Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Švédsko

Na letní univerziádu míří přes sto Čechů. Konečně to bude s typickou vesnicí, chválí si výprava

V čínské Říši středu, přesněji ve městě Čcheng-tu se uskuteční dvakrát odkládaná letní univerziáda. Přes sto českých sportovců se představí na akci, která se uskuteční od 28. července. Cílem výpravy bude navázat na úspěšnou zimní univerziádu, která se letos konala v Lake Placid a Češi na ní získali dvanáct medailí.

Je nám líto, video expirovalo.
Téma SZ: Letní světové univerzitní hry

"Na předešlé letní univerziádě v roce 2019 v Neapoli jsme získali sedm medailí, což byl velmi slušný výsledek. Věřím, že letos získáme alespoň stejný počet medailí, ale byla bych ráda, kdyby jich bylo více," uvedla předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová. "Zároveň by mě potěšilo, kdybychom získali i medaili v kolektivním sportu, což se nám na zimní univerziádě povedlo," přála si Ertlová před akcí, která se oficiálně jmenuje Letní světové univerzitní hry.

Z kolektivních sportů bude příležitost k naplnění cíle v míčových sportech. Mužské a ženské zastoupení má Česká republika v basketbalu a volejbalu. 

České naděje jsou opět ve střelbě

Hlavní postavou výpravy bude elitní sportovní střelec Jiří Přívratský, který již pro Česko vystřílel účastnické místo na olympijských hrách v Paříži, vede světový žebříček a bude i vlajkonošem na slavnostním zahájení. V českém týmu je i obhájce zlaté medaile šermíř Martin Rubeš. "Obecně ale nerada říkám, od koho medaile očekáváme. Nechci jim přivolat sportovní smůlu," pousmála se Ertlová.

Sportovních střelců odletí do Číny devět. Mezi nimi také plzeňská puškařka Veronika Blažíčková, která získala v březnu juniorský evropský bronz. Vybojovala účastnické místo pro olympijské hry v Paříži a reprezentovala Česko také na uplynulých Evropských hrách.

"Ještě jsem nezažila univerziádu, takže jsem zvědavá, jak to bude vypadat. Na Evropských hrách jsme my střelci byli mimo Krakov, tedy mimo českou vesnici a to dění. Tam bychom měli být všichni pohromadě," vyhlížela dvacetiletá střelkyně v rozhovoru pro Sportovní zprávy ČT sport.   

"Dá se říct, že po šesti letech se vracíme ke standardu. I univerziáda, která se konala v roce 2019 v Neapoli, měla být působně v Brazílii. Teď už například budeme mít i typickou univerzitní vesnici," přidal po oznámení nominace šéf výpravy Ladislav Vladyka.

"Po dlouhé době to bude typická univerziáda. Budou všichni pohromadě. Univerzitní sport má přidanou hodnotu. Studenti mají možnost potkat lidi z celého světa a potom ty kontakty zúročit nejen ve sportovní oblasti, ale třeba i v další profesi," připomněla Ertlová.

Úspěchy počítá i české taekwondo

Na medaili může pomýšlet také taekwondistka Petra Štolbová, která v Krakově vybojovala stříbro v kategorii do 62 kilogramů. Ambice má také její kolegyně z reprezentace Dominika Hronová.

"Zatím to mám spíš na druhá místa. Mimo Evropských her jsem byla druhá i na mistrovství světa a Evropy. Vyhrála jsem tedy dvakrát mistroství Evropy do 21 let, a ještě třetí místo z Grand Prix v Manchesteru," představila svou kariéru Štolbová, kterou – jak sama zmiňuje – k taekwondu přivedlo sledování filmové série Rocky.

Štolbová také sní o olympiádě v Paříži. "Máme spojené kategorie, není úplně každá olympijská. Pro mě v kategorii do 67 kilogramů je šance přes žebříček, ale postupuje prvních pět. Já se zatím nacházím na jedenáctém místě. Druhá šance je pak olympijská kvalifikace, která se koná v březnu v Německu," dodala.

Oproti minulosti se univerziáda koná o měsíc dříve, sportovci tak mají v podobných termínech často své šampionáty, na kterých zároveň bojují o start na olympiádě v Paříži.

Univerziáda v Čcheng-tu se měla konat již v roce 2021, dvakrát ale musela být s ohledem na pandemická opatření odložena. Součástí programu je 18 sportů, Češi se zapojí do třinácti z nich. Kvůli odkladu akce byla upravena i výše maximálního věku, který byl zvýšen na 27 let.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články