Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP ve veslování 2024

Bábek skončil ve sprintu po kvalifikaci: Bral jsem to jako šanci se rozjet

Na olympijský velodrom poprvé vyjel jediný český zástupce v dráhové cyklistice Tomáš Bábek, ale šlo spíše o rozehřívací start. Brněnský dráhař neuspěl v kvalifikaci sprintu, ze 30 startujících zajel 28. čas a nedostal se mezi 24 postupujících. Sprint však bere jen jako přípravu na sobotu na svou parádní disciplínu – keirin, v níž má bronz z mistrovství světa. Dramatické finále stíhacího závodu družstev pak na tokijské dráze zvládli Italové.

Bábek šel na dráhu jako třetí v pořadí a s osobním rekordem 9,856 sekundy porazil jen Kazacha Sergeje Ponomarjova a Kwesiho Brownea z Trinidadu a Tobaga. Posledním postupujícím byl Novozélanďan Ethan Mitchell s výkonem 9,705.

"Je to můj první závod tady a po dlouhé době. Na ten sprint jsem se úplně nepřipravoval. Dostal jsem ho jako bonus ke keirinu, který jsem vyjel. Ve sprintu jsem nějaké šance neměl, protože ho nejezdím, ale bral jsem to jako šanci se rozjet, a tak jsem ji využil," vysvětlil čtyřiatřicetiletý český cyklista pro Českou televizi.

Pro Bábka šlo o první ostrý start v sezoně. "Na pár trénincích jsem si sprint zkoušel. Třetí, čtvrtý den, co jsem to tady zkoušel, to bylo o kapánek rychlejší než teď, ale je to tak, jak to je. Dal jsem si aspoň osobní rekord, což je super," dodal Bábek.

Nejrychlejšími závodníky kvalifikační fáze byli se shodným časem Nizozemci Jeffrey Hoogland a Harrie Lavreysen, kteří zajeli olympijský rekord 9,215 sekundy. Oba prokázali výbornou formu již v úterý, kdy oslavili zlato v týmovém sprintu po finálovém vítězství nad Brity.

Člen stříbrné britské sestavy Jack Carlin byl za nimi třetí, světový rekordman (9,100) Nicholas Paul z Trinidadu a Tobaga čtvrtý a šestinásobný olympijský vítěz a osminásobný medailista Jason Kenny osmý (9,510).

Právě Kennymu patřil dosavadní olympijský rekord 9,551, který stanovil v Riu de Janeiro. Dnes se pod tuto hranici dostalo na rychlém oválu velodromu v Izu hned devět dráhařů.

Ze závodu odstoupil z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů Australan Matthew Glaetzer. Mistra světa z roku 2018 a obhájce čtvrtého místa z Ria nahradil Matthew Richardson. Osmadvacetiletému Glaetzerovi byla před necelými dvěma lety diagnostikována rakovina štítné žlázy, podstoupil operaci, a i když se k závodění vrátil, ještě loni podstupoval radioterapii.

Je nám líto, video expirovalo.
Týmovou stíhačku vyhráli ve světovém rekordu Italové

Zlato ze stíhačky Italové vyfoukli Dánům v závěru

Olympijskými vítězi ve stíhacím závodu družstev se stali dráhaři Itálie, kteří v dramatické finálové jízdě porazili Dány. Jihoevropané v sestavě Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon a Jonathan Milan začali lépe a první polovinu vedli, pak ale převzal otěže soupeř a Dánové si vypracovali takřka sekundový náskok.

Jenže poté se do čela italské sestavy posunul opět Ganna a stejně jako v předchozím souboji s Novým Zélandem o místo ve finále dovedl svůj tým fantastickým závěrem k triumfu. Rovněž Dánové se časem 3:42,198 dostali pod hodnotu dosavadního rekordu (3:42,307), který stanovili v úterý právě Italové. Ganna si spravil chuť ze silniční časovky v Tokiu, v níž coby úřadující mistr světa skončil pátý.

Velmi těsný byl dlouho rovněž souboj o bronz mezi Austrálií a Novým Zélandem. Jenže pak udělal chybu Aaron Gate, po jehož pádu se Novozélanďané rozdělili a třetího zaostávajícího závodníka za svými kolegy Australané dojeli.

Dráhová cyklistika:

Muži - stíhací závod družstev:

Finále: 1. Itálie (Consonni, Ganna, Lamon, Milan) 3:42,032 (světový rekord) - Dánsko (Hansen, Johansen, Madsen, Pedersen) 3:42,198,
o 3. místo: 1. Austrálie (O'Brien, Welsford, Howard, Plapp) - Nový Zéland (Gate, Stewart, Gough, Kerby) dostižen.
Další pořadí: 5. Kanada, 6. Německo, 7. Velká Británie, 8. Švýcarsko.

Sprint - kvalifikace: 1. Hoogland (Niz.) 9,215, ...28. Bábek (ČR) 9,856 - nepostoupil do vyřazovacích jízd.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články