Další medaile. Fuksa má z kilometru stříbro, Dostál bronz

Po bronzu stříbro. Martin Fuksa uspěl na kilometrové trati, když nestačil pouze na vítězného Sebastiana Brendela. Obhájil tak druhé místo z loňského šampionátu v Račicích. Fuksův reprezentační kolega Josef Dostál na stejně dlouhé trati získal bronzovou medaili. I Dostál zopakoval své umístění z loňských Račic. Do finále postoupil český čtyřkajak.

Josef Dostál
zdroj: ČTK/PR/ASC Dukla

Fuksa na kanálu v Montemoru navázal na bronz z poloviční trati. Stejně jako v Račicích nestačil na rivala Sebastiana Brendela, který kilometr vyhrál počtvrté za sebou. Fuksa se představí také na pětistovce společně s bratrem Petrem v rozjížďce deblkanoí.

Od Moskvy 2014 za ním dojíždí Fuksa na světových šampionátech druhý. I když se český reprezentant cítil lépe než na pětistovce, na vítězství to opět nestačilo. "Jsem spokojený, už několikátý rok po sobě mě porazil Sebastian Brendel, je to prostě král. Myslím, že kilák mi jde líp a líp, možná nejlíp v celé sezoně," řekl pětadvacetiletý kanoista.

Dostál podlehl domácímu vítězi Fernandu Pimentovi a Maxi Rendschmidtovi. A podobně jako v Račicích nebyl nijak nadšený. "Ten závod nebyl ideální. Budu to muset probrat s trenérem, co jsme udělali špatně. Jestli to bylo soustředěním se na 500, špatně rozvržené síly, nakonec možná i špatně zvolená dráha. Úplně se to nepodařilo," posteskl si.

Z dalších českých reprezentantů byla v akci kanoistka Jana Ježová. Skončila šestá v semifinále dvoustovky a v celkovém pořadí nakonec obsadila sedmnáctou příčku. Deblkajak Filip Šváb, Ondřej Bišický skončil na sprinterské trati 200 m osmý. Ve finále B byla osmá kajakářka Sofie Kinclová na 500 m.

Čtyřkajak pojede finále

Čtyřkajak Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál a Jan Štěrba postoupil v Portugalsku do finále na olympijské pětistovce. České kvarteto, které v tomto složení jede první závod, semifinálovou jízdu vyhrálo. Ze semifinále deblkanoí na 500 metrů naopak do boje o medaile nepostoupili Petr a Martin Fuksovi ani Lenka Součková s Hanou Ježovou.

Čtyřkajak v rozjížďce šetřil síly. O vítězství zajišťující přímý postup do finále od začátku usilovali hlavně Maďaři. České kvarteto dojelo páté nedaleko druhé pozice.

To obměněnou sestavu, ve které po neúspěšném ME nahradili Štěrba s Dostálem Jakuba Špicara a Daniela Havla, poslalo pro semifinále do druhé dráhy. Ačkoliv na Dostála už doléhala únava ze čtvrté jízdy za den, v závěru semifinále česká posádka kontrolovala postup. Češi ještě před sebe chtěli pustit Portugalce, aby měli ve finále dráhu u břehu, ale to jim nevyšlo.

Bratři Fuksovi v rozjížďce z nevýhodné deváté dráhy ve větru porazili jen japonskou posádku a skončili osmí. Postoupili ale díky lepšímu času, protože ve druhé rozjížďce startovalo osm lodí včetně outsiderů z Mosambiku, kteří na nejlepší nestačili.

V semifinále Fuksovi opět z deváté dráhy obsadili pátou příčku, od postupu je dělila více než sekunda. Šampionát tak pro ně skončil.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Montemor-o-Velho (Portugalsko):

1000 m:

Muži:

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:48,390, 2. Fuksa (ČR) 3:49,625, 3. Dos Santos (Braz.) 3:50,190.

K1: 1. Pimenta (Portug.) 3:27,666, 2. Rendschmidt (Něm.) 3:28,391, 3. Dostál (ČR) 3:29,177.

K4: 1. Německo (Gecsö, Thordsen, Schopf, Reuschenbach) 2:57,947, 2. Slovensko 2:58,914, 3. Španělsko 2:59,341.

500 m:

Muži:

C4: 1. Rusko (Petrov, Melantěv, Pavlov, Štyl) 1:35,606, 2. Ukrajina 1:36,726, 3. Itálie 1:37,196.

Ženy:

K1: 1. Kozáková (Maď.) 1:47,254, 2. Carringtonová (N. Zél.) 1:47,984, 3. Chudzenková (Běl.) 1:48,724, ...finále B: 8. Kinclová (ČR) 1:57,802.

K2: 1. Kárászová, Kozáková (Maď.) 1:43,065, 2. Carringtonová, Ryanová (N. Zél.) 1:43,088, 3. Fritzová, Kriegersteinová (Něm.) 1:45,589.

200 m:

Muži:

K2: 1. Balaska, Birkás (Maď.) 31,873, 2. Craviotto, Toro (Šp.) 32,133, 3. Grujič, Novakovič (Srb.) 32,156, ...8. Šváb, Bišický (ČR) 33,136.

Ženy:

C1: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 45,567, 2. Romasenková (Rus.) 46,242, 3. Borowská (Pol.) 46,812, ...finále B: 8. Ježová (ČR) 49,573.

K2: 1. Weberová, Dietzeová (Něm.) 37,157, 2. Imrieová, Fisherová (N. Zél.) 37,197, 3. Kičasovová-Skoryková, Horlovová (Ukr.) 37,294.