Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Zlatá Evropská liga mužů 2024

MS v ragby se rozšíří na 24 účastníků, v Austrálii se nově bude hrát osmifinále

Mistrovství světa v ragby se v roce 2027 rozšíří z dosavadních dvaceti účastníků na čtyřiadvacet. Navzdory tomu bude turnaj v Austrálii o týden kratší než aktuální šampionát ve Francii a přibude jedno kolo v play-off. Změny oznámila organizace World Rugby před víkendovými zápasy o medaile v Paříži.

Ragbyové mistrovství světa se konalo od roku 1987 se šestnácti týmy, k prvnímu rozšíření o čtyři účastníky došlo v roce 1999.

Aktuálně se základní část hraje ve čtyřech skupinách po pěti mužstvech, systém šampionátu se 24 týmy ještě znám není.

Jisté je, že ve vyřazovací fázi přibude osmifinále, aktuálně mužstva postupují ze skupin do čtvrtfinále. Šampionát se zároveň ze současných sedmi zhustí do šesti týdnů. Hrát se bude od 1. října do 13. listopadu 2027.

Rozšíření počtu účastníků se podle agentury AP očekávalo poté, co se na letošní šampionát nekvalifikovali ragbisté USA.

Spojené státy budou hostit MS v roce 2031, kde bude mít tým automatickou účast, ale World Rugby nechtěla riskovat, že Američané nepostoupí na MS 2027 a budou dvanáct let bez účasti na vrcholném turnaji.

Letošní šampionát vyvrcholí v sobotu finálovým duelem mezi Novým Zélandem a JAR, jehož vítěz se stane prvním čtyřnásobným mistrem světa v historii. V pátek budou hrát Argentina s Anglií o bronz.

Světová federace zároveň schválila nový koncept mezinárodních utkání, který od roku 2026 v sudých letech mezi šampionáty nahradí tradiční červencová a listopadová reprezentační okna.

Projekt počítá s dvěma úrovněmi po dvanácti týmech, mezi kterými se bude postupovat a sestupovat. První divizi by měly tvořit reprezentace působící v současnosti v Six Nations a Rugby Championship a spolu s nimi pravděpodobně Fidži a Japonsko jako dva nejlepší týmy druhé výkonnostní úrovně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články