Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

První zprávy po operaci. Kvitová si nezahraje minimálně půl roku, řekli lékaři

Liberec – Nejméně půl rok. Takovou dobu bude v ideálním případě trvat, než se Petra Kvitová vrátí na tenisové kurty. Lékaři ze specializované nemocnici ve Vysokém nad Jizerou, u nichž se česká hvězda po úterním přepadení podrobila operaci prstů na levé ruce, jsou však optimističtí, co se týče pokračování její kariéry. I sama hráčka navíc přes tiskového mluvčího vzkázala, že se cítí dobře.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK/AP/Jean-Francois Badias

Dvojnásobné wimbledonské vítězce Kvitové museli lékaři narychlo operovat poraněné šlachy na všech prstech levé ruky a dva nervy, které hráčce nožem poranil neznámý pachatel při úterním ranním přepadení v jejím prostějovském bytě.

"Léčba je rozdělena. Čtrnáct dnů je na zahojení rány, šest týdnů než je šlacha spojená, ale to je jako rozžvýkaná žvýkačka. Aby vyzrála a byla dostatečně pevná a zvládla zátěž, tak jsou potřeba tři měsíce a předtím nesmíte dělat silový pohyb," řekl operatér Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.

"Pak se může začít pracovat na síle a pokud se bavíme o sportovním zatížení, tak jde o nějakých šest měsíců," dodal.

Operace trvala tři hodiny a 45 minut. "Jednalo se o řezné poranění, jak chytila nůž. Zasaženy byly všechny prsty s tím, že nebyly přerušeny kompletně všechny struktury. Na každém prstu byla zasažena jedna nebo dvě šlachy," popsal Kebrle.

Podařená operace je ale podle Kebrleho jen 50 procent úspěšného výsledku. Důležité je, i jak se bude vyvíjet rehabilitace. Lékař míní, že Kvitová má velkou šanci na úplné uzdravení. "Je mladá, zdravá a má dlouhé štíhlé prsty, to je dobrá prognóza," uvedl Kebrle.

Kvitová se v ideálním případě vrátí na kurty v polovině sezony. Přijde o grandslamy Australian Open, Roland Garros, Fed Cup a pravděpodobně i o Wimbledon. "Je to poměrně masivní záležitost. Budeme dělat všechno proto, aby vše bylo jako dříve. Ale je to těžké poranění. Rizik je mnoho," uvedl Kebrle.

Operaci prováděl společně s primářkou ústavu Alenou Schmoranzovou. Nemocnice s 52 lůžky je specializovaným pracovištěm, kde už 41 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Kebrle v minulosti například operoval zlomený prst sdruženáře Tomáše Portyka před olympijskými hrami v Soči.

Podle mluvčího hráčky Karla Tejkala se Kvitová cítí s ohledem na svůj stav dobře. "Děkuje všem za podporu a těší se, až vezme raketu do ruky," dodal.

Policie stále nedopadla pachatele

Policisté se znovu obracejí na svědky, žádají o pomoc i řidiče, kteří kolem místa činu přepadení Kvitové projížděli. Kriminalisté dosud nestanovili právní kvalifikaci činu. Pracují se všemi verzemi včetně té, zda šlo o náhodný čin, nebo úmyslně mířené přepadení.

"Kriminalisté vyhodnocují stopy zajištěné na místě činu a prověřují veškeré informace a poznatky, které mají v tuto chvíli k dispozici. Z taktických důvodů nyní není možno s ohledem na probíhající šetření sdělit podrobnější informace," uvedl mluvčí prostějovské policie František Kořínek.

Pachatel se do bytu Kvitové dostal lstí, její jméno přitom na zvonku u vstupních dveří uvedeno není. "Případ je ve fázi prověřování. Vyšetřují se všechny okolnosti, tedy zda jde o náhodný čin, nebo to bylo úmyslně mířené," doplnil policejní mluvčí.

Určité kroky policistů v trestním řízení jsou nyní závislé na aktuálním zdravotním stavu napadené dvojnásobné wimbledonské vítězky a souhlasu ošetřujících lékařů s jejich provedením, dodal Kořínek.

Podle policie je pachatelem muž přibližně ve věku 35 let, 180 centimetrů vysoké štíhlé postavy, světlé barvy pleti. Má hnědé oči, na hlavě měl světlou bekovku, na sobě měl světle hnědou bundu a přes rameno tašku. Policie žádá o pomoc svědky, kteří v úterý od 8:00 do 9:00 procházeli nebo projížděli okolím Jezdecké ulice. Vyzývají také řidiče s kamerou ve vozidle, kteří v uvedené době projížděli ulicemi Dolní, Jezdeckou, Ječmínkovou či Studentskou. Případní svědci se mohou na policii obrátit osobně nebo prostřednictvím linky 158.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy