Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Sluková s Hermannovou se kvalifikovaly do Ria

Soči - Beachvolejbalistky Markéta Sluková a Barbora Hermannová postoupily na olympijské hry do Ria. V rozhodujícím utkání kvalifikace přehrály ve zlatém setu čínský pár Süe Čchen, Sia Sin-i 15:12. České hráčky složené ze dvou týmů porazily v semifinále turnaje Čínu 2:1 na zápasy.

Markéta Sluková s Barborou Hermannovou
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

"Byl to fyzicky i psychicky náročný týden. Prošly jsme si těžkými okamžiky, ale postup je hodně sladký," řekla Sluková. "Nejde moc popsat, jak jsem šťastná, že jsme to dokázaly," uvedla Hermannová.

Češky čekají v Riu Brazilky, Španělky a Argentinky

České hráčky už také vědí, s kým se v Riu střetnou. Ve skupině B jim los postavil do cesty domácí dvojici Agatha, Barbara, Španělky Elsu Baquerizovou, Lilianu Fernándezovou a argentinský pár Ana Gallayová, Georgina Klugová.

Semifinálový duel zahájila druhá česká dvojice Kristýna Kolocová s Michaelou Kvapilovou. Čínské jedničky trápily téměř hodinu, nakonec ale Süe Čchen, Sia Sin-i podlehly 1:2. "Holky zahrály super a utahaly vyšší blokařku," řekla Sluková.

S Hermannovou pak hladce přehrály pár Čchen Čchun-sia, Tchang Ning-ja a v rozhodujícím zlatém setu, který přišel na řadu za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy, si poradily i s druhou dvojicí.

"Pomohl nám první prohraný zlatý tie-break ve skupině. Ty další už jsme hrály trošku jinak. Každý bod jsme oslavovaly, jako by byl poslední, a tlačily a tlačily a dařilo se nám na servisu," řekla Hermannová.

Je nám líto, video expirovalo.
Sluková s Hermannovou postoupily do Ria

Skoro všechny české hráčky si v turnaji prošly zdravotními komplikacemi. Dobře nebylo Kvapilové, dva dny strádala Hermannová a Sluková měla střevní problémy. Ze začátku turnaje krátce před jedním za zápasů dokonce na kurtu zvracela.

"Nevíme, jestli to bylo z jídla nebo nějaký virus, ale bojovaly jsme s tím a navíc bylo vedro. Byl to náročný týden," řekla Sluková. "K tomu jsme se ještě vypořádaly s větrem, ale zvládly jsme to bravurně. Do důležitých zápasů jsme šly s tím, že nemáme co ztratit, ale jsme silný tým, který to dokázat může," řekla Hermannová.

Podle předchozí dohody bude Českou republiku v Riu reprezentovat Sluková s Hermannovou. Slukovou tak čeká obhajoba pátého místa z londýnských Her, kde startovala s Kolocovou. Jejich loňský rozchod ale českým beachvolejbalistkám postup na olympijský turnaj zkomplikoval, v nově vytvořené dvojici s Hermannovou neměly potřebné postavení v žebříčku FIVB a musely bojovat v kvalifikaci.

"Nehrajeme spolu ani rok a systém Kontinentálního poháru byl náročný. Uvědomovaly jsme si, že si musí všechno sednout, aby to vyšlo. Pořád jsme to braly, že postup na olympiádu bude bonus, a opravdu to tak bylo a je. Musíme teď přeorganizovat náš plán, ale uděláme to rády," řekla Sluková. "Loni jsem ani vzdáleně nesnila, že to může vyjít, a teď je to skutečností," radovala se Hermannová.

Ve druhém semifinále zvítězilo domácí Rusko nad Rakouskem rovněž 2:1. Finalistky kvalifikačního turnaje v Soči zajistily svým zemím jedno místo v olympijském turnaji.

Olympijská kvalifikace v plážovém volejbalu v Soči:

Semifinále: ČR - Čína 2:1

Kolocová, Kvapilová - Süe Čchen, Sia Sin-i 1:2 (-19, 20, -11),

Sluková, Hermannová - Čchen Čchun-sia, Tchang Ning-ja 2:0 (12, 13),

Sluková, Hermannová - Süe Čchen, Sia Sin-i 15:12.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy