Golfista roku

Koulař Staněk získal bronz na halovém MS, Holuša skončil už v rozběhu

Koulař Tomáš Staněk vybojoval na halovém mistrovství světa v atletice bronzovou medaili. Český rekordman se v Birminghamu dostal na stupně vítězů díky výkonu 21,44 metru ze čtvrté série. Stejně daleko vrhl Němec David Storl, který Staňka porazil díky lepšímu druhému pokusu. Titul z předloňského šampionátu v Portlandu obhájil Novozélanďan Tomas Walsh. Jakub Holuša při obhajobě stříbrné medaile v běhu na 1500 metrů vypadl už v rozběhu. Večerní část HMS sledujte od 18:30 na webu ctsport.cz, od 18:50 i na ČT sport.

Tomáš Staněk
zdroj: ČTK

Staňka v soutěži omezovaly problémy se zády. "Na posledním tréninku jsem si trochu hnul se zádama a ovlivnilo mě to víc, než jsem čekal. Pokusy byly strašný," řekl Staněk. "Každá medaile je takové zadostiučinění, ale trochu mě to mrzí," uvedl Staněk, který dosáhl dalšího velkého úspěchu po druhém místě na loňském halovém mistrovství Evropy v Bělehradu. Trochu si vynahradil čtvrtou příčku ze srpnového světového šampionátu v Londýně.

Úřadující mistr světa pod širým nebem Walsh hned prvním pokusem vylepšil vlastní oceánský rekord na 22,13 metru. Na závěr soutěže své maximum posunul ještě na 22,31, čímž sesadil Staňka z čela letošních světových tabulek a vytvořil nový rekord šampionátu. O sedm centimetrů překonal výkon reprezentanta někdejší NDR Ulfa Timmermanna z roku 1987.

"Přijel jsem obhájit titul a mám radost, že se mi to povedlo. Bylo mi jasné, že nebude snadné ty kluky porazit. Byla to bláznivá soutěž, ale povedlo se mi zakončit ji pořádnou šlupkou," pochvaloval si Walsh.

Šestadvacetiletý Staněk do soutěže nastupoval jako držitel nejlepšího výkonu sezony 22,17, jímž před měsícem v Düsseldorfu překonal český rekord Remigia Machury. Jeho nejhorším dosavadním výkonem bylo 21,59 metru z nedávného domácího šampionátu v Praze, o medaili však musel tvrdě bojovat.

Ve čtvrté sérii předvedl 21,44 a posunul se za Walshe. Vzápětí však stejný výkon zaznamenal Storl. Zatímco Staněk měl druhý nejlepší pokus 21,12, německý koulař měl na kontě tři výkony o pár centimetrů delší.

Storl oplatil Staňkovi porážku z loňského halového ME v Bělehradě, kde za ním skončil třetí. Na MS v hale získal stříbro už potřetí, tentokrát bylo překvapivé i pro něj. "Medaile pro mě byla hodně vzdálený cíl, protože ostatní měli lepší výkony," uvedl mistr světa z let 2011 a 2013, který měl v této sezoně dosud nejlepší výkon 20,19. Doufá, že po zdravotních problémech z minulých let je zase na správné cestě. "Tohle byl dobrý krok správným směrem, dobrá výchozí pozice pro letní sezonu," dodal Storl.

zdroj: ČTK

V poslední sérii ještě mohl Staňka ohrozit Brazilec Darlan Romani, který hned na úvod překvapil kontinentálním rekordem 21,23. Závěrečným pokusem se zlepšil na 21,37, medaile mu však unikla. V kvalitní soutěži překonalo sedm koulařů hranici 21 metrů.

V ženském trojskoku obhájila titul dvaadvacetiletá Venezuelanka Yulimar Rojasová. Mistryně světa z Londýna a stříbrná olympijská medailistka z Ria ozdobila své vítězství nejlepším světovým výkonem roku 14,63 metru.

Holuša světové stříbro v hale neobhájí, vypadl už v rozběhu

Jakub Holuša skončil už v rozběhu patnáctistovky a v posledním kole se snažil útočit na dvě postupová místa. Ale marně, v závěru se naopak propadl. "Bohužel jsem na to neměl, kluci byli lepší. Poslední dvě a půl kola to bylo rychlý, na poslední stovce už mi došlo. Holt není každý den posvícení," řekl držitel českého rekordu.

Kromě předloňského stříbra na patnáctistovce v Portlandu vybojoval Holuša na světovém šampionátu v hale už v roce 2012 druhé místo na trati 800 metrů. Je také halovým mistrem Evropy na 1500 metrů z roku 2015 z Prahy.

Tentokrát však na halový vrchol sezony podle svých slov formu neladil, což se projevilo. "Není tam šťáva, drajv, jiskra. Tahám to odněkud z paty, to na světové úrovni nestačí," řekl pátý muž loňského MS pod širým nebem.

Záleský měl ve třetím rozběhu na 60 metrů nejlepší startovní reakci a z povedeného úvodu vytěžil třetí místo za Slovákem Jánem Volkem (6,66) a Íráncem Hassanem Taftianem, s kterým měl shodný čas 6,74. Na třetí místo, které jako poslední zaručovalo přímý postup, odsunula českého atleta tisícina sekundy.

"Start byl opravdu výborný. Hrozně jsem chtěl postoupit, to se mi povedlo, je to úžasný. Semifinále si můžu užít," řekl České televizi dvaadvacetiletý Záleský, který startuje na první velké seniorské akci. Ve večerním semifinále se pokusí přiblížit osobnímu maximu 6,61 sekundy ze začátku roku.

Zdeněk Stromšík kvůli svalovému zranění rozběh nedokončil. Jan Doležal zahájil druhý den sedmiboje osmým místem v běhu na 60 překážek a stejná příčka mu patřila po pěti disciplínách.

"Na třicítce mě škublo v zadním stehenním svalu. Mohla to být křeč, může to být natažené, natržené," uvedl. Zranění přičítal zimě, v níž tráví atleti na šampionátu čas mezi rozcvičením a startem. "Byli jsem třicet minut ve svolavatelně, pak nás vedli chodbou, kde byla hrozná zima. Škoda, postup do semifinále nebyl moc vysoko. Stačilo 6,77, to jsem letos stabilně běhal," řekl Stromšík.

Doležal na překážkách výrazně zaostal za svými možnostmi a v průběžném pořadí klesl o jedno místo. Dál vede Francouz Kevin Mayer před Kanaďanem Damianem Warnerem, který díky vítězství v úvodní disciplíně druhého dne snížil manko na čtyři body.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

Muži:

Koule: 1. Walsh (N. Zél.) 22,31, 2. Storl (Něm.) 21,44, 3. Staněk (ČR) 21,44.

Sedmiboj (po páté disciplíně): 1. Mayer (Fr.) 4561 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202 - 60 m př.: 7,83), 2. Warner (Kan.) 4557 (6,74 - 739 - 14,90 - 202 - 7,67), 3. Kazmirek (Něm.) 4416 (7,15 - 768 - 14,55 - 205 - 7,95), ...8. Doležal (ČR) 4169 (7,04 - 704 - 14,82 - 196 - 8,20).

Ženy:

Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 14,63, 2. Williamsová (Jam.) 14,48, 3. Peleteirová (Šp.) 14,40.

Rozběhy:

Muži:

60 m: 1. Baker (USA) 6,57, ...20. Záleský 6,74 - postoupil do semifinále, Stromšík (oba ČR) nedokončil.

1500 m: 1. Igidír (Mar.) 3:40,13, ...10. Holuša (ČR) 3:45,84 - nepostoupil do finále.

4x400 m: 1. USA 3:04,00, ...6. ČR (Desenský, Müller, Šnejdr, Šorm) 3:06,40 - postoupili do finále.

Ženy:

800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 2:00,99. 4x400 m: 1. USA 3:30,54, ...7. ČR (Hofmanová, Pírková, Petržilková, Vondrová) 3:34,90 - vyřazeny.