Seemanové výkon na hranici maxima na finále nestačil, na MS padl první světový rekord

Chybělo čtvrt sekundy. Barbora Seemanová obsadila na mistrovství světa v krátkém bazénu 13. místo na padesátce. Semifinálovým výkonem 24,25 sekundy se na setinu přiblížila osobnímu maximu z rozplavby. Český rekord k postupu nestačil Matěji Zábojníkovi na trati 200 metrů prsa, v rozplavbách obsadil deváté, tedy první nepostupové místo. O první individuální světový rekord na MS v Austrálii se postarala Kanaďanka Margaret MacNeilová.

zdroj: Reuters

Po dvanáctém místě na stovce se Seemanová na své první vrcholné akci sezony prosadila do semifinále i na poloviční trati. Dvakrát plavala rychleji, než byl její dosavadní osobní rekord 24,26 sekundy. Na finále byl ale potřeba čas rovných 24 sekund, což se zatím žádné Češce nepodařilo.

Dvaadvacetiletý Zábojník si osobní i český rekord z loňského ME v Kazani vylepšil o desetinu na 2:04,57. Další dvě desetiny ho ale dělily od postupové osmé příčky. Semifinále se na této distanci na MS v krátkém bazénu neplave.

Na loňskou finálovou účast nenavázala v téže disciplíně Kristýna Horská, kterou výkon 2:21,22 zařadil na třinácté místo. Za svým tuzemským maximem zaostala o 1,34 sekundy, od postupu ji dělila téměř sekunda.

Česká výprava tak i po čtvrtém závodním dni čeká na finále. Loňská mistryně Evropy z dlouhého bazénu Seemanová by měla mít největší šanci na dvoustovce, která je na programu v neděli.

Seemanová byla na mistrovství světa třináctá na padesátce

První světový rekord i opakovaný závod

MacNeilová finále na 50 metrů znak vyhrála za 25,25 sekundy a o dvě setiny vylepšila vlastní historické maximum z loňského MS v Abú Dhabí. Po úspěchu na 50 metrů motýlek získala v Melbourne druhé zlato. Právě motýlek je jejím hlavním stylem, na olympijských hrách v Tokiu vyhrála stovku. Mezi znakařkami se prosazuje jen v krátkém bazénu.

Mužský závod na 50 metrů znak se musel za kuriózních okolností opakovat. Při prvním pokusu signalizace ulitého startu nezastavila všechny plavce a pět jich absolvovalo naplno oba bazény. Závod byl odložen o několik desítek minut, reprízu opanoval Američan Ryan Murphy (22,64) a zopakoval vítězství z dvojnásobné trati. O devět setin druhý skončil domácí Isaac Alan Cooper, který chaotické první finále vyhrál před Murphym v čase lepším, než je jeho vlastní juniorský světový rekord 22,52 ze čtvrtečního semifinále.

Zlatou sbírku na kraulařských vytrvaleckých tratích zkompletovala domácí hvězda Lani Palllisterová, jež po čtyřstovce a osmistovce suverénně ovládla i patnáctistovku. Se štafetou na 4 x 200 metrů už je to v Melbourne její čtvrtý titul.

Již šest světových rekordů padlo na MS ve štafetách. O dnešní dva se postarali Francouzi ve smíšené štafetě na 4 x 50 metrů a Američané v kraulařském závodě na 4 x 200 metrů. Evropská sestava Maxime Grousset, Florent Manaudou, Beryl Gastaldellová, Melanie Heniqueová byla v cíli za 1:27,33 minuty, čímž vylepšila o 56 setin čtyři roky staré historické maximum štafety USA z MS v čínském Chang-čou. Zámořské kvarteto Kieran Smith, Carson Foster, Trenton Julian, Drew Kibler vylepšilo čtyři roky starý výkon Brazilců o 2,69 sekundy na 6:44,12.

Výsledky MS v plavání v krátkém bazénu

Finále:

Muži:

50 m znak: 1. Murphy (USA) 22,64, 2. Cooper (Austr.) 22,73, 3. Stokowski (Pol.) 22,74, ...Franta (ČR) - diskvalifikován (v rozplavbách 23,26 - český rekord).

200 m prsa: 1. Seto (Jap.) 2:00,35, 2. Fink (USA) 2:01,60, 3. Čchin Chaj-jang (Čína) 2:02,22. ...v rozplavbách 9. Zábojník (ČR) 2:04,57 - český rekord.

100 m pol. záv.: 1. Ceccon (It.) 50,97, 2. Acevedo 51,05, 3. Knox (oba Kan.) 51,10, ...v rozplavbách 26. Šefl (ČR) 54,11.

4x200 m v. zp.: 1. USA (Smith, Foster, Julian, Kibler) 6:44,12 - světový rekord, 2. Austrálie 6:46,54, 3. Itálie 6:49,63.

Ženy:

1500 m v. zp.: 1. Pallisterová (Austr.) 15:21,43, 2. Nambaová (Jap.) 15:46,76, 3. McMahonová (USA) 15:49,15

50 m znak: 1. MacNeilová (Kan.) 25,25 - světový rekord, 2. Curzanová (USA) 25,54, 3. O'Callaghanová (Austr.) 25,61...v semifinále 12. Kubová (ČR) 26,32 (v rozplavbách 26,17 - český rekord).

200 m prsa: 1. Douglassová 2:15,77, 2. Kingová (obě USA) 2:17,13, 3. Schoutenová (Niz.) 2:18,19, ...v rozplavbách 13. Horská (ČR) 2:21,22.

100 m pol. záv.: 1. Steenbergenová (Niz.) 57,53, 2. Gastaldellová (Fr.) 57,63, 3. Hanssonová (Švéd.) 57,68.

Mix:

4x50 m v. zp.: 1. Francie (Grousset, Manaudou, Gastaldellová, Heniqueová) 1:27,33 - světový rekord, 2. Austrálie 1:28,03, 3. Nizozemsko 1:28,53.