Evropská a Konferenční liga UEFA

Kanoista Fuksa si dojel pro stříbro z MS, kajakář Dostál a deblkajak Špicar–Havel pro bronz

Račice Mistrovství světa v rychlostní kanoistice dospělo k prvním finálovým závodům, ve kterých měla Česká republika nemalé zastoupení a několik medailových želízek v ohni. Jako první se fanouškům v Račících představil kajakář Josef Dostál, který na kilometrové trati obsadil třetí místo. O cenný kov následně usiloval i kanoista Martin Fuksa a po krásném souboji s Němcem Sebastianem Brendelem skončil stříbrný. Bronz vybojoval deblkajak ve složení Jakub Špicar – Daniel Havel.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Fuksa se od začátku držel na prvním místě, ale neodolal pověstnému finiši trojnásobného olympijského vítěze Sebastiana Brendela. Němec opanoval kilometrovou trať na mistrovství světa potřetí za sebou. Bronz získal Brazilec Isaquias Queiroz, stříbrný medailista z olympijských her v Riu.

"Každá medaile z mistrovství světa je pro mě splněním dětského snu. Jsem hrozně rád, že jsem získal další. Samozřejmě, chtěl jsem tu nejcennější, ale já jsem spokojený. Jsem hrozně rád, že jsem vybojoval třetí stříbrnou medaili," řekl čtyřiadvacetiletý kanoista.

Dostál, který před šampionátem vyhlásil útok na dvě zlaté medaile, od začátku kontroloval čelo, na třetím mezičase se posunul na první místo, nicméně ve finiši podlehl dvěma soupeřům. Premiérové individuální zlato slaví překvapivě Němec Tom Liebscher, na druhé místo se prodral Portugalec Fernando Pimenta.

Bronz vnímal český reprezentant jako zklamání. "Já jsem sem jel proto, že jsem chtěl vyhrát. Už se mi to jednou povedlo a každá prohra pro mě vlastně znamená neideální závod. Možná to bude znít namyšleně, ale jsem vlastně až druhý poražený," uvedl mistr světa z roku 2014.

Bronzové finále kajakáře Dostála na 1000 metrů

Špicar s Havlem si ziskem cenného kovu před domácím publikem vynahradili zklamání z loňských OH v Riu de Janeiro, kde Havla oslabila střevní viróza a žaludeční problémy. "Já se skoro celý závod nedíval. Jen jsem doufal, že v cíli to dopadne, protože se nám jelo fakt dobře. Skoro bych řekl, že to byla nejlepší jízda, co jsme letos předvedli," hodnotil Špicar.

Jeho parťák cítil, že se pohybují kolem třetího místa. "Ve finiši jsem se trochu bál, protože Slováci mají hodně silné závěry. Ale když jsem viděl, jak Němci vytuhli, říkal jsem si, že už to snad nějak dopadne," doplnil Havel.

Radek Šlouf a Jan Štěrba, druhá polovina elitní posádky čtyřkajaku, skončili na deblkajaku na pětistovce sedmí. Společně s Havlem a Špicarem odpoledne absolvují ještě semifinále K4 na nově olympijské pětistovce.

Sedmé místo vybojovaly na kilometrové distanci i mladé deblkajakářky Štěpánka Sobíšková s Barborou Galádovou. Deblkanoistky Jana Ježová s Lenkou Součkovou obsadily na poloviční trati devátou pozici. Prvně jmenovaná poté v odpoledním programu postoupila do finále samostatné dvoustovky.

Ze semifinálového závodu na 500 metrů postoupil také čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba, Radek Šlouf. Elitní česká posádka obsadila třetí místo, které jako poslední zajišťovalo účast v nedělních bojích o medaile na nově olympijské trati.

Vyřazeni byli naopak na kilometru deblkanoisté Filip Dvořák s Tomášem Jandou, na pětistovce čtyřkajak Eliška Betlachová, Jana Krpatová, Kateřina Slivanská, Lucie Krpatová a na dvoustovce deblkanoe Petr Bubanec, Dan Drahokoupil, kajakář Filip Šváb a deblkajak Michaela Fasnerová, Sofie Kinclová.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

Muži:

1000 m: C1: 1. Brendel (Něm.) 3:50,503, 2. Fuksa (ČR) 3:51,303, 3 Queiroz (Braz.) 3:52,542.

K1: 1. Liebscher (Něm.) 3:27,754, 2. Pimenta (Portug.) 3:27,993, 3. Dostál (ČR) 3:28,576.

K2: 1. Zorič, Tomičevič (Srb.) 3:08,647, 2. Gelle, Botek (SR) 3:10,725, 3. Havel, Špicar (ČR) 3:10,853.

500 m: C2: 1. Štyl, Melantěv (Rus.) 1:38,868, 2. Mihalachi, Carp (Rum.) 1:39,796, 3. S. Craciun, N. Craciun (It.) 1:39,979.

K2: 1. Germade, Walz (Šp.) 1:27,979, 2. Nádas, Tótka (Maď.) 1:29,107, 3. Pjatrušenka, Bialko (Běl.) 1:29,518, ...7. Štěrba, Šlouf (ČR) 1:30,563.

200 m: C1: 1. Kozyr (Běl.) 38,161, 2. Nadiradze (Gruz.) 38,439, 3. Modžallálí (Írán) 38,605, ...finále B: 2. Drahokoupil (ČR) 41,400.

K2: 1. Birkás, Balaska (Maď.) 30,912, 2. Toro, Garrote (Šp.) 31,278, 3. Novakovič, Grujič (Srb.) 31,451, ...finále B: 4. Seidl, Bišický (ČR) 33,111.

Ženy:

1000 m: K2: 1. Medveczká, Farkasdiová (Maď.) 3:37,149, 2. Medertová, Gebhardtová (Něm.) 3:42,061, 3. Paszeková, Iskrzycká (Pol.) 3:42,838, ...7. Sobíšková, Galádová (ČR) 3:47,861.

500 m: C2: 1. Vincentová, Vincentová-Lapointeová (Kan.) 1:56,752, 2. Andrejevová, Romasenková (Rus.) 1:57,264, 3. Bobrová, Nazdrovová (Běl.) 1:57,858, ...9. Ježová, Součková (ČR) 2:05,791.

K1: 1. Chudzenková (Běl.) 1:48,421, 2. Carringtonová (N. Zél.) 1:48,710, 3. Jörgensenová (Dán.) 1:50,465.

K2: 1. Ryanová, Carringtonová (N. Zél.) 1:38,687, 2. Dietzeová, Weberová (Něm.) 1:40,582, 3. Ponomarenková Janičová, Ostermanová (Slovin.) 1:40,804.