Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Sudí v boxu pod palbou kritiky. Někteří z nich už v Riu rozhodovat nebudou

Rio de Janeiro - Mezinárodní boxerská asociace (AIBA) vyřadila několik olympijských rozhodčích poté, co provedla revizi některých soubojů z Her v Riu de Janeiro. Sudí mají na olympiádě za sebou několik sporných verdiktů, na jejich výkon si hlasitě stěžoval Ir Michael Conlan, diskutovalo se i o finálové porážce Kazacha Vasilije Levita.

Olympijský boxerský ring
zdroj: Reuters

AIBA prošla dosavadních 239 olympijských duelů, rozhodnutí byla podle ní nečekaná u "méně než hrstky" případů. "Zainteresovaní rozhodčí už nebudou na těchto Hrách rozhodovat další zápasy," uvedla v prohlášení asociace. Všechny výsledky zůstávají v platnosti.

Bronzový medailista Conlan zuřil po čtvrtfinálové porážce v kategorii do 56 kg s Rusem Vladimirem Nikitiem. Všichni tři sudí vyhodnotili jako vítěze ruského boxera v poměru 29:28. Conlan asociaci označil za podvodný a zkorumpovaný spolek. Rozhodčí při svém emociálním projevu v ringu počastoval zdviženými prostředníčky a prohlásil, že v amatérském ringu končí.

Rozporuplné reakce vyvolal verdikt v duelu o zlato v kategorii do 91 kg, který vyhrál Rus Jevgenij Tiščenko nad Kazachem Levitem. Člen výkonného výboru AIBA Tom Virgets na to konto naznačil, že by mohlo dojít ke změně systému rozhodování tak, aby byl méně založen na subjektivním posuzování. Sudí rozhodli podle pravidel, ale Virgets připustil, že pro diváky nemuselo být hodnocení srozumitelné, protože na první pohled měl převahu Levit.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy