Kratochvíl na paralympijských hrách zářil, teď zrychluje obrátky a líčí na psychologii
Na paralympijských hrách v Paříži se mu povedla obrovská věc. Získal totiž kompletní sbírku medailí. Nevidomý plavec David Kratochvíl byl přitom na svých prvních Hrách. Teď pracuje mimo jiné na zrychlení obrátek, kde ví, že má co zlepšovat.
Kratochvíl byl nejúspěšnějším sportovcem české výpravy, v medaili proměnil polovinu svých startů. Získal kompletní sbírku a od druhého bronzu jej v sobotu dělila jediná setina.
"Poznávají mě hodně lidi, třeba i na ulici. Po Hrách jsem šel ale hned první den do školy. Maminka řekla, že žádná úleva nebude," směje se pozitivně naladěný Kratochvíl v pořadu Sport roku 2024.
Po gymnáziu by rád v Praze či Brně studoval psychologii. "Lidi neodsoudím podle vzhledu. Bavím se s každým a až poté, co mi nesedne vnitřně, ho odsoudím," popisuje šestnáctiletý nevidomý plavec, který viděl do svých šesti a půl let. "Dokážu si tak představit všechno," doplňuje.
Trojnásobný medailista byl vlajkonošem české výpravy na slavnostním zakončení paralympijských her, jejichž atmosféru si užil maximálně. "Sedmnáct tisíc diváků na startu? To bylo něco... Dunělo to, všichni tleskali," žasl Kratochvíl.
"Já soupeře cítím podle cáknutí nebo podle vlny. Takže vím, že zrovna teď vedlejší plavec udělal obrátku," popisuje.
Právě při ní dá Kratochvílovi tapér míčkem vědět.
"Musíme být sehraní strašně moc. Zrovna teď v listopadu jsme byli za trenérem a řekli jsme si, že musíme ty obrátky zrychlit. Občas tam trochu ztrácím. Teď děláme nové obrátky," tvrdí Kratochvíl.
Čeští sportovci vybojovali na paralympiádě osm medailí – jednu zlatou, čtyři stříbrné a tři bronzové. "Medaile jsou hodně hmatné, Francouzi na nich nešetřili," ví Kratochvíl.
Vedle něj se o cenné kovy postarali stolní tenista Jiří Suchánek, lukostřelci Šárka Pultar Musilová, David Drahonínský a Tereza Brandtlová a plavec Arnošt Petráček. V hodnocení zemí Česko obsadilo 53. místo.