První Češka na nejvyšších vrcholech světa Kolouchová zahynula při výstupu na Nanga Parbat
Klára Kolouchová zahynula při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat, uvádí Aktuálně.cz s odkazem na Pamir Times. Bylo jí 46 let. Horolezkyně dříve jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.

Kolouchová se zřítila z velké výšky poté, co explodovala kyslíková lahev, uvedl Pamir Times.
Tuto verzi však horolezec Jan Trávníček, jenž dlouhodobě působí v Nepálu a stanul rovněž na vrcholu K2 (8611 metrů), s odkazem na pákistánské zdroje vyvrátil. Podle všeho zemřela na následky pádu.
Horolezec Marek Holeček v rozhovoru pro ČT24 nechtěl o pozadí úmrtí Kolouchové spekulovat. Vyzdvihl její veselou povahu, obrovskou výdrž a něžnou duši.

Nanga Parbat je devátým nejvyšším vrcholem světa. Do Pákistánu Kolouchová přicestovala 15. června.
"Horolezkyně spadla z výšky mezi táborem I a táborem II," citoval Pamir Times místní úřady s tím, že smrt Češky později potvrdili její kolegové po dosažení základního tábora.
Incident se stal brzy ráno. Tělo Kolouchové zůstalo prozatím na místě dopadu, kam už úřady vyslaly policejní tým a nosiče. Policie uvedla, že po určení přesné polohy těla použije pro jeho vyzvednutí helikoptéru.

"Mezi táborem C1 a C2 se kyslík běžně nepoužívá. V téhle výšce nosí lahve obvykle šerpové, horolezci je takhle nízko zkrátka nevyužívají," řekl Trávníček Aktuálně.cz.
"I proto nám ta prvotní informace o výbuchu neseděla. Při takových událostech je navíc důležité si uvědomit, že často pocházejí z jednoho jediného zdroje, takže je na místě brát je s rezervou. Nikdy jsme o podobném incidentu neslyšeli. Je možné, že explodovala třeba vařičová bombička. V každém případě je ten důvod velmi nejistý a nejasný," dodal.
Kolouchová byla mezinárodně uznávanou horolezkyní, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. Everest pokořila už v roce 1999 Renata Chlumská, která je švédskou horolezkyní českého původu. Protože Chlumská nežije v Česku, bývá za první Češku na Everestu považována právě Kolouchová.
V roce 2019 stanula Kolouchová jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. Loni s použitím kyslíku zdolala další himálajskou osmitisícovku Annapurnu.
V Himálaji zahynula za posledních 20 let řada českých horolezců
10. května 2006: Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.
16. května 2007: Při výstupu na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.
8. srpna 2007: Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrumu I a II zahynul Jiří Daněk.
27. dubna 2009: Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.
19. května 2009: Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.
22. května 2012: Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.
31. července 2012: Zuzana Hofmannová, která v 80. letech patřila ke světové špičce ženského horolezectví, vystoupila jako první Češka na 8047 metrů vysoký vrchol Broad Peaku. Při sestupu zahynula.
10. srpna 2013: V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. S Markem Holečkem se v Pákistánu pokoušeli o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrum I.