Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Poslední hora

Britka Yarnoldová ovládla skeleton, o sekundu porazila Paceovou

Soči - Olympijskou vítězkou ve skeletonu se stala Britka Elizabeth Yarnoldová a navázala na zlato své krajanky Amy Williamsové z Vancouveru. Pětadvacetiletá závodnice porazila v součtu čtyř jízd téměř o sekundu Američanku Noelle Pikusovou-Paceovou, bronz získala domácí Ruska Jelena Nikitinová. "Uvědomím si to asi až za nějakou dobu, momentálně jsem jen obrovsky nadšená. Dala jsem tomu posledních pět let, dřela jsem a všechno se to vyplatilo. Závod jsem si skutečně užila," řekla Yarnoldová, první britská zlatá medailistka ze Soči.

Elizabeth Yarnoldová
zdroj: PA autor: Andrew Milligan

Yarnoldová zlatou medailí korunovala svou životní sezonu, v níž také vyhrála celkové hodnocení světového poháru. Nejrychlejší čas zajela během dvoudenní soutěže ve všech čtyřech jízdách a před Pikusovou-Paceovou měla náskok 97 setin sekundy.

Britky si odvezly některou z medailí z každé olympiády od roku 2002, kdy ve skeletonu poprvé závodily. "Od Lizzy to byla úžasná práce, moc jí to přeji. Měla velký náskok a jasně ukazovala, že zlato jí nikdo nevezme," uvedla vítězka z Vancouveru a nyní spolukomentátorka BBC Williamsová, kterou s Yarnoldovou pojí blízký vztah a dokonce jí pronajímá byt v Bathu.

Jednatřicetiletá Pikusová-Paceová, přezdívaná "nejrychlejší máma na ledě", se dočkala premiérové olympijské medaile v posledním závodu kariéry. Před čtyřmi lety byla o desetinu sekundy čtvrtá, o hry v Turíně 2006 přišla kvůli zlomené noze, poté co do ní najel americký čtyřbob.

Před dvěma lety se ke sportu vrátila jen kvůli olympijské medaili. "Pro mě i mou rodinu je to splněný sen. Je to úplně neuvěřitelné. Věděla jsem, že je to můj závod a že si pro medaili dojedu," uvedla Američanka, která se při květinovém ceremoniálu neubránila slzám.

Bronz uhájila mistryně Evropy Nikitinová, jež pokazila poslední jízdu a před čtvrtou Katie Uhlaenderovou z USA měla náskok pouhých čtyř setin sekundy.

Uhlaenderová ale ze čtvrtého místa nesmutnila a místo toho slavila se svou krajankou. "Pro nás obě to dopadlo výborně. Ona byla čtvrtá posledně, tentokrát si pódium skutečně zasloužila. Jsem opravdu nadšená, že se jí to povedlo," řekla na adresu Pikusové-Paceové.

Výsledky skeletonu žen:

1. Yarnoldová (Brit.) 3:52,89 min. (58,43+58,46+57,91+58,09), 2. Pikusová-Paceová (USA) -0,97 (58,68+58,65+58,25+58,28), 3. Nikitinová (Rus.) -1,41 (58,48+58,96+58,33+58,53), 4. Uhlaenderová (USA) -1,45, 5. Potylicynová -1,51, 6. Orlovová (obě Rus.) -1,83, 7. Reidová (Kan.) -1,84, 8. Huberová (Něm.) -2,35, 9. Flocková (Rak.) -3,14, 10. Griebelová (Něm.) -3,23.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy