Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín EURO 2024

Chceme na to jít jinak, oznámil Antidopingový výbor. Mění přístup i logo

S větším množstvím empatie a profesionality chce nyní ke sportovcům přistupovat Antidopingový výbor ČR. Jeho předseda Martin Čížek to prohlásil při příležitosti změny vizuální identity organizace, která je zodpovědná za dodržování antidopingových pravidel. 

Je nám líto, video expirovalo.
Český Antidoping mění tvář i přístup ke sportovcům

"Nechceme být vnímáni jako ti, kdo sportovce nahání a chce je chytit. Tuhle historii chceme smazat. Chceme sportovcům pomáhat a ochránit je od toho zla," vysvětlil ředitel organizace, která má na starosti dopingové kontroly v Česku. Chce se zaměřit i na vzdělávání sportovních svazů, trenérů i samotných sportovců, aby se případné chyby neopakovaly.

Jako příklad Čížek uvedl dopingovou kauzu z letošního semifinále hokejové extraligy, během nějž měli pozitivní test tři hokejisté Hradce Králové. "Když se to stalo, okamžitě jsme vytvořili s Českým svazem ledního hokeje vzdělávací koncept a vyškolili jsme celou extraligu, aby se tomu zamezilo. Když přijde problém, chceme přijít jako partner, který pomůže, aby se neopakoval," líčil Čížek.

Proto si antidopingový výbor nechal vytvořit i novou "tvář". Zhruba po třiceti letech se změnilo jeho logo. "Dříve vypadalo jako laserový terčík, který máte na sobě, než vás někdo sestřelí. Český antidopingový výbor byl pro mnoho sportovců nepříjemnou institucí, jakýmsi strašákem. To je jedna z věcí, které chceme změnit," přiblížil Martin Kermes ze studia NMDS, jeden z autorů nové vizuální identity.

Se svými spolupracovníky se nechali inspirovat národním symbolem dvouocasého lva a jeho korunkou. "Je to od nepaměti symbol a znak, který patří na hlavu vítězi," poznamenal Kermes. Tvar koruny vytvořili podle konstrukce, která vycházela z pěti olympijských kruhů. Základní je zlatá barva na modrém pozadí, ale existují i jiné kombinace. Korunka je také uprostřed sloganu "čisté zlato", který je novým heslem Antidopingového výboru ČR. Ten bude vystupovat i pod zkráceným názvem Český Antidoping.

Profesionální a lidští

Součástí nové filozofie bude i vzdělávání dopingových komisařů. "Budeme pracovat na tom, abychom mezi české antidopingové komisaře dostali co nejvíce erudice a profesionality. Byl bych rád, abychom do naší práce dostali více empatie," uvedl jeden ze zkušených dopingových komisařů Ladislav Svoboda.

Komisaři by se měli chovat lidsky. "My máme přesně stanovené postupy, které musíme dodržovat. Jde o to nebýt ani příliš autoritativní, ani příliš benevolentní. Spolupracovat ano, ale samozřejmě za dodržování pravidel a postupů, abychom zůstali nezávislí a spravedliví," přiblížil Svoboda.

S dopingem soupeřek má z dob aktivní kariéry bohaté zkušenosti olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. "Zažila jsem éru, která byla velmi zlomová. Začala jsem svou kariéru v době, kdy bylo dopingových kontrol strašně málo, po dobu, kdy se celý systém začal měnit a tvořil se nový a těch kontrol bylo naopak strašně moc. Bylo to období EPO a podobných látek. Ve chvíli, kdy přišla nová doba, jsem vylétla z pozic kolem desátého místa na medailové příčky," vzpomínala.

Sama si cení toho, že po zakázaných látkách nikdy nesáhla. "Šli jsme šumavskou cestou mého trenéra, který kdysi řekl, že kdyby si měl na něco (nedovoleného) sáhnout, tak by se styděl vrátit domů na Šumavu. Jednou z věcí, na kterou můžu být ve svém životě pyšná, je to, že jsem se nikdy nemusela bát zazvonění nebo zaťukání dopingových komisařů na dveře," dodala někdejší svěřenkyně Stanislava Frühaufa.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články