Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Wimbledon 2024

Satková přidala ke kvalifikaci v Tacenu stříbro, do Paříže ji doprovodí Rohan

Vodní slalomářka Gabriela Satková se stala v Tacenu vicemistryní Evropy na kánoi, na níž se představí na olympijských hrách. Dvaadvacetiletá brněnská rodačka ve finále nestačila jen na Němku Andreu Herzogovou a získala druhou individuální evropskou medaili po triumfu v Praze v roce 2020. V mužské kategorii Jiří Prskavec ani Václav Chaloupka ve finále na medaili nedosáhli, skončili na šestém a sedmém místě. Na olympijské hry tak navzdory vyřazení v kvalifikaci pojede Lukáš Rohan. Gabriela Satková povedený den završila zlatem v závodě hlídek, které získala společně s Terezou Kneblovou a sestrou Martinou.

Stříbrná tečka ke kvalifikaci

V rozhodující jízdě si Satková připsala dvě sekundy navíc za dotyk branky, ale rychlým časem se zařadila do čela pořadí. Její výsledek nakonec překonala jen Herzogová, jež nechybovala a porazila ji o 3,80 sekundy. Bezprostředně po závodu byla před Satkovou ještě na druhém místě Francouzka Angele Hugová, která však dostala dodatečně padesátisekundovou penalizaci a propadla se na devátou pozici.

Gabriela Satková nastupovala jako poslední ve chvíli, kdy bylo jasné, že její kolegyně z české reprezentace do bojů o medaile neprojdou a že rozhodne už kvalifikační jízda. Potřebovala porazit Kneblovou, která na vedoucí Angele Hugovou z Francie ztrácela 7,68 sekundy. Mistryně Evropy z roku 2020 Gabriela Satková se sice zdržela před osmnáctou brankou, kde pak měla i dotek, přesto byla o 1,81 sekundy rychlejší než Kneblová.

V Paříži ji čeká olympijská premiéra. "Když slyším, že se to fakt stalo, úplně mě to dojímá. Pořád nemůžu uvěřit, že je to reálné a jen se mi to nezdá," řekla. Nevěděla, jak jely její konkurentky. "Poprosila jsem trenéra, aby mi nic neříkal. Přišlo mi, že by se mi s tím jelo hůř. Chtěla jsem jet sama na sebe, jak jsem měla v plánu, a myslím, že to bylo dobře," uvedla. V cíli tak neměla okamžitě jistotu, řekla jí to až sestra Martina.

Sourozencům vděčím za svůj úspěch

Z postupu na OH byla dojatá. Účast v Paříži pro ni znamená víc než cenné kovy z velkých akcí. "Tím, jak je to vzácné, je to jednou za čtyři roky, tak bych to dala na samý vrch. Protože tohle je třeba jednou za život. Ten tlak je neskutečný. Lidi vám to přejou, ale zároveň od vás hodně očekávají. Překonat tohle není jednoduché. Zároveň když se vás na to lidi ptají pomalu dva roky dopředu. To je něco jiného než mistrovství světa. To je každý rok a myslím si, že ten tlak tam není tak velký," prohlásila rodačka z Brna.

Tam se slalomem začínala na rovné vodě. "Já dlouhá léta trénovala v Brně hlavně s bráchou a ségrou a jim vděčím za to, kam jsem to teď dotáhla. I svému brněnskému trenérovi Bohuslavu Šamánkovi, který přesto, že tam byla rovná voda, to dokázal udělat zajímavé," vyprávěla.

Zklamaný Chaloupka

V mužské kategorii se interní souboj o jedno místo pro Paříž rozhodoval až ve finále, neboť lídr nominačního boje Rohan vypadl jako 23. v kvalifikaci. Stříbrný olympijský medailista z Tokia tak musel čekat, jak si jeho reprezentační kolegové povedou. Jistý olympionik na kajaku Prskavec potřeboval k postupu být nejlepším Čechem a získat medaili, bývalému mistru světa Chaloupkovi mohla Paříž zajistit pozice nejlepšího českého závodníka a nejhůře stříbro.

Prskavec zajel ve finále čistou jízdu, ale na šestém místě ho od medaile dělily zhruba dvě a půl sekundy. Chaloupka byl s jedním dotykem branky půldruhé sekundy za Prskavcem sedmý. Mistr světa z roku 2021 Chaloupka ve finále nenavázal na druhé místo z kvalifikace a jako jediný z českých kanoistů v Paříži nebude. Prskavec bude obhajovat zlato na kajaku.

Po závodě se šestadvacetiletému Chaloupkovi v očích leskly slzy. "Měl jsem letos velký sen vybojovat si olympiádu. Věřím, že ty výkony byly slušné, ale něco tomu chybělo. Bojovat proti Lukynovi a Jířovi bylo těžké, ale myslím si, že mě to hezky motivovalo. Jsem moc hrdý, že jsem v tom boji s nimi byl. Ale teď mě strašně mrzí, že mi to nevyšlo," litoval.

Rohan navzdory kvalifikačnímu nezdaru bude v Paříži obhajovat stříbro z Tokia. Finále sledoval z tribuny se slovenským kanoistou Markem Mirgorodským. I po postupu na OH měl rozporuplné pocity. "Pořád převažuje to zklamání. Jel jsem mistrovství Evropy a chtěl jsem být ve finále, jet o co nejlepší umístění. To se mi nepovedlo kvůli jedné pitomé kombinaci. To mě mrzí a asi až v pozdějších hodinách budu řešit, co a jak směrem k Paříži," uvedl.

Dva medailové úspěchy na závěr

Šampionát uzavřely závody hlídek. České kanoistky v něm dominovaly, když zvítězily o více než osm sekund před domácími Slovinkami. Obhájily tak zlato z Krakova, kde byla v sestavě místo Martiny Satkové Tereza Fišerová. Stříbrnou medaili získali kanoisté Prskavec, Rohan a Chaloupka, kteří nestačili jen na Slovince. Pro Česko na ME získali první medaili v hlídkách kanoistů od šampionátu v Praze v roce 2018. Už tehdy u toho byl Rohan.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Lublani:

C1:

Muži: 1. Hočevar 90,32 (0 tr. sekund), 2. Božič -0,84 (0), 3. Savšek (všichni Slovin.) -1,07, ...6. Prskavec -3,52 (0), 7. Chaloupka -5,18 (2), v kvalifikaci 23. Rohan (všichni ČR).

Ženy: 1. Herzogová (Něm.) 101,24 (0), 2. G. Satková (ČR) -3,80 (2), 3. Delassusová (Fr.) -6,52 (2), ...v kvalifikaci 18. Kneblová, 22. M. Satková (obě ČR).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články