Následuje
Čtyřka sport

Kejval obhájil pozici, šéfem ČOV bude další čtyři roky

Praha – Jiří Kejval obhájil svou pozici a byl podle očekávání zvolen předsedou Českého olympijského výboru na další čtyři roky. Do čela vrcholné sportovní organizace ho jednomyslně zvolilo plénum ČOV na zasedání v České národní bance v Praze.

Jiří Kejval
zdroj: ČTK autor: Magdaléna Straková

Pozici místopředsedy pro ekonomiku obhájil Libor Varhaník z Českého atletického svazu, nově budou funkce místopředsedů vykonávat Zdeněk Haník z Českého volejbalového svazu a České olympijské akademie, Roman Kumpošt ze zahraniční komise ČOV a Svazu lyžařů ČR a Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Již dříve zvoleným pátým místopředsedou je Filip Šuman, který zastupoval neolympijské sporty i v posledních čtyřech letech. Předsedu České florbalové unie zvolila valná hromada Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí. Naopak místopředsednické funkce se už před volbou vzdali šéf České unie sportu Miroslav Jansta a František Kolář z České olympijské akademie, vysokoškolský profesor historie olympijského hnutí. Hladkému zvolení předcházela řada jednání.

"Hlavně aby všichni pracovali ve svých rolích nejen v ČOV, ale v celém českém sportu. Jsou to pozice, které vykonávají delegáti zdarma, zase tolik kandidátů není," upozornil Kejval. Přítomnost fotbalového šéfa Pelty je překvapením. "Je pozitivní, že vrcholný představitel fotbalu je připraven se takhle zásadně podílet na práci v olympismu, takže já od té spolupráce od něj očekávám hodně," konstatoval Kejval. Peltovým úkolem bude spolupráce se sponzory, ale i Olympijskou nadací.

Kejval se jako předseda Českého veslařského svazu stal v roce 2006 členem výkonného výboru ČOV a následně také místopředsedou pro ekonomiku a marketing. V listopadu 2012 v nejvyšší funkci vystřídal Milana Jiráska. V dnešní volbě na další olympijský cyklus neměl protikandidáta. 

Kejval nadále podporuje schválení zákona o sportu

Předseda Českého olympijského výboru ocenil skutečnost, že se podařilo za čtyři roky navýšit finance pro sport skoro o dvojnásobek na slíbených šest miliard korun, ale bylo to i výměnou za to, že ČOV už nebude v příštím roce rozdělovat peníze z loterií. Rozdělovat je bude stát přímo sportovním svazům. Veškeré výnosy z hazardu by měly dosáhnout částky až 12 miliard.

"Podporujeme také schválení zákona o sportu, který nemá zastoupení ve vládě. Naše zájmy sice nyní hájí skvělá ministryně (Kateřina Valachová), ale systémové řešení chybí," řekl Kejval, jehož jedním z hlavních cílů pro další období je větší podpora elitních reprezentantů.

Rád by také nastartoval podporu kolektivních sportů. "To je na desetiletí," upozornil ale. "Musí se začít úplně od začátku. Systém akademií, do kterých jsou vybírány talentované děti, to je cesta. Začal s tím hokej a v mládežnických kategoriích je zřetelně vidět, jak se to zvedá," doplnil.

Jiří Kejval

*30. listopadu 1967

Funkcionářská kariéra: předseda Českého veslařského svazu (1997-2004), člen výkonného výboru ČOV (od 2006), místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing (2009-2012), předseda ČOV (od 2012)

Ostatní: bývalý reprezentační veslař, účastník dvou mistrovství světa a několikanásobný mistr republiky na dvojskifu; ještě jako student ČVUT spoluzaložil firmu Techo na výrobu osvětlení, později i kancelářského nábytku; před několika lety Techo prodal nizozemské nábytkářské firmě Royal Ahrend, v níž je nyní členem představenstva, dosud je i šéfem Techa; založil veřejně prospěšnou nadaci Prostor pro podporu české architektury, interiéru a designu, angažuje se v nadaci American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies, která podporuje talentované české a slovenské studenty; stál za kampaní Žijeme Londýnem i úspěšným projektem Českého domu na OH 2012; po svém zvolení předsedou ČOV v říjnu 2012 představil sportovní vizi do budoucna s názvem Zlato pro všechny; jeho hlavními prioritami bylo sjednotit sport, zajistit mu navzdory krachu Sazky lepší financování a zaměřit se na sportování dětí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy