Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
XTERRA - ME 2022 Prachatice

Rosol nejel na DC kvůli přehnaným finančním požadavkům, řekl Kaderka. Hráč nesouhlasí

Za absencí Lukáše Rosola v daviscupovém týmu na nedávných zápasech stojí peníze. Přesněji dohody okolo jeho finančních požadavků. Podle deníku Hospodářské noviny nabízel Český tenisový svaz (ČTS) aktuálně 272. hráči světa za účast 50 tisíc eur, ale ten chtěl 81 tisíc eur, v přepočtu dva miliony korun, což potvrdil mluvčí daviscupového týmu Karel Tejkal. Rosol s tvrzeními prezidenta tenisového svazu Ivo Kaderky nesouhlasí a cítí se dehonestován.

Lukáš Rosol
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Svaz rozděloval mezi hráče finanční odměny z dotace Mezinárodní tenisové federace (ITF), která pro základní skupiny Davis Cupu činila 400 tisíc eur, přes deset milionů korun.

Rosol byl v původně ohlášené nominaci, ale před startem soutěže kapitán Jaroslav Navrátil oznámil, že bere čtveřici Jiří Veselý, Tomáš Macháč, Jiří Lehečka a Zdeněk Kolář.

Hospodářské noviny uvedly, že důvodem vyřazení bývalého 26. hráče světa byly dohady o penězích. Rosol měl jako žebříčkově pátý český hráč podle pravidel ITF dostat 34 tisíc eur (skoro 900 tisíc korun), ale měl chtít 81 tisíc eur. Svaz mu poté nabízel 50 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun), jenže šestatřicetiletý tenista trval na svém požadavku.

"Chlapec to pojal tak, že si na našich mladíčcích chtěl vynutit souhlas k tomu, že dvojka týmu Tomáš Macháč bude mít nějakých šedesát tisíc. A on, který by v Innsbrucku mohl nastoupit možná do tramvaje, ale určitě ne na kurt, chtěl mít 81 tisíc eur. U týmových soutěží jsem nikdy nic absurdnějšího neviděl, aby si třetí náhradník říkal o dva miliony korun za týden za nic," citoval prezidenta tenisového svazu Kaderku web Hospodářských novin, kterým Rosol řekl, že má mlčenlivost a nebude nic komentovat.

Později se Rosol proti Kaderkovým vyjádřením ohradil prostřednictvím své právní zástupkyně Evy Ondřejové na sociálních sítích. "Pan Rosol je naprosto zděšený vyjádřením Ing. Ivo Kaderky, které má jediný cíl, a to je zdiskreditovat a dehonestovat pana Rosola," píše se v prohlášení. Tenista odmítá tvrzení, že by si měl na mladých hráčích vynucovat nepřiměřenou peněžní odměnu.

Podle prohlášení Rosol respektoval společnou dohodu a nárok ostatních hráčů, ze kterých vyplývaly dvě verze peněžní odměny. Jejich výši nezmiňuje. Podepsal prý tři návrhy smluv svazu, včetně té poslední. "Která mu byla společně s výhružným dopisem zaslána v pozdních večerních hodinách, den před odjezdem. Přestože podepsal, bylo mu prostředníky vzkázáno, že je na přání Ing. Ivo Kaderky vyřazen z nominace. Pan Rosol považuje za velmi smutné a nedůstojné, že po tolika letech úspěšné reprezentace se musí hráč potýkat s veřejným ponižováním, výsměchem a nátlakem," stojí v prohlášení. Rosol se k věci dál vyjadřovat nehodlá.

Rosol během kariéry vyhrál dva turnaje na okruhu ATP, naposledy v roce 2014 ve Winston-Salemu. Podle webu ATP Tour vydělal 4,5 milionu dolarů, přes sto milionů korun. Letos se mu nedařilo, na okruhu ATP si nezahrál ani jeden zápas v hlavní soutěži a vydělal 93 090 dolarů, něco málo přes dva miliony korun.

V Davisově poháru má Rosol bilanci 16:13. Poprvé nastoupil v roce 2011, od té doby byl v týmu každý rok a naposledy loni, kdy pomohl bodem k výhře nad Slovenskem a postupu do letošního finálového turnaje. V tom čeští tenisté minulý týden nepostoupili ze skupiny C v Innsbrucku. Zápasy s favorizovanými celky Francie i Británie prohráli shodně 1:2 po čtyřhře. V obou zápasech se vytáhl výhrami ve dvouhře nad žebříčkově lepšími soupeři jednadvacetiletý Macháč a o rok mladší Lehečka předvedl nadějný výkon proti světové dvanáctce Cameronu Norriemu z Británie.

V minulosti už došlo k podobnému případu. Před deseti lety odmítl Jan Hernych dodatečnou nominaci na utkání s Kazachstánem, jelikož měl dostat deset tisíc dolarů (tehdy přes 177 000 korun) pokud by nastoupil do dvouhry, 7000 pokud by byl v týmu a 2500 jako pátý člen výběru, zatímco při svém předešlém startu v roce 2005 měl fixních deset tisíc dolarů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články