Následuje
VK Brno - VK UP Olomouc

Erbanová nečekaně končí kariéru. Už nesnesu být obětí chování kouče Nováka, řekla

V únoru na olympiádě v Pchjongčchangu vybojovala na závodě na 500 metrů bronz a zdálo se, že v blízké budoucnosti může ve sprintech o cenné kovy bojovat pravidelně. Rychlobruslařka Karolína Erbanová však další úspěch už nepřidá, jelikož se v 25 letech rozhodla nečekaně ukončit kariéru. Jako hlavní důvod uvedla chování reprezentačního trenéra Petra Nováka.

Karolína Erbanová
zdroj: ČTK/Šimánek Vít

"Jsem připravená závodit a šířit slávu své země jediným způsobem, který umím. Nejsem však už nadále připravená být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra Petra Nováka, jehož lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům," uvedla Erbanová v prohlášení.

Novák nechtěl vyjádření Erbanové příliš komentovat. "O žádném nátlaku ale nevím," řekl trenér, který dovedl Martinu Sáblíkovou ke třem zlatým olympijským medailím. Podle něj může rozhodnutí Erbanové souviset i se snahou vedení rychlobruslařského svazu, aby s ním všichni reprezentanti podepsali nové smlouvy. Pro Rádio Impuls uvedl, že si není vědom žádného útočného jednání ze své strany.

Český svaz rychlobruslení v tiskové zprávě uvedl, že se jeho zástupci budou snažit s Erbanovou sejít a vyjasnit si vzájemně svá stanoviska. "Respektujeme přitom její přání a nebudeme jednání dále medializovat," stojí v prohlášení svazu, který vede Josef Nechutný.

Karolína Erbanová náhle ukončila kariéru

Rodačka z Vrchlabí se rychlobruslení věnovala od roku 2006, kdy začala trénovat pod Novákovým vedením. V roce 2014 však kouče opustila a přesídlila do Nizozemska, kde se připravovala v týmech Continu a AfterPay. Před dvěma týdny oznámila, že bude trénovat s polskou reprezentací, poté se ale rozhodla se sportem skončit.

V delším prohlášení na svém facebookovém profilu Erbanová poukázala na komplikovaný vztah s Novákem od doby, kdy se rozhodla připravovat v Nizozemsku. Tam i za cenu osobních investic zamířila, aby se mohla zaměřit na sprinterské tratě.

"Postupně jsem se probojovala mezi světovou sprinterskou elitu a toto období završila olympijskou medailí a celkovým druhým místem ve Světovém poháru. Můj odchod z českého týmu vyvolal nicméně silnou negativní reakci reprezentačního trenéra Petra Nováka i Českého svazu rychlobruslení. Bohužel se přenesla, přes mé úspěchy nebo právě kvůli nim, do osobní roviny," uvedla Erbanová.

Následně vysvětlila, že letos již v Nizozemsku s ohledem na složitou situaci při skládání tamních týmů nemohla pokračovat. Proto se domluvila na spolupráci s Poláky.

Lživou podpásovku jsem dostala v plné přípravě

"Byla jsem připravená vstoupit do další sezony a naplno se připravovat. Bohužel jsem byla z klidu jako už mnohokrát rychle vyvedena. Petr Novák zpochybnil v médiích úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra. Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o svém nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi předsezonní přípravy," napsala Erbanová.

Po návratu z nedávného soustředění v Minsku zvažovala, jak se k situaci postavit. Pokračovat jako doposud, kdy by musela s reprezentačním koučem Novákem být při závodech v kontaktu, už nechtěla.

"Druhá možnost je stát se občanem jiné země a bruslit za ni. To mi nevyhovuje. Snažím se žít tak, abych mohla být hrdá na to, co dělám. Ale stejně potřebuju být hrdá i na to, co nedělám. Nemůžu ze svých principů ustoupit jenom proto, že se mi teď nehodí. Proto jsem zvolila poslední možnost, která se ještě nabízí. Přestanu se toho všeho účastnit," dodala.

Novákovo počínání podrobil kritice i její poslední kouč Tuomas Nieminen, který vede polskou reprezentaci. "Národní svaz byl nedobrovolně využit ke zničení jedné sportovní kariéry. Doufám, že jednoho dne ten gentleman pochopí, co udělal, a bodne ho u srdce," napsal Nieminen na instagramovém účtu Erbanové. "Díky Karolíno, že jsi s námi byla. I když to bylo jen krátce, zapamatujeme si to napořád. Ať se ti daří, pro mě budeš navždy šampionka," uvedl finský trenér.

Vedení Českého olympijského výboru (ČOV) doufá, že rozhodnutí Erbanové není definitivní. "Je nám velmi líto, že se bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu rozhodla ukončit kariéru v pouhých 25 letech. Její rozhodnutí musíme respektovat, nicméně doufáme, že není definitivní a že Karolínu uvidíme závodit i na dalších zimních olympijských hrách v roce 2022 v Pekingu," uvedli představitelé ČOV v prohlášení.

Datum a místo narození: 27. října 1992, Vrchlabí

Výška a váha: 176 cm, 71 kg

Největší úspěchy:

- OH (0-0-1): 2018 (Pchjongčchang) - bronz (500 m)

- MS (0-0-2): 2015 (Heerenveen) - bronz (1000 m); 2015 (Astana) - bronz (sprint)

- ME (1-0-1): 2017 (Heerenveen) - zlato (sprint); 2018 (Kolomna) - bronz (500 m)

- další úspěchy: vítězka dvou závodů SP, šestinásobná juniorská mistryně světa, Ocenění: dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku ČR v juniorské kategorii (2011-12)

Rodina: svobodná

Ostatní: specialistka na krátké tratě; v dětství závodně lyžovala a hrála tenis a hokej, s rychlobruslením začala ve 14 letech pod vedením trenéra Petra Nováka; z juniorských světových šampionátů má šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile; mezi dospělými debutovala v sezoně 2008/09, do elitní desítky MS se poprvé probojovala díky osmému místu na pětistovce v Heerenveenu 2012; v prosinci téhož roku se v Charbinu dočkala premiérového individuálního triumfu v závodě SP, na trati 1000 metrů obsadila v konečném pořadí seriálu třetí místo; v roce 2014 přešla od trenéra Nováka do nizozemského týmu Continu, protože se chtěla více zaměřit na sprinterské tratě; na loňských světových šampionátech byla čtvrtá na pětistovce i ve víceboji, v uplynulé sezoně se jí více dařilo na nejkratší trati; při prvním startu na letošních olympijských hrách v Pchjongčchangu si vylepšila sedmým místem na kilometru olympijské maximum a poté v závodě na 500 metrů získala bronzovou medaili; v sezoně 2017/18 skončila na pětistovce celkově druhá v SP; před dvěma týdny oznámila, že bude trénovat s polskou reprezentací, poté se ale rozhodla se sportem skončit; jejími sportovními vzory jsou Jaromír Jágr a Christine Nesbittová, jako své koníčky uvádí sport, hudbu, sudoku a vyřezávání ze dřeva.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy