Věk je jenom číslo. Swanův letitý rekord nepřekonala ani nejstarší soutěžící v Tokiu
Příběhy nejstarších olympijských šampionů potvrzují, že věk je jenom číslo. A tak zatímco na Hrách v Tokiu je nejstarší startující sportovkyní šestašedesátiletá australská jezdkyně Mary Hannaová, k překonání úplného věkového rekordu jí přece jen ještě pár let zbývá.

Tím, kdo se zapsal nejen číslem do olympijské historie, je švédský střelec Oscar Swan. Narodil se v roce 1848, tedy o pět let dříve, než Božena Němcová začala psát Babičku a hlavně o téměř půl století dříve, než se uskutečnily novodobé olympijské hry.
Přesto Swan stihl posbírat ještě šest olympijských medailí. Všechny získal v tehdy populární střelbě na běžícího jelena.
Poprvé vyrazil na olympijské hry do Londýna v roce 1908 v šedesáti letech a vyhrál jak závod jednotlivců, tak se švédským týmem i závod družstev.
O čtyři roky později doma ve Stockholmu si týmový triumf zopakoval. Stejně jako v Londýně i se svým synem Alfredem. Swan se se ve věku 64 let a 253 dní stal nejstarším olympijským vítězem, což dodnes nikdo nepřekonal.

Šedesátníků mezi střeleckými medailisty bylo tehdy nicméně hned několik. Swan se na Hry ale vrátil i po první světové válce. V Antverpách 1920 stanovil další dosud platné a jen těžko překonatelné rekordy.
Stal se nejstarším účastníkem a nejstarším medailistou. Když totiž pomohl švédskému týmu ke stříbru, bylo mu 72 let a 279 dní.
Hannaová je každopádně nejstarší účastnicí Her v Tokiu. Spolu s ní v Japonsku závodil i týmový kolega Andrew Hoy, který se ve svých dvaašedesáti letech stal nejstarším australským olympionikem, na OH startoval už poosmé.
Mezi ním a nejmladší sportovkyní v Tokiu, dvanáctiletou Hend Zazaovou, jež skončila už v 1. kole, činil rozdíl neuvěřitelných padesát let.

Na Hrách se mimochodem představila jako první syrský zástupce ve stolním tenisu v historii a stala se z ní nejmladší účastnice OH od jedenáctiletého španělského veslaře Carlose Fronta v Barceloně 1992.
Naproti tomu nejstarší olympijskou vítězkou všech dob se ve věku 53 let a 257 dní stala Queenie Newallová, která se v roce 1908 vypravila na svou první olympijskou soutěž.
Narodila se v roce 1854 jako první z deseti dětí do dobře situované anglické rodiny, pocházela ze starého šlechtického rodu.
Svoji soutěžní kariéru zahájila mimořádně pozdě, když v roce 1905, tedy až po padesátce, vstoupila do lukostřeleckého klubu a o dva roky později vyhrála svůj první závod. Onen závod v Londýně byl mimořádný i z jiného pohledu: všechny medaile získaly Britky.