson Felixová překvapivě ještě zabojuje o další medaili do své unikátní sbírky ze světových šampionátů. Ačkoliv původně měl být jejím posledním velkým startem v kariéře závod ve smíšené štafetě na 4x400 metrů, ve kterém v úplném úvodu mistrovství světa v Eugene získala bronz, nakonec se představí ještě v ženské týmové čtvrtkařské soutěži. Americký svaz nominoval šestatřicetiletou běžkyni do sobotního rozběhu.

Daleko za ní uzmuly další medaile Nizozemka Femke Bollová (52,27) a obhájkyně titulu Dalilah Muhammadová (53,13), která minulé MS v Dauhá vyhrála ve světovém rekordu 52,16 sekundy. O necelé tři roky později je absolutní maximum bezmála o vteřinu a půl lepší.

Ogrodníková: Jsem trochu zklamaná, medaile nebyly vysoko

Poprvé mělo v Eugene ve finále některé disciplíny zastoupené i Česko. Vicemistryně Evropy z roku 2018 Ogrodníková ho zahájila krátkým pokusem těsně za 54 metrů a až třetím hodem dlouhým 59,98 metru zachraňovala postup mezi nejlepších osm.

Svěřenkyně Jana Železného, jež před závodem bojovala s nachlazením, následně poslala oštěp za 60 metrů až v závěrečné sérii. "Možná kdybych začala posledním pokusem, tak by to bylo lepší. Snažila jsem se, co to šlo. Adrenalin přišel, až když jsem se dostala do užšího finále. Jsem trochu zklamaná, protože medaile nebyly tak vysoko," svěřila se.

Nikola Ogrodníková na MS v Eugene
zdroj: REUTERS

Na bronz stačilo 63,27 metru, které v závěrečné sérii hodila japonská svěřenkyně českého trenéra Davida Sekeráka Haruka Kitagučiová. Rovněž šestým pokusem dlouhým 64,05 metru se na druhou příčku posunula domácí Kara Wingerová, jež v šestatřiceti letech získala první medaili z globální akce. Zlato obhájila Australanka Kelsey-Lee Barberová v nejlepším výkonu sezony 66,91 metru.

Na čtvrtce uzmula svůj první světový titul dvojnásobná olympijská šampionka Shaunae Millerová-Uibová. V Eugene vyhrála v nejlepším světovém výkonu sezony 49,11 sekundy. Osmadvacetiletá Bahamanka přidala zlato ke stříbrným medailím z let 2015 a 2019 a bronzu z dvoustovky na šampionátu 2017.

Králem čtvrtkařů se stal americký lídr světových tabulek Michael Norman. Zvítězil za 44,29 sekundy a oslavoval první velký individuální vavřín. Spravil si proto chuť po neúspěchu na loňských Hrách v Tokiu, kde jako jeden z hlavních favoritů skončil až pátý.