Berdych se Štěpánkem jsou ve 3. kole, Plíšková prohrála s Radwaňskou

Paříž – Tomáš Berdych si zajistil místo ve třetím kole na Roland Garros. Šestý hráč světa otočil stav utkání s Kazachem Aleksandrem Nědovjesovem a zvítězil 3:1 na sety. Spolu s ním se do další fáze turnaje probojoval i Radek Štěpánek. Česká dvojka si v utkání s Michailem Južným po pěti letech zajistila účast ve třetím kole French Open. Naopak Jiří Veselý po prvním postupu na grandslamovém turnaji nezvládl utkání druhého kola proti Milosi Raonicovi. Stejně se vedlo Karolíně Plíškové. Finalistka z minulého týdne z Norimberku prohrála s favorizovanou Agnieszkou Radwaňskou z Polska 3:6, 4:6.

Tomáš Berdych na French Open
zdroj: AP autor: Michel Spingler

Berdych měl s Nědovjesovem, až 101. hráčem žebříčku ATP, plné ruce práce. Kazach riskoval a hodně hru zkracoval za síť. Odpor soupeře zlomil Berdych až ve čtvrtém setu, v kterém sice prohrával 0:3, ale pak získal šest her v řadě. Nakonec tedy zvítězil po setech 6:7, 6:4, 7:5 a 6:3. "Tady snadného soupeře nedostanete," řekl Berdych. "Hrál opravdu dobře. Trápil mě hlavně jeho servis, podával dobře, s vysokou úspěšností. Ale když jsem si na něj zvykl, bylo to dobré. To bylo klíčové."

Dalším soupeřem Berdycha, semifinalisty French Open z roku 2010, bude Španěl Roberto Bautista Agut. S 29. hráčem světa letos Berdych prohrál v Indian Wells a má s ním bilanci 1:2 na zápasy. "Jde mu to skvěle od základní čáry, má hodně dobrý forhend i bekhend. Jde pořád nahoru, není to snadný soupeř," řekl Berdych.

Štěpánek po pěti letech postoupil do 3. kola French Open

Radek Štěpánek si třetí kolo na Roland Garros zahraje poprvé od roku 2009 a čeká ho opět nasazený hráč, osmnáctka Ernests Gulbis z Lotyšska. Český tenista do utkání se svým ruským protivníkem vstoupil skvěle - první set zcela ovládl a během 26 minut uštědřil svému protivníkovi "kanára". Pohodu si přenesl i do druhé sady, v níž zvítězil v poměru 6:3.

Třetí set byl vyrovnaný do stavu 3:3, kdy převzal iniciativu papírový favorit Južnyj a po zisku tří gamů v řadě snížil. Oba tenisté absolvovali v prvním kole pětisetové bitvy, k té však dnes nedošlo. Za klíčového stavu 3:3 se ve čtvrté sadě podařil brejk Štěpánkovi, jenž sice následně opět o podání přišel, ale hned poté si Južného servis vzal znovu, i díky dvěma soupeřovým dvojchybám za sebou. Při vlastním podání pak proměnil první mečbol a za dvě a půl hodiny postoupil.

Berdych i Štěpánek se probojovali do 3. kola French Open

"Hrál jsem tenis, který jsem chtěl hrát. Na rozdíl od prvního kola jsem ho hrál hned od začátku. Tenis si zase užívám. Hraju tenis, který soupeřům nevoní," řekl Štěpánek. V osmém duelu s Južným srovnal 43. hráč světa vzájemnou bilanci na 4:4. Proti o deset let mladšímu Gulbisovi se mu zatím dařilo výrazně méně, ve třech utkáních proti němu neuhrál ještě ani set. Sedmnáctý tenista žebříčku přijel do Paříže z turnaje v Nice, kde získal svůj první titul na antuce.

Se soutěží se rozloučil dvacetiletý Jiří Veselý, který prohrál ve druhém kole s osmým nasazeným Milosem Raonicem z Kanady 6:7, 4:6, 1:6. Veselý v prvním setu nevyužil setbol a ve druhém zase vedení 2:0 na gamy. "Zápas mě mrzí. Strašná škoda, že v důležitých stavech nenaservíruju nebo udělám zbytečnou chybu. To mě stálo první a pak i druhý set. Tyhle stavy musím zvládat líp, jestli chci tyhle hráče porážet," litoval Veselý, který v prvním kole porazil krajana Lukáše Rosola a připsal si první výhru v hlavní soutěži grandslamu.

Serenu Williamsovou vyřadila ve druhém kole Muguruzaová

Světová tenisová jednička a obhájkyně loňského titulu Serena Williamsová nečekaně vypadla na Roland Garros už ve druhém kole. Americkou favoritku dnes na pařížském grandslamu vyřadila 6:2, 6:2 Španělka Garbiňe Muguruzaová.

Sedmnáctinásobná grandslamová šampionka Williamsová se proti 35. hráčce světového žebříčku Muguruzaové nebyla schopna dostat do zápasu a prohrála za 65 minut. Naposledy vypadla dříve než v osmifinále na turnajích "Velké čtyřky" před dvěma lety právě na Roland Garros, tehdy se rozloučila už v prvním kole.

"Byl to jeden z těch dnů, kdy se nic nedaří. Jsem hrozně frustrovaná. Ale takováto porážka je důvod k tomu, abych dřela ještě pětkrát víc, aby se to znovu neopakovalo," řekla po zápase dvaatřicetiletá Američanka, která v duelu zaznamenala jen osm vítězných míčů a 29 nevynucených chyb.

