Následuje
Cyklotoulky

Nejraději bych medaile získával ze všeho, hlásí kanoista Fuksa

Kanoista Martin Fuksa letos vybojoval dva tituly mistra Evropy, získal dvě medaile z mistrovství světa, stal se nejlepším kanoistou roku a navíc obsadil třetí místo v anketě Armádní sportovec roku. Čili sezona snů. "A byla super, vážně skvělá. Medaile bych nejraději získával naprosto ze všeho," hlásí Fuksa.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Před rokem se na domácím kanálu v Račicích stal Fuksa už podruhé mistrem světa. Měl tak před uplynulou sezonou nejvyšší možné cíle. Do světového poháru v Duisburgu vstoupil vítězstvím, do konce seriálu už jiné umístění nedopustil a bez ztráty kytičky se tak stal jeho vítězem. "První půlka sezony byla naprosto skvělá, neprohrál jsem ani závod, vylepšil jsem nejlepší časy historie," vzpomíná Fuksa.

Z velkých jednorázových akcí vozí rodák z Nymburka už čtyři roky medaile. Na mistrovství Evropy v Bělehradě získal v červnu už své 7. a 8. zlato. Na 1000 m trati, která se jezdí pod vlajkou s pěti kruhy, porazil ve finiši hlavního konkurenta a dvojnásobného olympijského vítěze Sebastiana Brendela.

Host SZ: Fuksa je nadmíru spokojený se sezonou

"Jel tři závody na olympiádě a třikrát získal zlato. V Londýně, v Riu. Je desetkrát mistr světa, dvanáctkrát mistr Evropy. I proto je určitě ikona. Mám štěstí, že jsem ho chytil. Je to jeden z nejlepších kanoistů v historii a závodí proti mně," je rád Fuksa a chce udělat vše pro to, aby Brendela jednou porazil.

V srpnu v Portugalsku si na světovém šampionátu ale povzdechl, když se mu podobný úspěch znovu nepovedl. I tak si Fuks přivezl dva cenné kovy - bronz na 500 m a stříbro na kilometrové trati.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/PR/ASC Dukla

To vše mu nakonec poprvé v kariéře vyneslo titul kanoista roku. Později se navíc umístil jako třetí v anketě Armádní sportovec roku za Ester Ledeckou a Evou Samkovou. "Doufal jsem, že vyhraju loni, ale skončil jsem až třetí. Letos jsem si říkal, že to asi taky neopadne, ale povedlo se to. Nevím, jak se to hodnotí, ale byl jsem mile překvapenej. Doufám, že to nebylo naposled," směje se Fuksa.

Neustále se snaží vychytávat detaily v přípravě. "Třeba v regeneraci. Tréninku mám naprosto maximum. Je vidět, že na jaře mám formu dobrou. Je potřeba něco posunout nebo vynechat. Jsou to různé detaily, které se musí zkoušet," myslí si Fuksa.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Nyní už se více než týden chystá na novou sezonu. "Jedeme na necelý měsíc do Japonska na soustředění, pak dvakrát na vysokohorskou přípravu. Chci si zajet Jizerskou padesátku a pak další soustředění. Sezona začíná v květnu," říká Fuksa, kterého cestování zkrátka baví. "Ale jsem rád za všechno, co dělám. Pak už je ale potřeba se soustředit jen na sport," dodává.

Jeho cíl pro další rok je jasný: nominovat se na olympiádu. "A máme Evropské hry po čtyřech letech, kde jsem získal jako jediný Čech dvě medaile. Rád bych to zase zopakoval."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy