Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2020 s ...

Šéf ČT sport: V Riu budeme mít studio. A věřím, že získáme práva i na další olympiády

Praha - Česká televize nabídne vedle nejvyšší české fotbalové soutěže v jarní části sezony i přímé přenosy z druhé ligy. V rozhovoru pro web ČT sport to řekl výkonný ředitel mateřské sportovní stanice Jiří Ponikelský. Zároveň potvrdil, že ČT bude vysílat během srpnových letních her v Riu přímo z tamního Českého olympijského domu. O práva na vysílání dalších olympiád podle něj ČT usilovně jedná. Druhou část rozhovoru nejen o fungování ČT sport si můžete přečíst zde.

Jiří Ponikelský
zdroj: ČT24

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta nedávno prohlásil, že pokud má fotbalová liga v budoucnu fungovat samostatně, bude se muset kvůli zvýšení příjmů z televizních práv přesunout kompletně na placené stanice. Jak na to nahlížíte?

Pan Pelta tohle řekl, tuším, někdy ve středu jeden týden a druhý týden v pondělí u nás živě ve Sportovních zprávách uvedl, že si nedovede představit ligový fotbal bez veřejnoprávní televize.

Jak tomu tedy rozumět?

Doba se mění a samozřejmě chápu, že český fotbal potřebuje peníze. Kde jinde je logicky brát, než z televizních práv? My jsme už dopředu několikrát deklarovali, že v žádném případě nejsme ti, kteří chtějí práva navyšovat a nikterak soupeřit. Máme za povinnost obsloužit spoustu sportů a událostí tak, aby se dostaly k našim divákům. Tudíž si nemůžeme říct, že zrovna fotbal by měl být tím, za který máme utratit náš rozpočet. Druhá otázka je, jak se umíme o ten produkt postarat a jakým způsobem jsme schopni ho dostat k divákovi. A tam je naše velká výhoda a partneři ligy ten rozdíl vnímají. Myslím si, že na mapě fotbalových práv má ČT své pevné místo a věřím, že to bude i do budoucna, i když se může stát, že nebudeme vysílat první ani druhou volbu, ale určitý segment.

Současná práva na vysílání nejvyšší fotbalové soutěže bez volby prvního výběru drží ČT ještě na jak dlouho?

S touto probíhající sezonou ještě na tři, takže aktuálně dvě a půl sezony.

Chystáte opět "velké vysílání" s diváky přímo ve studiu?

Velké studio, které tenkrát začínalo na Žižkovské věži v rámci derby, v tichosti plynule přešlo do našeho sobotního vysílání. Pokud tomu dovolí jeho rozsah a utkání se hrají v blízký čas předtím, než studio začíná, aby to bylo aktuální, tak ho děláme. Z mého pohledu je fotbalový program odpovídající, pokud na něj máme dostatek času. Pokud máme např. biatlon, z něj jdeme do ligy a pak hned na další závod biatlonu, divák chce vidět živý sport a pro studio logicky není prostor.

Vrátí se ještě někdy Pavel Čapek ke komentování fotbalu?

Pavel se našel v roli moderátora studia a přiznám se, že ta otázka vůbec není na stole.

Jiří Ponikelský
zdroj: ČT24

Ačkoliv mají poměrně slušnou fanouškovskou základnu, nedostávají ve vysílání tolik prostoru přímé přenosy z 2. fotbalové ligy nebo 1. hokejové ligy. Změní se to?

2. fotbalovou ligu na jaře vysílat budeme, je to v rámci nějakých dohod. Co se týče 1. hokejové ligy, tam bychom strašně rádi, měli jsme i snahu loni na podzim. Největší problém je v tom, že máme závazky, smluvní povinnosti vůči jiným sportům a když máme volné místo, kolikrát ho nabídneme ať fotbalu, nebo hokeji. Ale je to složité. Týmy mají haly, "fahr-plány" zápasů a je těžké to pak naroubovat do sebe. Určitě to není o tom, že bychom nechtěli, ale prostor na obrazovce nám to nedovoluje. Musíme být objektivní a dávat příležitost i jiným sportům.

Jak moc těžké bylo pro ČT získat práva na Světový pohár v hokeji?

Ta jednání úplně nejjednodušší nebyla. Majitel práv, kterým je kanadsko-americká NHL, měl svou představu o finanční náročnosti. Ta se určitě neztotožňovala s našimi představami a možnostmi, ale podařilo se nám to.

Co bylo rozhodující?

Česká televize je historicky hokej a umí ho. Podařilo se nám připravit projekt a prezentovat ho představitelům NHL na nejvyšší úrovni tak, že akceptovali naší nabídku a práva - i internetová - jsme získali. Mám z toho velkou radost. Letošní rok se nám tím krásně doposkládal a všechno nejdůležitější ze světového sportu, který má výraznou českou stopu, máme.

