HC Oceláři Třinec - HC Dynamo Pardubice

Dostál obhájil titul mistra světa na pětistovce, Fuksa získal bronz

Kajakář Josef Dostál dokázal vybojovat titul mistra světa na pětistovce a obhájil tak zlato z  šampionátu v Račicích. Kanoista Martin Fuksa loňský triumf nezopakoval a musel se spokojit s bronzem.

Josef Dostál
zdroj: ČTK autor: Lebeda Pavel

Dostál má nyní ze světových šampionátů již sedm medailí. Vítězství vybojoval vynikajícím závěrem, v němž odsunul na druhé místo spolufavorita Němce Toma Liebschera. Třetí skončil Maďar Bence Nádas.

"To je pro mě obrovská satisfakce. Musím říct, že tahle moje poslední pětistovka, to byl takový zlatý hřeb těch dvou let," řekl Dostál, který se hodlá znovu soustředit na olympijské disciplíny.

Fuksa na pětistovce prohrál poprvé v sezoně. Obhájce titulu porazili ve finále jeho dva největší rivalové, zvítězil Brazilec Isaquias Dos Santos, stříbro vybojoval Němec Sebastian Brendel.

Fuksa uznal, že na něj dolehl tlak pramenící z jeho dosavadní neporazitelnosti. "Byl jsem hodně nervózní. Ale byla to taková jiná nervozita. Je to docela těžké, musím upřímně říct," svěřil se. V jízdě udělal několik technických chyb, ale i z bronzu měl radost. "Pro mě to rozhodně neúspěch není, bronzová medaile je super," poznamenal.

Oba čeští medailisté budou mít další šanci rozšířit svou sbírku úspěchů v sobotu. Fuksa bude obhajovat titul na kilometrové trati, na které se stejně jako na pětistovce kvalifikoval přímo do finále. Dostála, jenž byl vloni v Račicích na kilometru třetí, čeká nejprve semifinálová jízda. Závodit bude i na čtyřkajaku.

Deblkanoisté Filip Dvořák a Tomáš Janda obsadili ve finále kilometru sedmé místo, kajakářka Anna Kožíšková dojela na stejné trati devátá. Jakub Špicar a Daniel Havel, kteří v dopoledním semifinále na postup do bojů o medaile nedosáhli, skončili v kategorii deblkajaků na kilometru třetí ve finále B.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Montemor-o-Velho (Portugalsko):

500 m:

Muži:

C1: 1. Dos Santos (Braz.) 1:49,203, 2. Brendel (Něm.) 1:49,496, 3. M. Fuksa (ČR) 1:50,143.

K1: 1. Dostál (ČR) 1:37,905, 2. Liebscher (Něm.) 1:38,912, 3. Nádas (Maď.) 1:39,516.

Ženy:

C1: 1. Kuračová (Rus.) 2:10,991, 2. Nazdrovová (Běl.) 2:11,631, 3. Vincentová (Kan.) 2:12,148.

1000 m:

Muži:

C2: 1. Oeltze, Kretschmer (Něm.) 3:38,207, 2. Madrigal, Enriquez (Kuba) 3:39,462, 3. Šamšurin, Pěrvuchin (Rus.) 3:40,647, ...7. Dvořák, Janda (ČR) 3:45,837.

K2: 1. Hoff, Gross (Něm.) 3:15,797, 2. Cubelos, Peňa (Šp.) 3:16,617, 3. Tomičevič, Zorič (Srb.) 3:17,407, ...finále B: 3. Špicar, Havel (ČR) 3:19,654.

Ženy:

K1: 1. Bodonyiová (Maď.) 4:02,892, 2. Broughtonová (Brit.) 4:03,927, 3. Hartleyová (JAR) 4:04,017, ...9. Kožíšková (ČR) 4:17,438.

K2: 1. Csipesová-Galbácsová, Medveczká (Maď.) 3:39,811, 2. Iskrzycká, Paszeková (Pol.) 3:43,758, 3. Brüsslerová, Gebhardtová (Něm.) 3:45,091.

200 m:

Muži: C2: 1. Saladucha, Machlaj (Běl.) 37,646, 2. Sliwinski, Lubniewski (Pol.) 37,816, 3. Kovalenko, Štyl (Rus.) 37,993.