První zprávy po operaci. Kvitová si nezahraje minimálně půl roku, řekli lékaři
Liberec – Nejméně půl rok. Takovou dobu bude v ideálním případě trvat, než se Petra Kvitová vrátí na tenisové kurty. Lékaři ze specializované nemocnici ve Vysokém nad Jizerou, u nichž se česká hvězda po úterním přepadení podrobila operaci prstů na levé ruce, jsou však optimističtí, co se týče pokračování její kariéry. I sama hráčka navíc přes tiskového mluvčího vzkázala, že se cítí dobře.
Dvojnásobné wimbledonské vítězce Kvitové museli lékaři narychlo operovat poraněné šlachy na všech prstech levé ruky a dva nervy, které hráčce nožem poranil neznámý pachatel při úterním ranním přepadení v jejím prostějovském bytě.
"Léčba je rozdělena. Čtrnáct dnů je na zahojení rány, šest týdnů než je šlacha spojená, ale to je jako rozžvýkaná žvýkačka. Aby vyzrála a byla dostatečně pevná a zvládla zátěž, tak jsou potřeba tři měsíce a předtím nesmíte dělat silový pohyb," řekl operatér Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou.
"Pak se může začít pracovat na síle a pokud se bavíme o sportovním zatížení, tak jde o nějakých šest měsíců," dodal.
Operace trvala tři hodiny a 45 minut. "Jednalo se o řezné poranění, jak chytila nůž. Zasaženy byly všechny prsty s tím, že nebyly přerušeny kompletně všechny struktury. Na každém prstu byla zasažena jedna nebo dvě šlachy," popsal Kebrle.
Podařená operace je ale podle Kebrleho jen 50 procent úspěšného výsledku. Důležité je, i jak se bude vyvíjet rehabilitace. Lékař míní, že Kvitová má velkou šanci na úplné uzdravení. "Je mladá, zdravá a má dlouhé štíhlé prsty, to je dobrá prognóza," uvedl Kebrle.
Kvitová se v ideálním případě vrátí na kurty v polovině sezony. Přijde o grandslamy Australian Open, Roland Garros, Fed Cup a pravděpodobně i o Wimbledon. "Je to poměrně masivní záležitost. Budeme dělat všechno proto, aby vše bylo jako dříve. Ale je to těžké poranění. Rizik je mnoho," uvedl Kebrle.
Operaci prováděl společně s primářkou ústavu Alenou Schmoranzovou. Nemocnice s 52 lůžky je specializovaným pracovištěm, kde už 41 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Kebrle v minulosti například operoval zlomený prst sdruženáře Tomáše Portyka před olympijskými hrami v Soči.
Podle mluvčího hráčky Karla Tejkala se Kvitová cítí s ohledem na svůj stav dobře. "Děkuje všem za podporu a těší se, až vezme raketu do ruky," dodal.
Policie stále nedopadla pachatele
Policisté se znovu obracejí na svědky, žádají o pomoc i řidiče, kteří kolem místa činu přepadení Kvitové projížděli. Kriminalisté dosud nestanovili právní kvalifikaci činu. Pracují se všemi verzemi včetně té, zda šlo o náhodný čin, nebo úmyslně mířené přepadení.
"Kriminalisté vyhodnocují stopy zajištěné na místě činu a prověřují veškeré informace a poznatky, které mají v tuto chvíli k dispozici. Z taktických důvodů nyní není možno s ohledem na probíhající šetření sdělit podrobnější informace," uvedl mluvčí prostějovské policie František Kořínek.
Pachatel se do bytu Kvitové dostal lstí, její jméno přitom na zvonku u vstupních dveří uvedeno není. "Případ je ve fázi prověřování. Vyšetřují se všechny okolnosti, tedy zda jde o náhodný čin, nebo to bylo úmyslně mířené," doplnil policejní mluvčí.
Určité kroky policistů v trestním řízení jsou nyní závislé na aktuálním zdravotním stavu napadené dvojnásobné wimbledonské vítězky a souhlasu ošetřujících lékařů s jejich provedením, dodal Kořínek.