Soči finišuje: Nedostavěné hotely se plní hosty, místní z toho nadšení nejsou
Soči - V posledních dnech před olympiádou zažívá Soči stavební sprint. První sportovci i návštěvníci, kteří do Soči dorazili, tak popisují ulice plné bagrů a dělníků, kteří se za posledních pár dnů snaží stihnout nemožné. Budování olympijského snu má ale i vážnější odvrácenou stranu včetně bourání domovů lidí, kteří zde žili po generace, vyvlastňování jejich domů i půdy, za kterou nedostanou adekvátní náhradu, nebo zneužívání pracovní síly.
V olympijské vesnici panuje čilý pracovní ruch i v době, kdy do zahájení Her zbývá jen pár dnů. "Oficiálními maskoty zimních olympijských her v ruském Soči jsou lední medvěd, zajíc a levhart. Ale projděte se po komplexech, kde se budou hry od pátku konat, a mnohem příhodnější vám bude připadat ruční vrtačka, bagr a lopata," komentoval současnou situaci v Soči list The New York Times.
Všude jsou cítit obrovské ambice vyjádřené miliony čtverečních metrů nově zastavěné plochy, dodává NYT. Většina Soči je ale stále ještě staveništěm a některé jeho části vypadají, že jim do dokončení chybí ještě víc než deset denních a nočních směn. Jsou tu nedokončené hotely, polohotové obchody nebo obrovské nákupní středisko Gorky Gorod Mall, které je sice otevřené, dveře jednotlivých obchodů ale zatím zůstávají uzavřeny a počet zákazníků je mnohem menší než množství personálu, který postupně zaplňuje obchody zbožím.
Ne, že by se úpravy na poslední chvíli mohly podobně velké akci vyhnout, v Soči je ale seznam nedodělků mimořádně dlouhý. "Tohle je Rusko," zní univerzální odpověď těch, kteří teď v Soči přípravy finišují.
Novináři tweetují ze Soči:
Novináři, kteří už do Soči dorazili a zatím bydlí v některém ze šesti dokončených pro ně určených hotelů, se shodují: hotovo ještě rozhodně není. Ne každému se vůbec podaří pokoj získat a i ti šťastnější se pak potýkají s určitými specifiky. Někde neteče voda vůbec, jinde není voda pitná nebo teplá. Do některých hotelů se vchází přes staveniště, jinde už se stihlo jen pár dnů staré vybavení porouchat a nejezdí tak třeba výtahy - více čtěte zde.
Rusové se kritice brání – Soči může být příkladem
Veškerou kritiku na nedostatky a nedodělky ruské úřady důrazně odmítají. Podle šéfa organizačního výboru Dmitrije Černyšenka Mezinárodní olympijský výbor nemá k práci organizátorů her žádné výhrady. "Rozhodnutí svěřit pořadatelství Soči bylo naprosto správné. Přístupem k plnění svých závazků dalo Rusko příklad všem budoucím pořadatelům olympiády," prohlásil Černyšenko.
Co budou mít z nejdražší olympiády v dějinách místní?
Přeměnit Soči na zimní letovisko byl rozsáhlý projekt, během kterého se řeky znečistily stavebním odpadem a vykácel se do té doby chráněný les. Za hluku od kladiv a buldozerů se se svými domovy rozloučily stovky obyvatel Soči a okolí. Někteří si možná i polepšili: za to, že se přizpůsobili, dostali zbrusu nové domy. Dál od centra Soči ale kompenzace končí. Úřady místním slibovaly plyn a kanalizaci, nakonec ale kolem jejich domů vyrostla nejdražší olympiáda v dějinách a oni z ní nemají vůbec nic. Jen strach z dalšího znečištění řeky.
Hlavně si nestěžovat, platilo pro dělníky na stavbách
Vybudovat chloubu prezidenta Putina na břehu Černého moře stálo neuvěřitelných 50 miliard dolarů, přesto se na mnohém šetřilo. Nová olympijská sportoviště, včetně dvou hokejových stadionů na pobřeží, stavělo více než 70 000 dělníků, většinou migrantů. Zahraniční dělníci pracující na stavbách hotelových komplexů i stadionů vypráví o čekání na plat i špatných podmínkách na ubytovnách. Nedostali ani žádné bezpečnostní školení ani pojištění a desítky jich zahynuly při nehodách.
Soči stálo jako všechny předchozí olympiády dohromady
Ti, kteří se svým zaměstnavatelům postavili, ale mnohdy dopadli ještě hůř. "Najednou mě začali bít ze dvou stran. Z toho si pak jen pamatuju, jak mě zvedali," vypráví dělník z olympijských stavenišť Martros Demerčan, který udělal tu chybu, že šel se stížností na svého šéfa na policii. Martrosi Damerčanovi se nelíbily dlouhé přesčasy a nevyplacené výplaty. Podobných příběhů je mnoho. "Tisíce lidí poslali domů po velmi zběžných soudních slyšeních. Bez právníků, bez překladatelů," upozornila Julia Gorbunova z organizace Human Rights Watch.
Hlavní jsou výsledky, tvrdí Kreml
Práci organizačního výboru hájil mluvčí Kremlu, jemuž vadí neustálé stížnosti na korupci při výstavbě olympijských objektů. Výstavba sportovišť a infrastruktury stála v přepočtu jeden bilion korun, zhruba třetina z toho podle ruských nevládních organizací skončila v kapsách podvodníků. "Všichni, kdo olympijskou výstavbu kritizují za korupci, by se měli do Soči přijet podívat na výsledky," řekl rozhlasové stanici Kommersant FM prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Připustil, že po ukončení her se všechny olympijské objekty propadnou do ztráty, v dlouhodobé perspektivě ale podle něj podpoří rozvoj lázeňské infrastruktury v Soči stát.