V šachu

Fuksa je popáté v řadě mistr Evropy na pětistovce, zlato slaví i Zavřel

Plovdiv (Bulharsko)- Kanoista Martin Fuksa a kajakář Jakub Zavřel dnes získali evropské tituly na pětistovce. Fuksa vyhrál tuto trať na kontinentálním šampionátu popáté za sebou, jednadvacetiletý Zavřel triumfoval poprvé. Bez medaile naopak z ME odjede čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Daniel Havel a Jan Štěrba, který na kilometru skončil stejně jako na pětistovce čtvrtý.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Doba Istvan

Čtyřiadvacetiletý Fuksa po sobotním stříbru na kilometru ovládl finále na poloviční trati s velkou převahou. Úřadující mistr světa vedl už v polovině závodu a náskok pak navýšil na téměř dvě sekundy. Druhý skončil Moldavan Oleg Tarnovschi, třetí příčku obsadil Polák Tomasz Kaczor. V dešti dělaly Fuksovi problémy jen brýle, s kterými nemohl jet. "Tak jsem si je dal na hlavu, v bloku mi spadly na oči, tak jsem si je zase rychle nasadil na hlavu. Znervózněl jsem," vyprávěl.

V závodu ale od začátku vedl a věděl, že má síly na finiš. "Posledních dvě stě metrů jsem to napálil. Neměl jsem informace, jak na tom jsem, tak jsem radši pořád jel," řekl staronový šampion. Navzdory nepříznivému počasí zajel nejlepší čas historie 1:44,884. "Že je to takový čas, to jsem moc rád, protože jsem překonal Maxima Opaleva, který byl na téhle trati totální hvězda," pochvaloval si Fuksa.

O třetí medaili Fuksa usiloval na dvoustovce, na které letos vyhrál dva závody Světového poháru. Tentokrát na cenný kov nedosáhl, dojel čtvrtý. Od medaile ho dělilo 228 tisícin sekundy. Za vítězným Litevcem Henrikasem Žustautasem, který triumfoval na SP v Szegedu, zaostal o 458 tisícin. Po finále měl smíšené pocity. "Jsem rád za výsledek, ale jsem taky maličko smutný, protože jsem na medaili měl. Ale dvoustovka je hop, nebo trop."

Fuksa je znovu zlatý na pětistovce, mistrem Evropy je i Zavřel

Zavřel po nejrychlejším čase v rozjížďkách pomýšlel na medaili. Nakonec získal tu nejcennější, když o 96 tisícin sekundy porazil Mikitu Borykova z Běloruska. Bronz získal Balint Kopasz z Maďarska. "Zlato jsem rozhodně nečekal. Vždyť vedle mě v dráze jel mistr světa, Dán Poulsen. Vůbec jsem nečekal, že bych ho mohl předjet. Ani náhodou," líčil po zisku své první seniorské medaile.

Někdejší medailista z ME do 23 let na deblkajaku Zavřel tak v Plovdivu zastoupil dvojnásobného olympijského medailistu z Ria Josefa Dostála, který dal přednost přípravě na srpnové mistrovství světa v Račicích. Stejně jako Fuksa také Zavřel zajel nejlepší světový čas 1:35,156. "Překvapilo mě to. Když jsem se podíval na tabuli a bylo tam moje první místo a čas, říkal jsem si, že nemůžu vidět dobře," podivoval se.

Na medaili nedosáhl nově složený čtyřkajak, který ve finále kilometrové trati nestačil na vítězné Španěly, druhé Poláky a bronzovou slovenskou posádku. Od třetí příčky české kvarteto dělily více než dvě sekundy. Stejně jako při pětistovce se českému čtyřkajaku finále nepovedlo, i když ještě při rozjetí vypadal dobře.

"Je to k zamyšlení, proč finálové závody nedáváme. Z mého pohledu to byl ještě horší výkon než v sobotu," řekl zadák Štěrba. Kanoistka Jana Ježová skončila na dvoustovce sedmá. Deblkajak Martin Seidl, Ondřej Bišický obsadil na téže trati devátou příčku. Na vytrvalecké pětikilometrové trati skončila kanoistka Anna Kožíšková osmá, kanoista Jakub Březina jedenáctý a novopečený šampion z pětistovky Zavřel patnáctý.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Plovdivu:

200 m:

Muži:

C1: 1. Žustautas (Lit.) 38,112, 2. Korovaškov (Rus.) 38,157, 3. Nadiradze (Gruz.) 38,342, 4. Fuksa (ČR) 38,570.

C2: 1. Kovalenko, Štyl (Rus.) 35,627, 2. Bogdanovič, Machlaj (Běl.) 36,137, 3. Hajdu, Fekete (Maď.) 36,330.

K1: 1. Heath (Brit.) 33,380, 2. Horváth (Maď.) 33,455, 3. Dragosavljevič (Srb.) 33,947, ...ve finále B: 17. Šváb (ČR) 35,845.

K2: 1. Balaska, Birkas (Maď.) 30,740, 2. Ljapunov, Ďjačenko (Rus.) 31,200, 3. Rauhe, Lemke (Něm.) 31,365, ...9. Seidl, Bišický (ČR) 32,960.

Ženy: C1: 1. Romasenková (Rus.) 45,804, 2. Takácsová (Maď.) 46,416, 3. Nazdrovová (Běl.) 47,080, ...7. Ježová (ČR) 48,796.

K1: 1. Luczová (Maď.) 39,317, 2. Jörgensenová (Dán.) 39,357, 3. Ponomarenková (Slovin.) 39,697.

K2: 1. Kičasovová, Horlovová (Ukr.) 36,527, 2. Vasconcelosová, Laiaová (Portug.) 36,777, 3. Wlodarczyková, Kolodziejczyková (Pol.) 37,117.

500 m:

Muži:

C1: 1. Fuksa (ČR) 1:44,884, 2. O. Tarnovschi (Mold.) 1:46,792, 3. Kaczor (Pol.) 1:47,148.

C2: 1. Melanťjev, Štyl (Rus.) 1:36,264, 2. Carp, Mihalachi (Rum.) 1:37,368, 3. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 1:38,956.

K1: 1. Zavřel (ČR) 1:35,156, 2. Borykov (Běl.) 1:35,252, 3. Kopasz (Maď.) 1:35,432.

K2: 1. Nádas, Tótka (Maď.) 1:26,500, 2. Pajič, Holpert (Srb.) 1:27,616, 3. Semykin, Trunov (Ukr.) 1:28,004, ...ve finále B: 16. Kusovský, Trefil (ČR) 1:32,840.

Ženy:

K1: 1. Takácsová (Maď.) 1:47,264, 2. Chuděnková (Běl.) 01:47,844, 3. Anyšinová (Rus.) 1:47,908.

K2: 1. Weberová, Dietzeová (Něm.) 1:38,604, 2. Ponomarenková, Ostermanová (Slovin.) 1:38,996, 3. Pulawská, Mikolajczyková (Pol.) 1:40,632.

1000 m:

Muži:

K4: 1. Španělsko (Cubelos, Cabaňín, Walz, Peňa) 2:54,374, 2. Polsko 2:54,658, 3. Slovensko 2:54,666, 4. ČR (Špicar, Šlouf, Havel, Štěrba) 2:56,734.