Jakým způsobem bude ČT akci zpravodajsky pokrývat?

Studio bude v Praze. Na místě budeme mít komentátora, experta a určitě i reportážní tým.

Jiří Ponikelský
zdroj: ČT24

Plánujete studio během letních olympijských her přímo v Riu?

Od roku 2011 všechny výrazné akce, které mají silné české zastoupení, děláme se studiem přímo na místě. Tuto ambici máme letos. Hlavní vysílací studio ČT bude v rámci Českého domu v Riu, na čemž intenzivně pracujeme. Opět chceme být natěsno českému sportu, s tím, co se v rámci olympiády děje.

A vysílání z olympijského parku na Lipně?

Ve studiu z Lipna chceme ukazovat divákům, co se děje v České republice. Pevně věřím, že se nám spolu s Českým olympijským výborem opět podaří strhnout ČR tak, jak to bylo na Letné v roce 2014 při Soči.

Když říkáte, že tenhle rok se vyvedl náramně, s následujícími lety už to tak růžové není, co se týče vysílacích práv zimních i letních olympiád.

To, že Eurosport získal práva na olympijské hry až do roku 2024, je pro nás nepříjemná situace. V rámci Evropské vysílací unie (https://www.ebu.ch/en/radio/euroradio_classics)jsme o práva bojovali a prohráli. Na druhou stranu Mezinárodní olympijský výbor dal Eurosportu určité podmínky, které musí splnit. Myslím, že pro Eurosport, jak jsme se začali bavit, jsme partnerem, který by mohl výrazně pomoci k tomu, že ty podmínky budou splněny.

Takže nic není ztraceno.

Určitě neházím flintu do žita. V této oblasti je velice aktivní generální ředitel ČT Petr Dvořák, který je ve vedení EBU, má na starosti sport, takže to tlačíme všemi stranami a pevně věřím, že olympiáda v následujících letech na obrazovkách minimálně programu ČT sport bude.

Jaké tam je časové penzum minimálního plnění, které veřejnoprávním televizím zaručuje možnost olympiádu, byť v dost okleštěné podobě, vysílat?

Minimální plnění je 100 hodin při zimní olympiádě a 200 hodin při letních olympijských hrách. Samozřejmě s tím se uspokojit nechci. Jsme výrazným a dobrým partnerem pro ČOV, děláme spolu opravdu mnoho projektů, které jsou na mezinárodní úrovni v rámci MOV dost silně vnímány, a to by, myslím, mohlo sehrát roli v tom, aby olympiáda na ČT byla v budoucnu vysílána.

Zůstaňme ještě na chvíli u Eurosportu. Český svaz lyřažů a následně šéf ČOV Jiří Kejval jej nedávno obvinili z toho, že poškozuje české sportovce (komentátor Ondřej Krátoška ignoroval druhou jízdu slalomářky Šárky Strachové ve Flachau, pozn. red.). Poškozuje?

Myslím, že to ze strany Eurosportu bylo hodně nešťastné. Nechtěl bych dělat nějaké soudy, ale nám by se to nestalo. Nebudu za tím hledat nějaké úmysly, ale bylo to hodně nešťastné. To jestli jejich komentátor propadl euforii z jízdy slovenské závodnice (Petra Vlhová, pozn. red.), která jela předtím, tak OK, ale je to slabá omluva. Pro nás je naopak každý český závodník zlato. Samozřejmě, že když jede o první příčky, o to je to lepší, ale i kdyby jel na posledním místě, věnovali bychom jeho jízdě stoprocentně komentář.

Podle jakého klíče vybíráte práva na tenisové turnaje?

To je jednoduché. Ta práva jsou tak rozprodaná, že prakticky nemáme podle čeho vybírat. V případě jakékoliv možnosti, když nám to jen trochu hraje s programem, jdeme do jednání a zkoušíme práva sehnat. Příklad je French Open s omezeným vysílacím časem, příkladem je Turnaj mistryň v Singapuru, máme práva na Fed Cup a Davis Cup a pak tuzemské záležitosti, ale to je zatím vše. Práva mají konkurenční televize a ani do budoucna se nic nezmění.

Které sporty podle vás patří na obrazovku ČT sport, a které ne?

Všechny, kde je české zastoupení. V tomhle člověk vůbec nerozděluje. Náš divák-koncesionář má právo na to, aby viděl to nejlepší. Proto se nebráním ani Lize mistrů, samozřejmě v nějakém přirozeném rozsahu, ne exkluzivním balení. Pokud jsou finanční náklady v našich možnostech a můžeme jednat o cenách práv, je naší povinností tyhle věci divákovi dopřát.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy