Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Paraatletika ČR 2025

První Češka na nejvyšších vrcholech světa Kolouchová zahynula při výstupu na Nanga Parbat

Klára Kolouchová zahynula při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat, uvádí Aktuálně.cz s odkazem na Pamir Times. Bylo jí 46 let. Horolezkyně dříve jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.

Klára Kolouchová
zdroj: Z dokumentu K2 vlastní cestou

Kolouchová se zřítila z velké výšky poté, co explodovala kyslíková lahev, uvedl Pamir Times

Tuto verzi však horolezec Jan Trávníček, jenž dlouhodobě působí v Nepálu a stanul rovněž na vrcholu K2 (8611 metrů), s odkazem na pákistánské zdroje vyvrátil. Podle všeho zemřela na následky pádu.

Horolezec Marek Holeček v rozhovoru pro ČT24 nechtěl o pozadí úmrtí Kolouchové spekulovat. Vyzdvihl její veselou povahu, obrovskou výdrž a něžnou duši.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Vzpomínka Marka Holečka na horolezkyni Kláru Kolouchovou

Nanga Parbat je devátým nejvyšším vrcholem světa. Do Pákistánu Kolouchová přicestovala 15. června.

"Horolezkyně spadla z výšky mezi táborem I a táborem II," citoval Pamir Times místní úřady s tím, že smrt Češky později potvrdili její kolegové po dosažení základního tábora.

Incident se stal brzy ráno. Tělo Kolouchové zůstalo prozatím na místě dopadu, kam už úřady vyslaly policejní tým a nosiče. Policie uvedla, že po určení přesné polohy těla použije pro jeho vyzvednutí helikoptéru.

"Mezi táborem C1 a C2 se kyslík běžně nepoužívá. V téhle výšce nosí lahve obvykle šerpové, horolezci je takhle nízko zkrátka nevyužívají," řekl Trávníček Aktuálně.cz.

"I proto nám ta prvotní informace o výbuchu neseděla. Při takových událostech je navíc důležité si uvědomit, že často pocházejí z jednoho jediného zdroje, takže je na místě brát je s rezervou. Nikdy jsme o podobném incidentu neslyšeli. Je možné, že explodovala třeba vařičová bombička. V každém případě je ten důvod velmi nejistý a nejasný," dodal.

Kolouchová byla mezinárodně uznávanou horolezkyní, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. Everest pokořila už v roce 1999 Renata Chlumská, která je švédskou horolezkyní českého původu. Protože Chlumská nežije v Česku, bývá za první Češku na Everestu považována právě Kolouchová.

V roce 2019 stanula Kolouchová jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. Loni s použitím kyslíku zdolala další himálajskou osmitisícovku Annapurnu.

V Himálaji zahynula za posledních 20 let řada českých horolezců

10. května 2006: Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.

16. května 2007: Při výstupu na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.

8. srpna 2007: Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrumu I a II zahynul Jiří Daněk.

27. dubna 2009: Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.

19. května 2009: Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.

22. května 2012: Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.

31. července 2012: Zuzana Hofmannová, která v 80. letech patřila ke světové špičce ženského horolezectví, vystoupila jako první Češka na 8047 metrů vysoký vrchol Broad Peaku. Při sestupu zahynula.

10. srpna 2013: V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. S Markem Holečkem se v Pákistánu pokoušeli o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrum I.

Zdroj
ČTK, Aktuálně, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články