Prohru ale brala s nadhledem a její vztah k Paříži, kterou považuje za svůj druhý domov, to prý rozhodně nijak neovlivní. "Vždycky mám příští rok. Přinejmenším nebudu muset obhajovat žádné body, takže už se na to těším," prohlásila s úsměvem. "Někdy je dobré padnout až na zem, protože se pak musíte zase zvednout. A to se mi líbí. Miluju výzvy," dodala. V letošní sezoně se Williamsová ještě nedostala přes čtvrté kolo grandslamového turnaje. "Měla bych pár slov, kterými bych to popsala. Ale asi by to bylo hodně neslušné, takže to radši nechám být," dodala Američanka.

O dvanáct let mladší Muguruzaová se po zápase radovala z premiérového vítězství nad hráčkou z první pětky žebříčku. "S tím jsem vůbec nepočítala. Tohle je pro mne skvělý den," smála se při rozhovoru na kurtu. "Chtěla jsem hodně tlačit a řekla bych, že se mi to docela povedlo," nastínila taktiku.

Vyřazení Williamsové je dalším překvapením v úvodu letošní Paříže poté, co už v prvním kole vypadli šampioni z Austrálie, Stan Wawrinka ze Švýcarska a Číňanka Li Na. Několik desítek minut před Serenou prohrála i její starší sestra Venus, kterou vyřadila Slovenka Karolína Schmiedlová. Ta bude nyní soupeřkou Muguruzaové, neboť slavné americké sestry se mohly podle papírových předpokladů ve třetím kole utkat spolu.

Výsledky French Open:

Muži dvouhra:
1. kolo: Johnson (USA) - Lokoli (Fr.) 4:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 6:3, 6:3.
2. kolo: Berdych (6) - Nědovjesov (Kaz.) 6:7 (4:7), 6:4, 7:5, 6:3, Štěpánek - Južnyj (15-Rus.) 6:0, 6:3, 3:6, 6:4, Raonic (8-Kan.) - Veselý 7:6 (7:4), 6:4, 6:1, Djokovič (2-Srb.) - Chardy (Fr.) 6:1, 6:4, 6:2, Federer (4-Švýc.) - Schwartzman (Arg.) 6:3, 6:4, 6:4, Isner (10-USA) - Kukuškin (Kaz.) 6:7 (6:8), 7:6 (7:4), 6:3, 7:6 (7:4), Tsonga (13-Fr.) - Melzer (Rak.) 6:2, 6:3, 6:4, Robredo (17-Šp.) - De Schepper (Fr.) 6:2, 6:3, 6:3, Gulbis (18-Lot.) - Bagnis (Arg.) 6:2, 7:5, 6:0, Granollers (Šp.) - Dolgopolov (20-Ukr.) 1:6, 3:6, 6:3, 6:0, 6:2, Janowicz (22-Pol.) - Nieminen (Fin.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:4), 6:4, Čilič (25-Chorv.) - Kamke (Něm.) 6:3, 3:6, 6:3, 6:0, Bautista (27-Šp.) - Paire (Fr.) 6:4, 7:6 (4:7), 6:2, Simon (29-Fr.) - González (Kol.) 6:4, 6:0, 6:2, Tursunov (31-Rus.) - Querrey (USA) 6:4, 7:5, 6:1, Kližan (SR) - Haase (Niz.) 6:1, 3:6, 6:1, 1:6, 7:5.

Muži čtyřhra:
1. kolo
: Peya, Soares (2-Rak./Braz.) - Rosol, Istomin (Uzb.) 7:5, 6:4, Bolelli, Fognini (It.) - Dlouhý, Bednarek (Pol.) 6:4, 6:4, Bautista, Sijsling (Šp./Niz.) - Levinský, Marx (Něm.) 7:6 (10:8), 3:6, 6:1, Erlich, Melo (Izr./Braz.) - Čermák, Jelgin (Rus.) 4:6, 7:6 (7:1), 7:6 (7:4).

Ženy dvouhra:
2. kolo: A. Radwaňská (3-Pol.) - Karolína Plíšková 6:3, 6:4, Muguruzaová (Šp.) - S. Williamsová (1-USA) 6:2, 6:2, Šarapovová (7-Rus.) - Pironkovová (Bulh.) 7:5, 6:2, Kerberová (8-Něm.) - Lepchenková (USA) 6:2, 7:5, Cibulková (9-SR) - Paszeková (Rak.) 6:3, 6:4, Larssonová (Švéd.) - Pennettaová (12-It.) 5:7, 6:4, 6:2, Suárezová (14-Šp.) - Bacsinszká (Švýc.) 7:5, 1:6, 6:4, Barthelová (Něm.) - Lisická (16-Něm.) 6:1, 3:0 skreč, Bouchardová (18-Kan.) - Görgesová (Něm.) 2:6, 6:2, 6:1, Stosurová (19-Austr.) - Meusburgerová (Rak.) 6:1, 6:3, Townsendová (USA) - Cornetová (20-Fr.) 6:4, 4:6, 6:4, Schmiedlová (SR) - V. Williamsová (29-USA) 2:6, 6:3, 6:4, Hantuchová (31-SR) - Feuersteinová (Fr.) 6:1, 6:4, Tomljanovičová (Chorv.) - Vesninová (32-Rus.) 7:6 (8:6), 6:2.

Ženy čtyřhra:
1. kolo
: Peschkeová, Srebotniková (Slovin.) - Davisová, Moultonová-Levyová (USA) 6:1, 6:2, Hradecká, Krajiceková (Niz.) - Schiavoneová, Solerová (It./Šp.) 6:4, 6:3,
Fichmanová, Pavljučenkovová (Kan./Rus.) - Hlaváčková, Šafářová (9) 7:6 (7:4), 3:6, 6:1, Huberová, Raymondová (15-USA) - Cetkovská, Melzerová 6:2, 7:6 (7:4).