Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Hniličkovi budou s rozvojem sportu radit Jágr, Nedvěd, ale i Neumannová

Jaromír Jágr, Pavel Nedvěd či Barbora Špotáková. To je jen zlomek jmen, která budou radit předsedovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi s rozvojem českého sportu a nastavením dotací. V Národní radě pro sport, která bude mít 27 členů, usedne také Kateřina Neumannová. Ta šéfovala organizačnímu výboru MS v klasickém lyžování 2009, po kterém zůstaly dluhy ve výši desítek milionů korun.

Jaromír Jágr
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

V poradním orgánu mají zastoupení všechny sféry sportu. Sportovní legislativu a negativní vlivy ve sportu bude mít v radě na starosti Alexander Károlyi, který bude zároveň místopředsedou NSA.

Olympijské hnutí bude reprezentovat předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, za sportovní servisní organizace bude v radě předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Sport pro všechny budou reprezentovat starostka České obce sokolské Hana Moučková a starosta Orla Stanislav Juránek. Pohled na sport a zdraví zprostředkuje renomovaný fyzioterapeut Pavel Kolář.

V radě také usednou šéfové velkých sportovních svazů - Martin Malík za fotbal, Tomáš Král za hokej, Libor Varhaník za atletiku, Marek Pakosta za volejbal a Filip Šuman za florbal. Sport handicapovaných bude zastupovat bývalý úspěšný cyklista Jiří Ježek. V Národní radě pro sport budou i zástupci samospráv a školního a univerzitního sportu nebo poslanci.

Je nám líto, video expirovalo.
Národní sportovní agentura zahajuje činnost

Hnilička si vybral více spolupracovníků než patnáct, které mu ukládá zákon. "Jsou to lidi, se kterými chci spolupracovat a se kterými spolupracuji dlouhodobě. Chtěl bych, aby všechny programy a všechny vize prodiskutovávala tahle Národní rada pro sport. Věřím, že se rada sejde na konci měsíce a projednáme první návrhy programů," uvedl.

Bývalý úspěšný tenista Radek Štěpánek, rovněž člen nové rady, chce pomáhat rozvoji českého sportu. "Vítám příležitost, abych něco z toho, co mi sport dal, naší republice vrátil," poznamenal. Za klíčové pro své budoucí úspěchy považuje dětské sportovní začátky.

Státní výdaje na sport v posledních letech rostou. Zatímco v roce 2018 bylo pro tyto účely vyčleněno v kapitole ministerstva školství zhruba 5,5 miliardy korun, pro letošek je to 7,2 miliardy v rámci ministerstva a společně s dalšími státními zdroji asi 8,5 miliardy korun. "Samozřejmě chceme navyšovat nadále. Jde o to, nastavit ty programy tak, aby se daly vyčerpat. To se loni ministerstvu školství nepodařilo," řekl premiér Andrej Babiš.

Agentura sídlí v Praze na Vysočanech. Aktuálně má zhruba čtyři desítky zaměstnanců, příští rok by jich mělo být 60. Částečně se jedná o pracovníky, kteří měli na starost agendu sportu na ministerstvu školství.

Národní sportovní agentura (NSA):

- Vznik schválila Sněmovna loni 13. března přes veto Senátu, NSA převzala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy sportovní agendu, a to včetně rozdělování dotací pro sportovní svazy a kluby.

- Úkolem agentury je vypracovávat plány státní politiky ve sportu, poskytovat a kontrolovat využití finanční podpory sportu ze státního rozpočtu. Ty poplynou prostřednictvím agenturou vyhlašovaných programů na rozvoj a podporu sportu, turistiky a sportovní reprezentace. NSA má také organizovat antidopingový program nebo zajišťovat propagaci sportu. Agentura má částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda například pobírá stejný plat jako ministr.

- Agentura je podřízena vládě, která na návrh premiéra jmenuje jejího předsedu. Funkční období předsedy, který má dva místopředsedy, je šestileté, může být jmenován opětovně. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů může být předseda členem parlamentu, s pozicí ale není slučitelný výkon funkce člena řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu firem nebo výkon jakékoli funkce související se sportem (s výjimkou vědecké, publicistické nebo pedagogické).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy