Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Liga mistrů UEFA

Píšu historii. Tahle zkušenost mi změní život, uvědomuje si Šwiateková

V cestě za triumfem na Roland Garros neztratila ani jeden set a finále s Američankou Sofií Keninovou změnila v jednoznačnou záležitost. Polka Iga Šwiateková si je i proto vědoma, že jí grandslamový titul změní život. "Nečekala jsem to," přiznala.

Iga Šwiateková s trofejí pro vítězku Roland Garros
zdroj: imago sportfotodienst autor: Paul Zimmer

Šwiateková se zařadila mezi nastupující generaci, která v posledních letech získává grandslamové trofeje. Už současná hvězda Japonka Naomi Ósakaová ovládla předloni ve dvaceti letech US Open, čímž Polku inspirovala. Loni v New Yorku slavila nečekaně další dvacetiletá hráčka, Kanaďanka Bianca Andreescuová.

"Jsem další outsider, který vyhrál grandslam v ženské dvouhře. To je bláznivé," podivovala se Šwiateková krátce po utkání a později na tiskové konferenci dodala: "Jsem na sebe pyšná. Mám za sebou neuvěřitelné dva týdny."

Dotáhla do konce to, co před ní nedokázala žádná Polka - ani Agnieszka Radwaňská, kterou všichni označovali za budoucí grandslamovou šampionku. Stala se jí až Šwiateková. "Píšu historii. Tahle zkušenost mi změní život," konstatovala a ocenila Radwaňskou. "Dokázala hodně, byla ve špičce snad dvanáct let. Lidé nás budou srovnávat a já ještě musím hodně ukázat, abych se jí vyrovnala."

Ostře sledovaná hvězda?

Očekává, že se z ní v Polsku stane ostře sledovaná hvězda. "Budu si na to muset zvyknout, ale to nebude problém. Nevadí mi pozornost," uvedla varšavská rodačka a vítězka juniorského Wimbledonu 2018, která před titulem na Roland Garros nezískala ani jeden titul na okruhu WTA. Sedm jich má z nižší série ITF.

Turnaj, ve kterém vyřadila i loňskou finalistku Markétu Vondroušovou či rumunskou favoritku Simonu Halepovou, zvládla výborně po psychické stránce. Čerpá z dvouleté spolupráce se sportovní psycholožkou Dariou Abramowiczovou. "Před finále mi řekla, abych se držela základních věcí a každodenní rutiny. Abych nemyslela na výsledek, ale předvedla svůj tenis. Hrála jsem míč po míči, což je základ." 

Za úspěch děkovala zejména svému otci Tomaszovi. Někdejší veslař startoval na olympijských hrách v Soulu 1988. "Udělal pro mě a pro sestru hodně a těžko se mi popisují pocity, které prožívám. Raději o něm mluvím v polštině," usmála se.

Plánem Šwiatekové do budoucna je pracovat na své hře, aby působila vyrovnaně. "Vím, že moje hra ještě není perfektní," má jasno.

Ráda by podobné výkony opakovala pravidelně. "Nevyrovnanost je problém ženského tenisu. Proto nemáme vítězky, jakými jsou Rafa, Roger a Novak," jmenovala dlouholeté vládce mužského tenisu Španěla Nadala, Švýcara Federera a Srba Djokoviče.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy