Evropská a Konferenční liga UEFA

Kudějová i Gebas uzavřeli sezonu sedmým místem v La Seu d'Urgell

Ve španělském La Seu d'Urgell finišuje Světový pohár ve vodním slalomu. Sedmou příčku obsadili v kategorii C1 kanoista Vítězslav Gebas a v kategorii K1 kajakářka Kateřina Kudějová. Lukáš Rohan do finále nepostoupil a byl klasifikován jako sedmnáctý, Barbora Valíková se rozloučila třináctou pozicí. Vítězi seriálu jsou Australanka Jessica Foxová a Slovák Alexander Slafkovský. V neděli se k nim může přidat Jiří Prskavec. Už dnes se z celkového prvenství radovali v nové kategorii smíšených deblkanoí Tereza Fišerová a Jakub Jáně.

Kateřina Kudějová v La Seu d'Urgell
zdroj: PR autor: kanoe.cz/Martin Hladík

Kudějová si místenku v postupové desítce zabezpečila čistou jízdou v semifinále časem 107.64 sekund. Také ve finále byla stoprocentně úspěšná, ale zajela pomaleji (108.75) a na vítěznou Ricardou Funkovou ztratila více než šest vteřin.

Favorizovaná Foxová, která tři z pěti závodů Světového poháru ovládla a jednou byla druhá, ve Španělsku nezvykle chybovala. Vzhledem k padesátisekundové penalizaci se musela spokojit s desátou příčkou. V konečném pořadí zvítězila ziskem 303 bodů, Funková měla pouze o jeden bod méně. Kudějová skončila šestá.

"Úplně spokojená nejsem. Jela jsem ve finále hůř než v první (semifinálové) jízdě, ale nejhorší to nebylo. Pokud si to schovávám na mistrovství světa, tak sedmou pozici beru velice ráda. Celkové umístění je super, když jsem jeden závod nejela," hodnotila.

Gebas si užil finále SP poprvé v letošní sezoně. Čtyřiatřicetiletý kanoista jel bezchybně v semifinále (103.89) a ve finále (104.67) chyboval až v předposlední brance. Z důvodu trestného doteku zaostal za nejrychlejším Slovincem Lukou Božičem o 4.83 sekundy. "Štve mě, že jsem o tom šťouchu nevěděl a přišel dodatečně. Ale s finálovou jízdou jsem nakonec spokojený. O moc líp bych ji asi podruhé nezajel," konstatoval.

Rohan byl sice v semifinále rychlejší než jeho kolega z reprezentace, ale dvousekundová penalizace na brance č. 13 znamenala konec nadějí (105.55). "Jízda nebyla úplně špatná, ale zdejší trať je hrozně jednoduchá a je zapotřebí zajet čistě. Po šťouchu jsem věděl, že musím předvést něco extra. Někde se mi to povedlo, někde ne," popsal.

I Valíková chybovala, konkrétně na brance č. 14, což ji stálo účast ve finále. "Měla jsem docela dobrý pocit z jízdy (110.23), ale pokazila jsem ji na jedné brance, kterou jsem ťukla, a na jednom přejezdu," řekla.

Společné zlato si vyjeli Fišerová s Jáněm, kteří v nové kategorii C2 mix vyhráli z pěti závodů dva včetně dnešního a dvakrát byli druzí. Na pódiu chyběli pouze před týdnem ve slovinském Tacenu, kde obsadili čtvrté místo.

Na kanále v Seu, jenž byl vybudován pro olympiádu v roce 1992, vyvrcholí v neděli kategorie kajakářů i kanoistek a Prskavec bude hájit vedoucí pozici. Medaili z konečného hodnocení Světového poháru zatím nemá.

Vrcholem sezony bude pro vodní slalomáře na konci září mistrovství světa v Riu de Janeiro.

Finálové závody SP ve vodním slalomu v Seu d'Urgell (Španělsko):

Muži:
C1:
1. Božič (Slovin.) 99,84 (0), 2. Anton (Něm.) -0,21 (0), 3. Gargaud Chanut (Fr.) -1,85 (0), ...7. Gebas -4,83 (2), v semifinále 17. Rohan (oba ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Slafkovský (SR) 296, 2. Božič 282, 3. Tasiadis (Něm.) 268, ...12. Rohan 169, 19. Gebas 111, 23. M. Jáně 103, 27. Rak 77.

Ženy:
K1:
1. Funková (Něm.) 102,68 (2), 2. Chourrautová (Šp.) -1,77 (2), 3. Franklinová (Brit.) -2,66 (0), ...7. Kudějová -6,07 (0), v semifinále: 13. Valíková (obě ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Foxová (Austr.) 303, 2. Funková 302, 3. Kuhnleová (Rak.) 285, ...6. Kudějová 192, 14. Valíková 150, 21. A. Hilgertová 98, 26. Vojtová 79, 47. A. Galušková 22, 48. K. Galušková 21, 54. Říhová (všechny ČR) 13.

Mix:
C2: 1. Fišerová, J. Jáně (ČR) 122,05 (0), 2. Henryová, Prigent (Fr.) -2,63 (2), 3. Vojtová, Mašek (ČR) -4,01 (2).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Fišerová, J. Jáně 335, 2. Henryová, Prigent 293, 3. Vojtová, Mašek 288, ...5. Matulková, Mrůzek (ČR) 155.